کد خبر : ۳۴۹۵۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد به نقل از رسانه های معتبر…

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این آمار با دریافت آخرین گزارش ها، به روز رسانی می شود.

  مبتلایان
  فوت شدگان   بهبود یافتگان
۹۲.۸۷۹.۳۹۲ ۱.۹۸۹.۱۱۷ ۶۶.۴۲۵.۷۱۲
کشورهای دارای بالاترین آمار کرونا
 
آمریکا
ابتلا فوت

۲۳.۶۱۶.۳۴۵

۳۹۳.۹۲۸
بهبود یافتگان
۱۳.۹۷۵.۰۳۶
هند
ابتلا فوت
۱.۵۱۲.۸۳۱ ۱۵۱.۷۶۵

بهبود یافتگان 

۱۰.۱۴۶.۷۶۳
برزیل
ابتلا فوت

۸.۲۵۷.۴۵۹

۲۰۶.۰۰۹
بهبودیافتگان
۷.۲۷۷.۱۹۵
روسیه
ابتلا فوت
۳.۴۹۵.۸۱۶ ۶۳.۹۴۰
بهبودیافتگان
۲.۸۸۲.۰۴۴
انگلیس
ابتلا فوت

۳.۲۱۱.۵۷۶

۸۴.۷۶۷

بهبود یافتگان
۱.۴۰۶.۹۶۷
فرانسه
ابتلا فوت

۲.۸۳۰.۴۴۲

۶۹.۰۳۱
بهبود یافتگان
۲.۵۵۵.۷۳۹

 

ترکیه
ابتلا فوت
۲.۳۵۵.۸۳۹ ۲۳.۳۲۵

                      بهبود یافتگان
  
               ۲.۲۲۷.۹۲۷

ایتالیا
ابتلا فوت
۲.۳۱۹.۰۳۶ ۸۰.۳۲۶
بهبود یافتگان
۱.۶۷۳.۹۳۶
   
اسپانیا
ابتلا فوت
۲.۱۷۶.۰۸۹ ۵۲.۸۷۸
بهبود یافتگان
---
آلمان
ابتلا فوت
۱.۹۸۰.۸۶۱ ۴۴.۴۰۴
بهبود یافتگان
۱.۶۲۰.۲۰۰

 


 

اروپا
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
روسیه ۳.۴۹۵.۸۱۶ ۶۳.۹۴۰ ۲.۸۸۲.۰۴۴
انگلیس ۳.۲۱۱.۵۸۶ ۸۴.۷۶۷ ۱.۴۰۶.۹۶۷
فرانسه ۲.۸۳۰.۴۴۲ ۶۹.۰۳۱ ۲.۵۵۵.۷۳۹
ایتالیا

۲.۳۱۹.۰۳۶

۸۰.۳۲۶ ۱.۶۷۳.۹۳۶
اسپانیا ۲.۱۷۶.۰۸۹ ۵۲.۸۷۸ ---

 

آمریکای شمالی
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
آمریکا

۲۳.۶۱۶.۳۴۶

۳۹۳.۹۲۸ ۱۳.۹۷۵.۰۳۶
مکزیک ۱.۵۷۱.۹۰۱ ۱۳۶.۹۱۷ ۱.۱۷۶.۶۵۸
کانادا ۶۸۱.۳۲۸ ۱۷.۳۸۳ ۵۷۸۴.۶۵۲
پاناما ۲۸۸.۴۰۸ ۴.۵۹۴ ۲۲۷.۱۴۱
دومینیکن ۱۸۶.۳۸۳ ۲.۴۲۸ ۱۴۰.۲۱۷

 

آمریکای جنوبی

 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
برزیل        ۸.۲۵۷.۴۵۹

۲۰۶.۰۰۹

۷.۲۷۷.۱۹۵
کلمبیا     ۱.۸۳۱.۹۸۰ ۴۷.۱۲۷ ۱.۶۶۵.۰۰۳
آرژانتین ۱.۷۵۷.۴۲۹ ۴۴.۹۸۳ ۱.۵۳۶.۴۲۳
پرو ۱.۰۴۳.۶۴۰ ۳۸.۴۷۳ ۹۷۳.۳۷۴
شیلی ۶۵۲.۵۲۵ ۱۷.۲۰۴ ۶۱۱.۵۶۴

 

آفریقا
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
آفریقای جنوبی ۱.۲۷۸.۳۰۳ ۳۵.۱۴۰ ۱.۰۳۰.۹۳۰
مراکش ۴۵۵.۰۵۵ ۷.۸۱۰ ۴۲۹.۲۷۸
تونس ۱۶۸.۵۶۸ ۵.۴۱۵ ۱۲۲.۷۷۷
مصر ۱۱۵۲.۷۱۹ ۸.۳۶۲ ۱۲۰.۳۱۲
اتیوپی ۱۲۹.۴۵۵ ۲.۰۰۶ ۱۱۴.۵۶۷

آسیا

نام کشور

ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
هند

۱۰.۵۱۲.۸۳۱

۱۵۱.۷۶۵ ۱۰.۱۴۶.۷۶۳
ترکیه ۲.۳۵۵.۸۳۹ ۲۳.۳۲۵ ۲.۲۲۷.۹۲۷
ایران ۱.۳۱۱.۸۱۰ ۵۶.۵۳۸ ۱.۱۰۱.۵۹۹
اندونزی ۸۶۹.۶۰۰ ۲۵.۲۴۶ ۷۱۱.۲۰۵
عراق ۶۰۵.۴۱۶ ۱۲.۹۱۵ ۵۶۲.۵۷۵

 

اقیانوسیه
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبودیافتگان
استرالیا ۲۸,۶۵۸ ۹۰۹ ۲۵,۸۷۴
پلی نزی فرانسه ۱۷.۴۸۳ ۱۲۴ ۴,۸۴۲
نیوزیلند ۲.۲۲۸ ۲۵ ۲.۱۴۱
گینه نو ۸۳۳ ۹ ۷۵۵
فیجی ۵۳ ۲ ۴۷

 

اخبار خاص کرونا وپیامدهای آن

**ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

**«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.

**این در حالی است که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهش شان را در نشریه "بیماری های عفونی بالینی" منتشر کرده اند.

این پژوهشگران پس از یازده ماه، با بررسی نتایج قبلی، ۳۹ نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده اند که دو هفته قبل از اعلام رسمی چین، در خون شان پادتن کرونا وجود داشته است. اولین مورد کرونا در آمریکا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد.

** شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

** شرکت "مادرنا"، که یک شرکت آمریکایی است روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ۹۹ اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

**دانشگاه آکسفورد نیز نتایج مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا تولیدی خود را اعلام کرده که براساس آن این واکسن تا ۷۰ درصد باعث جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ می شود و در صورت بالا بردن دُز می تواند تا ۹۰ درصد نتیجه بخش باشد.

این نتیجه نسبت به نتایج دو واکسن تولید شده توسط شرکت فایزر و مدرنا که بیش از نود درصد کارایی داشتند، ناامید کننده است.با این حال واکسن دانشگاه آکسفورد ارزانتر ونگهداری آن ساده تر و براحتی به همه نقاط دنیا قابل حمل است.

بریتانیا اولین کشور در جهان بود که واکسن کرونا ساخت فایزر را برای استفاده عمومی تایید کرد و واکسیناسیون سراسری در این کشور آغاز شده است.
** واکسیناسیون عمومی در روسیه نیز از هفته گذشته آغاز شده است.

**سازمان غذا و داروی آمریکا، اف دی ای، مجوز اضطراری برای تزریق واکسن تولیدی شرکت فایزر- بیوان تک را تایید کرد تا زمینه قانونی برای استفاده از آن در واکسیناسیون عمومی این کشور فراهم شود.

یک مقام مسئول آمریکایی روز شنبه ۲۲ آذرماه اعلام کرد، نخستین تزریق واکسن کرونای تولید شرکت فایزر و بیون تکو روز دوشنبه(۲۴آذرماه) در ایالت های مختلف آغاز خواهد شد.

**مقام های بهداشتی بریتانیا می گویند،  افراد با سابقه واکنش شدید آلرژیک نباید واکسن فایزر/بیواِن تک را تزریق کنند.

**کانادا هم واکسن فایزر را تایید کرده و قرار است واکسیناسیون از هفته آینده در این کشور آغاز شود.

** رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که مانع تراشی های دولت ترامپ درتامین نیازهای ضروری مردم از جمله واکسن در ذهن و خاطر جهانیان خواهد ماند،تاکیدکرد:ساخت واکسن با کمک دانشمندان ایرانی و خرید آن از خارج از کشور در دستور کار است.

روحانی گفت:ستاد ملی برای مهار کرونا تلاش های خود را با دو اولویت هدف گذاری کرده است. اولویت نخست، اجرای پروتکل ها و مراقبت های اجرایی در غربالگری و فاصله گذاری هوشمند به عنوان تضمین شده ترین راه است که علائم مثبت آن را در کنترل موج جدید شاهد بودیم.

روحانی اولویت دوم را تامین و تهیه واکسن دانست و افزود: مقدمات و مسیر ساخت این واکسن با اتکا به توانایی دانشمندان و مراکز تخصصی داخلی فراهم شده و تهیه و خرید آن از خارج از کشور نیز در دستور کار است.

**دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز اعلام کرد که چهار شرکت ایرانی، مراحل پیشرفته فاز یک و دو را در زمینه تولید واکسن کرونا طی کرده اند.

وی افزود: در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان و محققان کار واکسن کووید ۱۹ را دنبال کردیم. این کار را از سه مسیر دنبال می کنیم اول خرید واکسن از منابعی که در دنیا تایید شدند. ما جزو کشورهایی هستیم که تعیین و انتخاب منبع خرید با خودمان است و چهار منبع را تاکنون برای خرید واکسن انتخاب کرده ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: قرار است برای خرید ۱۸ میلیون دوز مذاکره مذاکره کنیم. مقداری هم از منابع دیگر واکسن سازان دنیا، مازاد بر آن مذاکره برای خرید کرده ایم. مسیر دومی که برای تامین واکسن دنبال می کنیم تامین واکسن از طریق قرارداد تولید مشترک و استفاده از دانش بیرون است که این کار را طی مذاکره با دو سه کشور دنبال می کنیم.

نمکی گفت: سومین روش تکیه بر دانش و توان داخلی است. خوشبختانه تاکنون چهار شرکت در این زمینه در ایران فعالیت می کنند و گزارش خود را به سازمان بهداشت جهانی داده اند و امیدواریم برای دو مورد آنها در جلسه ای که روز چهارشنبه داریم، اجازه آزمایش و کلینیکال ترایال بر روی مدل انسانی از روزهای آینده صادر می شود.

**مینو محرز، محقق پروژه تولید واکسن کرونای ایرانی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز روز یکشنبه ۱۶ آذرماه گفت که واکسن کرونا ساخت ایران به تازگی مجوز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق را برای ورود به فاز مطالعات انسانی دریافت کرده و "اگر نتایج مطالعات انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و موفقیت آمیز باشد، امیدواریم تا اواخر تیر ماه به تولید برسد".
**در همین حال با اعلام مشاهده نوع جدید و جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که در باره پیدایش و بروز گونه تازه ای از ویروس کرونا با مقام های دولت بریتانیا در "ارتباط نزدیک" است. همزمان هلند اعلام کرده که با افزایش نگرانی در خصوص خطر شیوع این گونه تازه از ویروس کرونا، پروازهای ورودی را از بریتانیا ممنوع کرده است.

در همین حال کارشناسان و متخصصان تاکید کرده اند که واکسن های کرونا موجب ایمن سازی دریافت کنندگان واکسن در برابر ویروس می شوند اما نمی توانند کووید ۱۹ را ریشه کن کنند و مانع شیوع آن شوند؛ بنابراین استفاده از ماسک تا پایان واکسیناسیون ضروری است.

**«جونگ نان شان» پزشک مشهور چینی که چندی پیش برای خدمات برجسته خود جهت مقابله با کرونا نشان افتخار ملی این کشور را دریافت کرد، گفت:می دانستیم که ویروس کرونا از انسان به انسان منتقل می شود اما اکنون نمونه هایی از سرایت آن از محیط به انسان نیز پیدا شده است.

شان که ریاست مرکز ملی تحقیقات بالینی بیماری های تنفسی چین را هم بر عهده دارد، افزود: این کشف یک پدیده جدید برای همه ما به شمار می رود و باید نسبت به این مساله بیشتر توجه شود.

وی تاکید کرد: پژوهشگران باید در مورد این پدیده نوظهور، شیوه سرایت آن و چگونگی پیشگیری و مهار آن تحقیقات لازم را انجام و نتایج آن را در اختیار مردم و پزشکان قرار دهند.  

اظهارات جونگ در میان شیوع موارد زیادی از ویروس کرونا در شهرهای چین صورت گرفت که ناشی از آلودگی بسته بندی خارجی غذاهای وارداتی با زنجیره سرد بود.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

کلید واژه :

ابتلا به کرونا

ثبت نظرات
captcha