کد خبر : ۳۴۹۵۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درباره واردات احتمالی واکسن مورد تایید کواکس شفاف سازی کنید

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه ای به رییس جمهور با تاکید بر لزوم ممنوعیت ورود ورود واکسن از سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه گفت که وارد کنندگان واکسن خارجی باید ابتدا واکسن را روی خود و خانواده هایشان تست کنند و در صورت تایید بی ضرر بودن آن را در اختیار مردم قرار دهند.

درباره واردات احتمالی واکسن مورد تایید کواکس شفاف سازی کنید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، متن نامه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به حسن روحانی رییس جمهوری و رییس ستاد مبارزه با ویروس کرونا درباره ی واکسن کرونا به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر روحانی

رییس محترم ستاد ملی مبارزه با کرونا

ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شما و همکاران کادر درمان برای مقابله با بحران کرونا، به عنوان دغدغه کادر درمان، مطالبی را در مورد واکسن کرونا به عرض می رسانیم.

۱_ همانگونه که مستحضر هستید بیماری کرونا، به طور مداوم، علائم و عوارض جدیدی از خود نشان می دهد و کادر درمان را متحیر می کند. به همین قیاس، واکسن آن به خصوص واکسن های نسل جدید یعنی واکسن های ژنتیکی (مانند واکسن Ma تولید شرکت فایزر یا مادرنا) می تواند عوارض ناشناخته و گاه جبران ناپذیر به جای بگذارد و هنوز حتی زمان لازم برای مشخص شدن کامل عوارض کوتاه مدت این واکسن ها نیز سپری نشده است.

۲_ به گفته متخصصان ژنتیک پزشکی، با توجه به نوپدید بودن واکسن های نسل سوم یا ژنتیکی، هنوز نمی توان از احتمال ایجاد عوارض جانبی بلندمدت مانند ایجاد تغییرات ژنتیکی در سلول های بدن انسان توسط آنها، ایمن بود.

۳_ حرف و حدیث هایی که در مورد این واکسن ها وجود دارد. مانند اذعان رییس سازمان غذا و دارویی آمریکا به این که برای تایید واکسن شرکت فایزر، تحت فشار شدید دولت آمریکا بوده است لزوم این احتیاط عاقلانه را بیشتر می کند.

۴_ آیا منطقی است از کسانی که داروهای ضروری مورد نیاز بیماران کشور ما (مانند بیماران پروانه ای و بیماران سرطانی و ...) را به بهانه تحریم های ظالمانه، از ملت ما دریغ کردند و حالا به ناگهان دلسوز مردم ما شده اند – حتی قبل از تجویز عمومی واکسن در خود آمریکا و انگلیس – تعدادی واکسن به صورت خیریه دریافت شود؟

ساده انگاری نیست که جان و سلامتی مردم عزیزمان را به عنوان نمونه آزمایشگاهی، برای انجام فاز سوم امتحان واکسن، در اختیار سازندگان واکسن آمریکایی یا انگلیسی قرار دهیم، آن هم کسانی که رسما، برای خون شهروند ایرانی حرمتی قائل نیستند؟

۵_ در پروسه کرونا دیدیم که داروهایی که تایید به FDA آمریکا را داشتند، ناکارآمد بودند و بعد از هیاهوها و بازار سیاه فروش آنها، از پروتکل درمانی خارج شدند و قرائتی از بازار گرمی مافیای دارویی در جهت تهییج افکار عمومی برای فشار به دولت ها و خرید این داروها وجود داشته است.

۶_ با در نظر گرفتن خطاهای علمی احتمالی مخصوصا در مواقع اضطراری و تعجیل در ساخت این واکسن ها، تردید جدی در مورد کار آتی واکسن های تازه به بازار آمده در مقابل جهش های مکرر ویروس کووید ۱۹، ابهام در خصوص بازه ایمنی زایی واکسن و نیز مجهول بودن عوارض درازمدت این واکسن ها، علاوه بر عوارض فوری که تاکنون نشان داده اند موثر و ایمن بودن واکسن های فوق کاملا زیرسوال است.

۷_ با توجه به ابهام در بازه ایمنی القائی تمامی واکسن های کرونا و احتمال احتیاج به تکرار واکسن، تولید واکسن ایرانی، برای پوشش نیاز بالای جمعیت داخلی یک ضرورت است و علاوه بر ایجاد افتخار و غرور ملی، می تواند زمینه صادرات و فروش به بخشی از جمعیت جهان هم داشته باشد.

۸_ تحریم ها به هرحال یک واقعیت تلخ عینی است و تا قبل از صحبت های مقام معظم رهبری هم، در راه انتقال ارز و یا در اولویت قرارگیری ایران در لیست خرید واکسن، موانع جدی وجود داشته است:

فلذا تلاش های ارزنده ی دانشمندان و محققان داخلی باید پاس داشته شود.

در پایان از شما انتظار می رود علاوه بر اعلام ممنوعیت ورود واکسن از سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه – که به لطف دقت و تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری – مقرر شد، مراقبت بفرمایید که واکسن های تولیدی این کشورها و هرگونه واکسن تولید شده از سوی مراکز غیرقابل اعتماد، به واسطه گری کشور ثالث نیز وارد کشور نشود.

اگر مسئولان ناچار به وارد کردن واکسن مورد تایید کواکس هستند، خواهشمندیم دقیقا مشخص و اعلام شود که اولا واکسن از چه نوعی است و چه تعداد و چه زمانی و به عنوان محصول کدام کشور وارد خواهد شد.

ثانیا منطقی و مورد توقع مردم عزیز است که وارد کنندگان این واکسن خارجی (مانند سازندگان واکسن ایرانی) ابتدا واکسن را روی خود و خانواده هایشان تست بفرمایند و در صورت تایید بی ضرر بودن، در اختیار مردم قرار گیرد.»

کلید واژه :

واردات واکسن

،

کواکس

ثبت نظرات
captcha