کد خبر : ۳۴۹۴۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی هوا اختلالات روانی را تشدید می کند

بهداشت و سلامت تهران - ایرنا - آلایندها به لحاظ تشکیلات شیمیایی افزون بر عوارض جسمانی، سبب اختلالات روانی از جمله استرس و افسردگی در افراد در معرض می شود.

آلودگی هوا اختلالات روانی را تشدید می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زمانی که فردی بر اثر استنشاق هوای آلوده دچار تنگی نفس شد در واقع به وضعیتی دچار می شود که احساس می کند دیگر نمی تواند به طور عمیق نفس بکشد و به همین منظور ممکن است در انجام فعالیت های روزانه نظیر راه رفتن، دویدن و سایر تحرکات بدنی با محدودیت مواجه شود.

افرادی که دارای بیماری های زمینه ای اعم از فشارخون، دیابت، ناراحتی های قلبی و عروقی و بخصوص تنگی نفس هستند در زمانی که آلودگی ها تشدید می شود افزون بر تشدید مشکلات جسمی، به اذعان بسیاری از مشاوران و رواندرمانگر، دچار اختلالات روانی از جمله استرس و افسردگی نیز می شوند.

رواندرمانگر تحلیلی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این باره گفت: از آنجا که افسردگی تاثیری منفی بر روی سلامت ذهنی و حتی جسمی افراد می گذارد، در زمان تشدید آلودگی های محیط زیست، بطور طبیعی دغدغه و مشکلاتی در فعالیت های زندگی این دسته افراد بوجود خواهد آمدکه منجر به بیماری های روانی خواهد شد.

 ریحانه عابدنیا افزود: آلودگی هوا به طور مستقیم بر سیستم عصبی بدن تاثیرگذار است به نحوی که چنانچه آلاینده ها به مرز خطرناکی برسد تنفس در این وضعیت با مشکل مواجه خواهد شد و اعصاب به مقابله با آلودگی وارد میدان می شود و اگر در این مبارزه سیستم عصبی، بویژه اعصاب افراد دارای اختلالات روانی نتواند درست عمل کند، آلودگی هوا فرد را آسیب پذیرتر کرده و از این رو باعث بروز اختلالاتی مثل افسردگی، اضطراب و استرس می شود.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا حتی بر شخصیت فرد یا افراد به اشکال مختلف می تواند اثرگذار باشد به نحوی که فشارهای عصبی وارده به فرد چنانچه دارای برخی اختلالات اضطرابی باشد ضمن احساس کم توانی و  زودرنجی می تواند این عده را پرخاشگر و متخاصم کند، حتی می تواند در صورت عدم کنترل منجر به خودکشی در این دسته افراد شود.

این رواندرمانگر با بیان اینکه سلسه اعصاب در افراد سالمند و یا کودکان از ضعف هایی برخوردار است و امکان ابتلا به بیماری در این قشر دور از انتظار نیست، گفت: فردی که به افسردگی مبتلا است در روزهایی که احتمال شدت بیماری برای او زیاد است باید از تردد در هوای آلوده پرهیز کند تا استرس و افسردگی تشدید نشود.
عابدنیا گفت: در روزهای که آلودگی هوا زیاد است، بیماران تنفسی و دارای اختلالات روحی باید با ماندن در منزل و تغذیه مناسب اعم از خوردن میوه و خوراکی های دارای فیبر علاوه بر حفظ سلامتی جسمی، قوای روحی و روانی خود را تقویت کنند و اعضای خانواده ضمن استفاده از دستگاه تصفیه هوا حتی المقدور از ورود آلاینده و ریزگردها به داخل خانه برای حفظ تعادل این عده از بیماران جلوگیری کنند.

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

اختلالات روانی

ثبت نظرات
captcha