کد خبر : ۳۴۹۴۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راه کار رفع آلودگی هوا در 10 سال

مدیر کل سابق محیط زیست استان تهران تنها راه کار حل معضل آلودگی هوا را اجرای قانون هوای پاک دانست و گفت: در صورت تامین منابع هوای تهران ظرف 10 سال قابل قبول می شود.

راه کار رفع آلودگی هوا در 10 سال

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آلودگی هوا همچنان در تهران ادامه دارد و مسئولین هم در حال پاسکاری وظایف در این زمینه هستند.

شاخص آلایندگی رکورد زد. بیش از دو هفته است که تهران در وضعیت اضطرار قرار دارد. این بار مازوت سوزی کارخانه ها متهم اصلی است. نیروگاه های اطراف تهران مازوت می سوزانند و همین امر آلودگی هوا را تشدید می کند. شرکت کنترل کیفیت هوا مدام اعلام می کند که شاخص بالاست و تهران در وضعیت ناسالم قرار دارد.

وقت کشی ادامه دارد و موضوع آلودگی از اولویت مسئولین خارج شده است. در سالهای گذشته نیز آلودگی هوا در فصل پاییز و زمستان وجود داشت، اما آلودگی امسال متفاوت تر از سالهای دیگر است و این بار با وجود اینکه مدارس تعطیل است و تقریبا بسیاری از ادارات با  حداقل ظرفیت کار می کنند، اما شاخص آلایندگی بالاست و تهرانی ها با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند.

اظهارات عجیب مسوولان برای کاهش آلودگی هوا

آلودگی هوا باعث آسیب به ریه می شود و از سوی دیگر، شیوع بیماری کرونا هم باعث از بین رفتن ریه ها می شود و آسیب پذیری شهروندان بالاتر رفته است. 

آلودگی در تهران روزبه روز افزایش می یابد و البته مسئولین برای کاهش آلودگی هوا اظهارات عجیب و غریبی می کنند. برخی معتقدند که یا باید مردم روشنایی را انتخاب کنند یا باید مازوت سوزانده شود. معمای آلودگی هوا طی سالیان گذشته حل نشده است و مسئولین هم در این زمینه به وظایف خود عمل نکرده اند. قانون هوای پاک هم تصویب شد، اما بخش های از آن اجرایی نشد و همچنان شهرندان تهرانی با معضل آلودگی هوا روبه رو هستند. 

یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از مازوت سوزی است

با توجه به سرد شدن هوا بسیاری از نیروگاه ها برای تأمین سوخت خود به جای استفاده از گاز، از مازوت استفاده می کنند و همین امر باعث تشدید آلودگی در روزهای اخیر تهران شده است. شاخص آلودگی هوا جهش پیدا کرده است و تقریباً در بسیاری از روزها در چند هفته گذشته، هوا برای گروه های حساس جامعه و در برخی روزها هم هوا برای تمام افراد جامعه آلوده بوده است. 

یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از مازوت سوزی است و کمترین انتظار این است که لااقل مسئولین در این زمینه اقدام کنند. چندین بار از سوی اعضای شورای شهر درخواست شد که تهران تعطیل شود، اما دولتی ها مقاومت کردند و تهران تعطیل نشد. 

با محمد هادی حیدرزاده کارشناس ارشد محیط زیست شهر تهران و همچنین مدیرکل سابق محیط زیست استان تهران در خصوص وضعیت آلودگی هوای تهران به گفت وگو نشستیم.

هوا روز به روز در تهران آلوده تر می شود. در حال حاضر یکی از متهمان اصلی، مازوت است. هر ساله در زمستان با مشکل آلودگی هوا روبه رو بوده ایم، اما امسال وضعیت بدتر شده است، این در حالی است که مدارس تعطیل و بسیاری از ادارات هم با حداقل ظرفیت فعالیت می کنند، در این زمینه توضیح می دهید؟

ما همواره در زمستان با مشکل آلودگی هوا روبه رو هستیم. افزایش ترافیک و پدیده اینورژن و همچنین مازوت سوزی نیروگاه ها در ایام زمستان از جمله دلایل آلودگی هواست. بیش از دو هفته است که تهران در شرایط اضطرار قرار گرفته است و مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده است.

 موضوع آلودگی هوا و سلامت شهروندان زیر تابلوی کرونا قرار گرفته است /بی توجهی به آلودگی در سایه کرونا

امسال موضوع آلودگی هوا و سلامت شهروندان زیر تابلوی کرونا قرار گرفته است و خیلی به این موضوع توجهی نشده است. کمیته مواقع اضطرار هم کمتر موضوعات را پیگیری کرده است. هر سال کمیته مواقع اضطرار در ایام آلودگی تشکیل و یکسری اقدامات و تمهیدات برای کنترل آلودگی هوا در شرایط اضطرار انجام می دادند.

کرونا و بسته شدن دست و پای کمیته اضطرار/ترافیک در هفته های گذشته در تهران زیاد شده است

امسال به دلیل کرونا محدودیت هایی ایجاد شده است، به همین دلیل قدری دست و پای کمیته اضطرار بسته شده است، اما با توجه به شدت آلودگی هوا می توانستند طرح کنترل زوج و فرد خودروها از جلوی منزل را انجام دهند، ترافیک در هفته های گذشته در تهران زیاد شده است. همچنین می توانستند با ماشین های فاقد معاینه فنی برخورد کرده و پروژه ها را تعطیل کنند، اما به خاطر کرونا مسامحه صورت گرفته است. دیروز وضعیت آلودگی هوا در تهران وحشتناک بود و نفس تهرانی ها گرفته می شد.

کرونا آنی مردم را می کشد، اما آلودگی هوا به صورت تدریجی می کشد

ببینید! کرونا آنی مردم را می کشد، اما مرگ با آلودگی هوا تدریجی است. در دو تا سه هفته گذشته هوا آلوده بوده است. شاخص در برخی از روزها برای افراد حساس جامعه آلوده و در سایر روزها برای تمام گروه ها آلوده بوده است. 

مسئولین تأئید کرده اند که یکی از علل آلودگی هوا، مازوت سوزی کارخانه های اطراف تهران است، آیا در گذشته مازوت سوزی صورت نمی گرفت؟

مازوت سوزی در وسط اقیانوس هم ممنوع است/محیط زیست باید ورود کند

مازوت سوزی در وسط اقیانوس هم ممنوع است، اما در تهران به خاطر افت فشار گاز، برخی از کارخانه ها از مازوت استفاده می کنند. محیط زیست به عنوان ناظر  باید در این زمینه مداخله کند و نظر دهد.

در خصوص یکی از نیروگاه ها اعلام جرم کردم، قاضی هم حکم خوبی داد 

زمانی که بنده مدیرکل محیط زیست استان تهران بودم، در خصوص یکی از نیروگاه ها اعلام جرم کردم، قاضی هم حکم خوبی داد و مسئولین آن نیروگاه محکوم شدند. ما باید از ظرفیت دستگاه قضا در زمینه آلودگی هوا استفاده کنیم و دستگاه قضا در این زمینه همکاری های خوبی دارد. متأسفانه برخی از مسئولین مصاحبه می کنند و برای کشوری که بیشترین منابع گازی را دارد، برای شهروندانش شرط می گذارند که یا از روشنایی استفاده کنید و یا باید مازوت سوزانده شود، این قابل پذیرش برای دومین کشور جهان از منظر منابع گازی نیست که برای شهروندانش حق انتخاب بگذاریم.

