کد خبر : ۳۴۹۴۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش آلودگی هوا با تولید اتوبوس و موتورسیکلت برقی

یکی از فناوری های تجربه شده در دیگر کشورها برای زدودن آلودگی های شهری تولید خودروهای برقی است. ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریدر تلاش است تا با به کار بستن فناوری ها و نوآوری ها، زمینه توسعه صنعت حمل و نقل با کمترین میزان آلودگی هوا را فراهم کند.

کاهش آلودگی هوا با تولید اتوبوس و موتورسیکلت برقی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از نهادهایی است که در حوزه حمل و نقل فعالیت دارد. صنعتی که این روزها پایش به عنوان یکی از متهمان به پرونده آلودگی هوای شهرهای بزرگ باز شده است. آلودگی هایی که تنها با اتخاذ روش هایی فناورانه، تغییر شیوه زندگی و مصرف از زندگی شهرنشینان رخت می بندند. بخشی از این اقدامات به دولت و نهادهای مرتبط برمی گردد و بخشی از آن به زندگی فردی شهروندان.

این ستاد در تلاش است تا با به کار بستن فناوری ها و نوآوری ها، زمینه توسعه صنعت حمل و نقل با کمترین میزان آلودگی هوا را فراهم کند. این تلاش منجر به تولید موتورهای برقی شده است. کاری که در یک همکاری مشترک با دستگاه های مرتبط در حال پیگیری است. قرار است این موتورها با انرژی برق کار کنند و آلودگی های خطرناک محیط زیستی ایجاد نشود.

تولید اتوبوس و موتور برقی

«خودروی تارا برقی» نتیجه یکی از این تلاش ها و همکاری ها است. این ماشین برقی با همکاری گروه صنعتی ایران خودرو تولید شده است. همچنین تولید اتوبوس برقی هم محصول دیگری است که با همکاری شرکت مانا و زرین خودرو، تولید می شود. از دیگر محصولات تولیدی ستاد در همکاری با شرکت های نما موتور و نیرو محرکه تولید موتورسیکلت برقی است.

این ستاد در تلاش است تا با تصویب «ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور»، در همکاری با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و پژوهشگاه نیرو، قوانین حمایتی را برای توسعه خودروهای برقی بیشتر کند. با توجه به اینکه بیشترین آلایندگی در حوزه حمل و نقل شهری از اتوبوس های دیزلی و موتورسیکلت های بنزینی ناشی می شود، اولویت این ستاد، تسهیل شرایط برای برقی کردن اتوبوس ها و موتورسیکلت ها است.

در این طرح قرار است این وسایل نقلیه به گونه ای نمونه سازی شوند که قابلیت تولید و صنعتی شدن داشته باشند. البته این کار در قالب یک پلت فورم بومی و مشترک اجرایی می شود.

این کار می تواند خلاهایی که منجر به درخواست برای واردات خودروی برقی شده را مرتفع کند. در این زمینه اولویت، تعمیق ساخت داخل است. توان علمی و دانشی ایران بالا است و می توانیم با کمک این داشته ها زمینه تولید و تجاری سازی این محصولات را فراهم کنیم.

تولید خودرو اکسیژن با راهبری ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک شرکت خودروسازی جنوب هم طرح دیگری است برای کاهش آلودگی های محیط زیستی. این خودرو 80 درصد داخلی سازی شده است و به زودی به تولید انبوه می رسد. نرم افزار و سیستم باتری آن کاملا بومی و توسط مهندسان ایرانی طراحی و تولید شده است.

«خودروی تمام الکتریکی هوشمند اکسیژن» مراحل طراحی و نمونه سازی را طی کرده است و نسخه مفهومی آن به زودی رونمایی خواهد شد. خودروی مذکور به عنوان خودروی تمام الکتریکی هوشمند شهری با بهره گیری از دانش فنی تیم شرکت خودروسازان جنوب در داخل کشور طراحی و نمونه سازی شد و در مرحله تولید انبوه قرار دارد.

موتورهایی با آلایندگی کم

پروژه بعدی در این حوزه، همکاری در طراحی و تولید موتورهای کم مصرف با آلایندگی بسیار پایین و با مصرف زیر 5 لیتر در 100 کیلومتر است که این طرح چند سالی است در کشور آغاز شده و نتایج خوبی هم داشته اما هنوز اطلاعات آن منتشر نشده است.

انتهای پیام/

کلید واژه :

کاهش آلودگی هوا با تولید اتوبوس و موتورسیکلت برقی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha