کد خبر : ۳۴۹۵۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

منشأ آلودگی هوای تهران سوزاندن نفتِ گاز به جای مازوت

"براساس پایش سوختی که انجام دادیم، سولفورِ گازوئیل در نیروگاه های تهران بالاست و در بخشی از نیروگاه های اطراف شهر تهران، نفتِ گاز استفاده می شود و این سوخت، استاندارد نیست.

منشأ آلودگی هوای تهران سوزاندن نفتِ گاز به جای مازوت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هر ساله با ورود به فصولِ سرد سال یعنی پاییز و زمستان و آغاز روند کاهش دما در کلانشهرها، از جمله تهران، این شهر با معضل آلودگی هوا بیش از پیش دست به گریبان می شود، در این میان یکی از کانون های بزرگ انتشار آلاینده در شهر تهران نیز نیروگاه ها هستند که در برخی مواقع با مصرف سوخت "مازوت" به جای گاز باعث تشدید آلودگی هوای تهران می شوند، البته با وجود اظهارات برخی معاونان سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر مازوت سوزی در نیروگاه های اطراف تهران، این موضوع از سوی پالایشگاه شهدای پاکدشت (دماوند) رد و تکذیب شد.

سیدمهدی میرزایی قمی رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه زنده تلویزیونی "تهران بیست" در پاسخ به این سوالِ مجری که "ما باید به فیلترهای  جاذب دوده بپردازیم، اما قبل از آن هنوز متوجه نشدیم که بالاخره نیروگاه ها مازوت می سوزانند یا خیر و اصلا منشأ این آلودگی هوا از کجاست؟، اظهار کرد: در 5 کلانشهر اصلی فعلا مازوت سوزی نمی شود، اما در سایر شهرها مازوت سوزی داریم و در تهران نیز در واقع بخش آلایندگی، مربوط به صنایع یا همان منابع ثابت آلودگی هواست.

پژمان فر: گازوئیل بعضی نیروگاه ها از مازوت بدتر است

کلانتری: بهتر است خاموشی برق داشته باشیم اما از مازوت استفاده نشود

وضعیت هوا| رد مازوت سوزی واحدهای صنعتی تهران از سوی محیط زیست

آلودگی هوای تهران| تأیید مازوت سوزی یک نیروگاه در حاشیه تهران

واکنش نماینده مجلس به تکذیب مازوت سوزی در تهران از سوی زنگنه

وی اضافه کرد: براساس سیاهه انتشار آلایندگی هوای شهر تهران که منتشر هم شده،  60 درصد آلودگی هوای تهران مربوط به منابع متحرک و 40 درصد مربوط به منابع ثابت آلودگی هواست.

رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بحثی که در رابطه با نیروگاه های اطراف شهر تهران وجود دارد، این است که مازوت سوزی صورت نمی گیرد، اما متأسفانه براساس پایش سوختی که انجام دادیم، سولفورِ گازوئیل بالاست، یعنی الآن در بخشی از نیروگاه های اطراف شهر تهران، نفتِ گاز استفاده می شود و این سوخت، استاندارد نیست.

میرزایی قمی با تأکید بر اینکه نیروگاه ها قطعا باید گاز بسوزانند، گفت: در شرایط فعلی برآورد ما این است که در حدود 15 تا 17 درصد آلودگی هوای تهران مربوط به استفاده از نفتِ گاز در نیروگاه های اطراف تهران است.

براساس این گزارش، مجریِ برنامه نیز خطاب به میرزایی قمی اظهار کرد که نتیجه این وضعیت فعلی آلودگی هوای تهران به دلیل سوخت نفتِ گاز در نیروگاه هاست، البته خیلی اسامی تفاوتی ندارد که میرزایی قمی این اظهارات مجری برنامه را تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیش از این مسئولان سازمان حفاظ محیط زیست از رئیس این سازمان گرفته تا معاونین و مدیران این سازمان بر مازوت سوزی در نیروگاه های اطراف تهران و حاشیه شهرهای بزرگ تأکید داشتند، اما به یک باره پس از تکذیب های مکرر از سوی نیروگاه ها و به خصوص محیط زیست استان تهران، با اظهارات میرزایی قمی رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، منشأ آلودگی هوای تهران در نیروگاه ها، از "مازوت" به سمتِ "نفتِ گاز" تغییر کرد!  

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

نفتِ گاز

،

مازوت

ثبت نظرات
captcha