باید مصرف انرژی را مدیریت کنیم و تاکنون نتواسته ایم/مازوت سوزی کار اشتباهی است و مسئولین باید جلوی این کار را بگیرند

درست است که مردم ما در مصرف انرژی لارج هستند، این موضوع را هم ما باید مدیریت کنیم و تاکنون هم نتوانسته ایم درست مدیریت کنیم. مازوت سوزی کار اشتباهی است و مسئولین باید جلوی این کار را بگیرند و همچنین از ظرفیت قوه قضائیه استفاده کنند. بیشتر مازوت سوزی در نیروگاه ها و صنایع سیمان است. 

یکی از منابع آلاینده ثابت، ساختمان ها هستند. در سالهای گذشته شهرداری برای ساختمان ها  معاینه فنی موتورخانه انجام می داد، در این زمینه توضیح می دهید؟

 شهرداری تهران برای یک هزار ساختمان  معاینه فنی موتورخانه انجام داد

در سال های 89 و 90 این موضوع در دستورکار قرار گرفت و شهرداری تهران برای یک هزار ساختمان  معاینه فنی موتورخانه انجام داد. این موضوع باید در ضوابط نظام مهندسی، محیط زیست و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت به عنوان یک الزام قرار گیرد. بخشی از آلودگی هوا به خاطر موتورخانه ساختمان هاست.

در روزهای تعطیل که میزان تردد در شهر کم است ما همچنان آلودگی هوا داریم/آلایندگی زیاد منابع ثابت

ما در ابتدای دهه 90 این کار را انجام دادیم و همین امر باعث کاهش مصرف گاز و کم شدن آلاینده ها شد. ببینید! در روزهای تعطیل که میزان تردد در شهر کم است ما همچنان آلودگی هوا داریم و این نشان می دهد که منابع ثابت آلودگی در تهران وجود دارد.

چیزی که همواره مورد استناد قرار می گیرد، مطالعات شرکت جایکا در 30 سال پیش است

براساس آمارها 70 درصد آلاینده ها متحرک و 30 درصد ثابت است و این اطلاعات براساس تحقیقات شرکت جایکا در دهه 70 است، اما قطعا در حال حاضر سهم منابع ثابت در تولید آلایندگی افزایش پیدا کرده است، چیزی که همواره مورد استناد قرار می گیرد، مطالعات شرکت جایکا در دهه 70 است، اما ما می بینیم که همچنان در روزهای تعطیل هم آلودگی هوا وجود دارد.

سیاهه انتشار در دهه 90/مطالعات عمیق نبود/آلایندگی ها بیشتر در اطراف تهران است

البته این سیاهه انتشار توسط شرکت کنترل کیفیت در دهه 90 انجام شد، اما مطالعات آن عمیق نبود، چرا که مطالعات در تهران انجام شد، این در حالی است که بسیاری از منابع آلاینده پایتخت در اطراف شهر قرار دارند که در این مطالعه به آن توجهی نشده است. بیشتر استناد آمارها براساس طرح جامع آلودگی هوا در دهه 70 است که توسط ژاپنی ها انجام شده است. البته این را هم بگویم که طرح جامع به روز شده است و خروجی آن، قانون هوای پاک بوده است که این قانون در مجلس تصویب شد. 

با توجه به اینکه قانون هوای پاک در مجلس تصویب شده است، اما این قانون هنوز به درستی اجرا نشده است، دلیل این امر چیست؟

عدم اجرای قانون هوای پاک/افرادی که در این زمینه به قانون عمل نمی کنند مجرم هستند

قانون هوای پاک در تهران به درستی اجرا نشده است. سازمان محیط زیست  می تواند به عنوان ضابط در این زمینه  افرادی را که قانون را عمل نمی کنند معرفی کنند و کسانی که به قانون عمل نمی کنند مجرم محسوب می شوند. محیط زیست می تواند از ظرفیت قوه قضائیه در این زمینه استفاده کند و قوه قضاییه همکاری خوبی در این زمینه دارد و در صورت پیگیری مسوولان، مشکلات برطرف می شوند.

 آئین نامه های داخلی هم دست و پای محیط زیست را بسته است/دستگاه های دولتی حق ندارند در زمینه آلودگی هوا از یکدیگر شکایت کنند

البته این موضوع را هم بگویم که آئین نامه های داخلی هم دست و پای محیط زیست را بسته است. بخشنامه های داخلی در زمینه آلودگی هوا وجود دارد که دستگاه های دولتی حق ندارند از همدیگر به دستگاه قضا شکایت کنند، اما محیط زیست می توانند به عنوان ضابط تخلفات را به دستگاه قضا ارجاع دهد، اما تاکنون این اقدام را انجام نداده است. اگر قانون اجرا می شد، بسیاری از مشکلات برطرف می شد. 

اعلام شده است که در اواخر هفته وزش باد وجود دارد و با وجود وزش باد احتمال کاهش آلودگی وجود دارد، چرا تاکنون زیرساخت های لازم برای رفع آلودگی هوا ایجاد نشده است و باید منتظر وزش باد و باران بود؟

تهران در وضعیت جغرافیایی خاصی است/وزش باد و باران می تواند باعث کاهش آلودگی هوا شود

همه مواردی که اعلام کردم به کنار، واقعاً تهران در وضعیت جغرافیایی خاصی است و در گودی ای قرار دارد که توسط سلسله کوه ها احاطه شده است. وزش باد و باران می تواند باعث کاهش آلودگی هوا شود.

چه راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا وجود دارد؟

 در بازه زمانی پنج ساله آلودگی کاهش و در بازه ده ساله شرایط هوا مطلوب خواهد شد

من فقط یک مورد را عرض می کنم که اگر این کار انجام شود، در بازه زمانی پنج ساله آلودگی کاهش و در بازه ده ساله شرایط هوا مطلوب خواهد شد. اگر قانون هوای پاک اجرا شود، بسیاری از مشکلات برطرف می شود و باید متخلفین به دستگاه قضا معرفی شوند.

البته این را هم بگویم که عوامل محدودکننده ای هم وجود دارد، مثل تحریم ها و شرایط اقتصادی که البته این عوامل ثانوبه هستند.

مهمترین عامل برای رفع آلودگی هوا، اجرای قانون هوای پاک است/ رفع آلودگی هوا در اولویت کار مسئولین قرار گیرد

مهمترین عامل برای رفع آلودگی هوا، اجرای قانون هوای پاک است. در صورتی که محدودیت های منابع برطرف شود و با دستگاه هایی که با قانون عمل نمی کنند برخورد شود و  همچنین رفع آلودگی هوا در اولویت کار مسئولین قرار گیرد.

حضور 3 قوه در آلودگی هوا/آلودکی هوا قابل رفع است

می توان مشکل آلودگی هوا در تهران را ظرف ده سال برطرف کرد. باز هم تأکید می کنم که قوه مقننه به عنوان قانونگزار باید موضوع را رصد کرده و قوه مجریه باید قوانین را در دستورکار قرار داده و قوه قضائیه هم نقش تعیین کننده ای در اجرای قانون دارد و همراهی خوبی هم قوه قضائیه در این زمینه دارد.

اگر قانون اجرا و اعتبارات تأمین شود می توان آلودگی هوا را برطرف کرد/قانون هوای پاک تنها راه

اگر قانون اجرا و اعتبارات تأمین شود و همچنین بتوانیم همانند کشور مکزیکوسیتی از ظرفیت های بین المللی استفاده کرده و همچنین از ظرفیت متخصصین داخلی و شرکت های دانش بنیان هم استفاده کنیم، قطعا می توانیم در یک برنامه پنج ساله روند کاهشی آلودگی هوا را داشته و در برنامه پنج ساله دوم هم شاخص آلودگی در تهران قابل قبول شود و تنها راه هم اجرای قانون هوای پاک است.

کلید واژه :

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha