کد خبر : ۳۴۹۴۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تحول در انتقال زباله های شهری با طرح کاپ (الگوی نوین کاهش پسماند)

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از کلنگ زنی اولین ایستگاه پردازش تمیز (MRF) در پایتخت خبر داد .

تحول در انتقال زباله های شهری با طرح کاپ (الگوی نوین کاهش پسماند)

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صدرالدین علیپور درباره کلنگ زنی مرکز MRF (پردازش تمیز) در ایستگاه میانی کوهک اظهارداشت: پس از آموزش و فرهنگ سازی در خصوص طرح کاپ (الگوی نوین کاهش پسماند) و انتقال مخازن از معابر به بخش های مسکونی در برخی از مناطق، یکی دیگر از محورهای شش گانه طرح کاپ که تحول در انتقال زباله های شهری است با محدودسازی مراکز آلاینده محیط زیست در شهر، کاهش تعداد ایستگاه های انتقال پسماند از 11 مرکز به 8 مرکز MRF و حذف 28 ایستگاه بازیافت اجرا می شود .

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول در انتقال پسماند به عنوان یکی از محورهای مهم طرح کاپ خاطرنشان کرد: از فردا(دوشنبه) پروسه احداث و بهره برداری از تاسیسات بازیابی مواد (MRF) برای نخستین بار در ایستگاه میانی کوهک آغاز خواهد شد. بدین ترتیب  پس از تمام مراحل پردازش پسماند، کار انتقال و تحویل پسماندهای ارگانیک خالص و پسماندهای ریجکتی بصورت فشرده به مجتمع دفع و پردازش آرادکوه انجام می شود.

وی در ادامه با اشاره به پیش بینی و برنامه ریزی برای احداث 8 ایستگاه MRF اظهار داشت: احداث سوله پردازش و پذیرش پسماند شهری، پیش بینی تصفیه خانه شیرابه با لحاظ استانداردهای لازم، پیش بینی سیستم حذف بوی بد و تحول در نحوه انتقال پسماند ریجکتی و آلی به مرکز دفع پسماند و امکان پالایش آلاینده های زیست محیطی از تمهیدات در نظر گرفته شده در این ایستگاه ها است .

به گفته مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند؛ سرپوشیده شدن ایستگاه های موجود،کاهش اثرات و مخاطرات زیست محیطی ناشی از پراکندگی پسماند و انتشار شیرابه در مسیر انتقال به آرادکوه،کاهش و حذف عوامل غیرمجاز جمع آوری و زباله گردی ، فشرده سازی و کاهش حجم پسماندهای پردازش شده، افزایش درصد تفکیک پسماند در مبدأ و کاهش دفع و دفن منابع از مزایای احداث ایستگاه MRF است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در پایان از کلنگ زنی اولین ایستگاه MRF در روز دوشنبه با حضور برخی از اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری خبر داد و عنوان کرد: این پروژه با مشارکت بخش خصوصی در پهنه غرب اجرا و پسماندهای مناطق ۵، ۲۱ و ۲۲ را شامل می شود. پیش بینی ما این است که پس از آغاز عملیات اجرایی ظرف ۵ ماه پروژه به بهره برداری برسد .

انتهای پیام/

کلید واژه :

تحول در انتقال زباله های شهری با طرح کاپ (الگوی نوین کاهش پسماند)

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha