کد خبر : ۳۴۹۵۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر به ما نمی گویند

واکسن فایزر-بیونتک ماهیت تجربی دارد و ایمنی آن به هیچ وجه تضمین شده نیست، اما به مرحله آزمایش انسانی رسیده و جان صد ها میلیون انسان در خطر است..

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر به ما نمی گویند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  بیل گیتس فعالانه مشغول تأمین مالی و تبلیغ واکسن های جدید آزمایش نشده ای است که ظاهراً قرار است ما را حداقل تا حدودی در برابر ویروس کرونا در امان نگه دارند و ما را قادر سازند تا زندگی نسبتاً «عادی» را از سر بگیریم.

غول داروسازی فایزر اکنون آنچه در قالب ادعای خود نتایج خارق العاده واکسن در مرحله آزمایش اولیه انسانی توصیف نموده را اعلام کرده است. آنها از یک فناوری تجربی موسوم به ویرایش ژنوم، مشخصاً ویرایش ژنوم آران ای پیام رسان (mRNA)، استفاده می کنند، چیزی که قبلاً هیچگاه در تولید واکسن استفاده نشده است. قبل از آنکه نسبت به دستیابی به مصونیت و ایمنی امیدوار شویم، باید درباره این فناوری تجربی بنیادی و عدم دقت آن بیشتر بدانیم.


بیشتربخوانید

شایعات عجیب درباره واکسن کرونا / از ادرار شتر تا توطئه بیل گیتس


اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر - بیونتک به ما نمی گویند / ردپای مشکوک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در تولید واکسن کرونا

غول دارویی فایزر و شرکی آلمانی اش بیونتک روز ۹ نوامبر سال گذشته میلادی با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند که واکسنی با کارایی «۹۰ درصدی» برای بیماری کووید-۱۹ ساخته اند. این خبر موجب تهییج بازارهای مالی در سطح دنیا شد. آنتونی فاوچی رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا به سرعت از این خبر استقبال کرد و اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن گرانقیمت جدید را خریداری نموده است. اگر بازارهای مالی را باور دارید، همه گیری کم کم دارد به تاریخ می پیوندند.

رویدادهای مشکوک در کمپانی فایزر

با این حال، به نظر می رسد آلبرت بورلا رئیس ارشد اجرایی فایزر آنقدرها که ادعا می کند، مطمئن نیست. همان روزی که شرکت فایزر بیانیه مطبوعاتی در خصوص آزمایشات واکسن را منتشر کرد، او ۶۲ درصد از سهام خود در فایزر را فروخت و میلیون ها دلار سود از این معامله به جیب زد. او سفارش فروش را در ماه آگوست در قالب اختیار معامله ویژه ثبت کرد تا معامله شکل «فروش داخلی» به خود نگیرد. او همچنین زمانبندی معامله را برای بعد از انتخابات آمریکا و اعلام جو بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب توسط رسانه های اصلی تنظیم کرد.

بورلا درباره عدم دریافت مبالغ مالی از دولت ترامپ جهت ساخت واکسن به مطبوعات دروغ گفت و این مسئله را تکذیب کرد، اما بعداً مشخص شد که آنها در خصوص تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به دولت آمریکا قراردادی در تابستان منعقد کرده اند. یکی دیگر از اقدامات مشکوک شرکت فایزر این بود که شرکت مذکور ابتدا جو بایدن و سپس سازمان های دولتی مربوطه را از ساخت واکسن مطلع نمود. اما اینها تنها نگرانی های موجود در خصوص اعلامیه پر سروصدای فایزر در خصوص ساخت واکسن نیستند.

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر - بیونتک به ما نمی گویند / ردپای مشکوک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در تولید واکسن کرونا

شریک آلمانی و ارتباط آن با بنیاد بیل و ملیندا گیتس

شرکت فایزر که به تولید قرص ویاگرا و داروهای دیگر معروف است، با یک شرکت کوچک آلمانی واقع در شهر ماینس به نام بیونتک شریک شده است. شرکت بیونتک ابداع کننده تکنیک بنیادی mRNA است که در تولید واکسن جدید ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفته است. این شرکت در سال ۲۰۰۸ بنا نهاده شد.

شرکت بیونتک درست قبل از آنکه شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان چین اعلام شود و بیونتک سهام خود را در بورس عرضه کند، در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ قراردادی با بنیاد بیل و ملیندا گیتس منعقد کرد. این قرارداد شامل همکاری در زمینه طراحی تکنیک های جدید mRNA جهت درمان سرطان و اچ آی وی می شد. نکته جالب توجه اینکه، این عبارت که «بنیاد گیتس توانایی کاهش چشمگیر اچ آی وی و سل در سطح دنیا را در بیونتک می بیند» اکنون از بیانیه مطبوعاتی مربوطه که روز ۵ سپتامبر ۲۰۱۹ منتشر شد، حذف شده ست.

همکاری بیونتک با یکی از بزرگ ترین شرکت های دارویی چین

بیونتک همچنین با یکی از بزرگ ترین شرکت های دارویی چین موسوم به شرکت داروسازی شانگهای فوسون («فوسون فارما») در زمینه تولید نوعی از واکسن mRNA برای ویروس کرونا جهت عرضه در بازار چین قرارداد دارد. آی مین هو رئیس تحقیق و توسعه جهانی فارما فوسون در بیانیه ای در ماه آگوست اظهار داشت: «تزریق اولین دوز از واکسن BNT۱۶۲b۱ به یک شهروند چینی نقطه عطفی در برنامه توسعه مشترک جهانی در چین به شمار می رود. ما از نزدیک در حال همکاری با بیونتک و نهادهای تنظیم مقرراتی هستیم تا ایمنی و کارایی واکسن BNT۱۶۲b۱ و دیگر واکسن های مبتنی بر mRNA را ارزیابی کنیم...»

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر - بیونتک به ما نمی گویند / ردپای مشکوک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در تولید واکسن کرونا

این بدان معناست که شرکت آلمانی بیونتک پشت واکسنی است که در چین و همچنین آمریکا و اروپا به سرعت در حال سپری کردن مراحل مربوطه است. واکسن مراحل مربوطه را به سرعت سپری می کند تا ظرف مدت زمان کوتاهی تائیدیه نهایی را دریافت کند، امری که مایه نگرانی است.

مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا و احتمالاً چین از آزمایشات حیوانی استاندارد که در آنها از موش خرما یا موش استفاده می شود، چشم پوشی کرده اند و مستقیماً به سراغ «خوکچه های» انسانی رفته اند. آزمایش بر روی انسان در اواخر ماه جولای و اوایل ماه آگوست آغاز شد. هیچگاه پیش نیامده که آزمایش یک واکسن جدید به یک بازه زمانی سه ماهه محدود شود. این امر معمولاً چند سال طول می کشد. با توجه به میزان هول و هراسی که سازمان بهداشت جهانی در خصوص ویروس کرونا در سطح دنیا به وجود آورده است، هرگونه احتیاط کنار گذاشته شده است. تولیدکنندگان واکسن همگی مصونیت حقوقی دارند. این بدان معناست که اگر مردم در اثر تزریق واکسن جدید بمیرند یا دچار نقص عضو شوند، علیه تولیدکنندگان واکسن نمی توان شکایت کرد. اما نگران کننده ترین نکته درباره واکسن فایزر ـ بیونتک که از طریق ویرایش ژنوم تولیدشده، این است که mRNA مربوطه برای استفاده در واکسن انسانی هیچگاه تائید نشده است. یک نکته جالب توجه اینکه، در قالب آزمایشی که به مدت دو سال بر روی موش ها انجام شد و با نظارت پژوهشگران همنوع توأم بود، به موش ها ذرت تراریخته آغشته به علف کش گلیفوساتی شرکت مونسانتو خورانده شد. پس از نُه ماه، ابتلا به تومور سرطانی و همچنین آسیب به کبد و اندام های دیگر در موش ها مشاهده شد. آزمایشات پیشین شرکت مونستانتو ظرف سه ماه انجام گرفته بودند و در قالب آنها ادعا شده بود که هیچگونه صدمه و آسیبی مشاهده نشده است. در مورد واکسن های تولیدشده به روش مهندسی ژنوم mRNA نیز وضعیت مشابهی حکمفرماست، واکسن هایی که آزمایشات انسانی مربوطه را ظرف کمتر از ۹۰ روز با عجله پشت سر گذاشته اند.

دریافت کنندگان واکسن به نحو مجرمانه ای گمراه شده اند

دکتر مایکل ایدن اخیراً در قالب اظهارنظری در رسانه های اجتماعی خطاب به یکی از همکاران خود در انگلیس نوشت: «همه واکسن های تولیدی ضدویروس سارس-کووید-۲ به لحاظ تعریفی تازگی دارند. هیچکدام از گزینه های تولید واکسن... قدمتشان بیش از چند ماه نیست.» ایدن سپس در ادامه نوشت: «اگر چنین واکسنی تحت هر شرایطی به جز شرایط آشکار تجربی برای استفاده تائید شود، باور من این است که دریافت کنندگان واکسن به نحو مجرمانه ای گمراه شده اند. این امر بدان خاطر است که دقیقاً هیچ داوطلب انسانی موجود نیست که... ه. بتوان اطلاعات ایمنی مربوط به چند ماه پس از تزریق واکسن را در اختیارشان گذاشت.»

ایدن از صلاحیت لازم جهت طرح چنین انتقادی برخوردار است. او در اظهارنظر خود آورده است: «من دارای مدرک در رشته بیوشیمی و سم شناسی هستم و در رشته داروشناسی نیز مدرک دکترای پژوهشی دارم. من به مدت ۳۲ سال در زمینه تحقیق و توسعه در حوزه داروسازی فعالیت کرده ام که بخش اعظم آن در خصوص داروهای جدید مربوط به اختلالات ریوی و پوستی بوده است. من نایب رئیس شرکت فایزر و رئیس ارشد اجرایی... یک شرکت زیست فناوری بوده ام که خودم آن را تأسیس کرده ام (شرکت زیارکو که توسط نوارتیس خریداری شد). من در حوزه تحقیق و توسعه درباره داروهای جدید خبره هستم.» او سابقاً در سطح بسیار ارشد در شرکت فایزر فعالیت کرده است.

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر - بیونتک به ما نمی گویند / ردپای مشکوک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در تولید واکسن کرونا

خطرات استفاده از ژنوم دستکاری شده در واکسن انسانی

 واکسن فایزر- بیونتک ماهیت تجربی دارد و ایمنی آن به هیچ وجه تضمین شده نیست، علیرغم آنکه فایزر، اتحادیه اروپا، و دکتر فاوچیِ بدنام به نظر حاضرند این واکسن را به بدن صدها میلیون انسان تزریق کنند.

فناوری تجربی مبتنی بر یک نوع دستکاری ژنوم جدید موسوم به ویرایش ژنوم است. در مقاله ای در نسخه سال ۲۰۱۸ نشریه فارین افرز متعلق به شورای روابط خارجی نیویورک، بیل گیتس با آب وتاب فراوان از فناوری مهندسی ژنوم جدید کریسپر (CRISPR) نوشته و گفته که این فناوری قادر است «توسعه جهانی را متحول کند.» او خاطرنشان ساخته که بنیاد گیتس متعلق به وی به مدت یک دهه تحولات مربوط به ویرایش ژنوم را در ارتباط با واکسن و کاربردهای دیگر تأمین مالی کرده است.

اما آیا این فناوری انقطاع و اتصال ژن های انسانی آنقدرها ایمن است که بتوان از آن در یک واکسن تجربی جدید که قبلاً هیچگاه بر روی انسان آزمایش نشده است، استفاده نمود؟ برخلاف ادعای بیل گیتس، پاسخ علمی به این سؤال منفی است. این سطح از ایمنی اثبات نشده است.

در یک مقاله بازبینی شده توسط پژوهشگر همنوع که در ماه اکتبر ۲۰۲۰ در ژورنال «روندهای موجود در علم ژنتیک» منتشر شد، مؤلفان نتیجه گیری کردند که «پیامدهای رویدادهای احتمالی ناشی از ویرایش ژنوم دست کم گرفته شده و این فناوری همچنان پیش بینی ناپذیر است و با نقطه هدف فاصله دارد.»

دکتر رومئو کیجانو استاد بازنشسته داروشناسی و سم شناسی از کالج پزشکی دانشگاه فیلیپین مانیل به برخی از خطرات ویرایش ژنوم تجربی هنگام استفاده در واکسن انسانی اشاره کرده است. کیجانو هشدار داده است که «این خطر وجود دارد که واکسن عملاً بیماری زایی ویروس را افزایش دهد یا بواسطه افزایش وابستگی به پادزهر موجب تهاجمی تر شدن ویروس شود، همانگونه که در مطالعات پیشین درباره آزمایش واکسن ها بر روی حیوانات مشاهده شد. اگر چنین چیزی در جریان یک آزمایش انسانی بزرگ رخ دهد، پیامد آن می تواند فاجعه بار باشد. این تأثیر سوء جدی شاید حتی در قالب یک آزمایش بالینی کشف نشود، به ویژه در آزمایشات بالینی توأم با تعارض منافع فراوان که شرکت های تولید واکسن نیز در آن دخیل هستند. حتی هنگامی که یک تأثیر سوء جد کشف می شود، این موضوع را معمولاً لاپوشانی می کنند.»

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر - بیونتک به ما نمی گویند / ردپای مشکوک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در تولید واکسن کرونا

عوارض تزریق واکسن مدرنا

او به یکی دیگر از گزینه های واکسن مبتنی بر mRNA گیتس به نام مدرنا اشاره می کند که در خصوص آن «سه نفر از ۱۵ فرد شرکت کننده در آزمایش تجربی در گروه دوز بالا دچار علائم جدی و به لحاظ پزشکی معنادار شدند. با این حال، شرکت مدرنا اینگونه نتیجه گیری کرد که واکسن «بطور کلی ایمن و به خوبی قابل تحمل» است و رسانه های تحت سلطه شرکت ها نیز طبق وظیفه خود این خبر را گزارش کردند و خطرات بالینی را پنهان کردند...»

او در این باره می نویسد: «mRNA ذاتاً محرک سیستم ایمنی است و این ویژگی mRNA می تواند مفید یا مضر باشد. این امر ممکن است موجب فعالیت کمکی شود یا مانع آنتی ژن شود و تأثیر منفی بر واکنش سیستم ایمنی بگذارد. تأثیرات متناقض ناشی از استنباط سیستم ایمنی درونی بر روی صورت های مختلف واکسن های mRNA بطور کامل شناسایی نشده اند.» کیجانو می افزاید: «یک واکسن مبتنی بر mRNA همچنین می تواند پاسخ های اینترفرون نوع ۱ قوی را رقم بزند که نه تنها با التهاب، بلکه همچنین بطور بالقوه با خودایمنی همراه بوده اند... و ممکن است موجب انعقاد خون و خون لختگی آسیب شناختی شود.»

کیجانو در مقاله خود که حاوی استنادات فراوان است، می نویسد:

«علاوه بر خطرات دیگر، واکسن های تهیه شده از ویروس ممکن است با ویروس های طبیعی بازترکیب شوند و موجب تولید ویروس های هیبریدی شوند که شاید خصیصه های نامطلوب داشته باشند و روند سرایت یا بیماری زایی را تحت تأثیر قرار دهند. پیامدهای احتمالی بازترکیب را عملاً نمی توان به کمک ابزارها و دانش موجود بطور دقیق کمیت سنجی کرد. با این حال، خطر واقعی است و این امر در قالب پیدایش گونه های جهش یافته ویروس ها، افزایش بیمازی زایی، و رویدادهای ناگوار جدی و غیرمنتظره (از جمله مرگ) در پی واکسیناسیون تصادفی و تلاش های ناموفق پیشین جهت ساخت واکسن با استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک نمود پیدا کرده است.»

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر - بیونتک به ما نمی گویند / ردپای مشکوک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در تولید واکسن کرونا

بازی بیل گیتس با جان انسان ها

نویسنده مقاله هشدار داد: بیل گیتس، تولیدکنندگان واکسن های مبتنی بر mRNA نظیر فایزر/بیونتک و مدرنا، و متحدان نزدیک آنها نظیر دکتر فاوچی از مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی بواسطه عجله و شتاب در تزریق این واکسن های تجربی به بدن ما، دارند با جان انسان ها بازی می کنند. نکته جالب توجه اینکه، دکتر فاوچی و مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی صاحب حق امتیاز تولید واکسن تب دنگی موسوم به دنگ وکسیا هستند. این واکسن توسط سانوفی ـ پاستور بازاریابی می شود و از سال ۲۰۱۶ توسط سازمان بهداشت جهانیِ تحت ریاستِ تدروس به عنوان یک واکسن «ضروری» تبلیغ شده است. رابرت اف کندی خاطرنشان کرده که فاوچی و مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی «به دلیل آزمایشات بالینی می دانستند که در خصوص واکنش متناقض سیستم ایمنی مشکلی وجود دارد»، اما در هر صورت این واکسن را به بدن چند صد هزار کودک فیلیپینی تزریق کردند. برآورد شده که تا قبل از آنکه دولت برنامه واکسیناسیون را متوقف کند، حدود ۶۰۰ کودک دریافت کننده واکسن جان خود را از دست دادند.

واضح است که اصل احتیاطی ــ اگر دچار تردید جدی هستید، از انجامش صرف نظر کنید ــ توسط فاوچی، فایزر/بیونتک، و دیگران نادیده گرفته شده و آنها با عجله واکسن جدید مبتنی بر mRNA را برای ویروس کرونا تائید کرده اند. فناوری آری ان ای هنوز یک داروی تائید شده تولید نکرده است، چه برسد به واکسن.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

کلید واژه :

اسراری که از واکسن آزمایش نشده فایزر به ما نمی گویند

،

ردپای مشکوک بنیاد بیل و ملیندا گیتس در تولید واکسن کرونا

ثبت نظرات
captcha