کد خبر : ۳۴۹۴۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از فناوری نانو در صنعت ساختمان

فناوری نانو یک فناوری نوین و توانایی است که به ما اجازه می دهد تا به توسعه مواد با خواص بهبود یافته یا کاملا جدید برسیم و در بخش صنعت ساختمان، فناوری نانو را می توان نوعی «فناوری توانا کننده» نامید که بشر را قادر می کند تا با بهره گیری از چنین فناوری جالبی، عرصه های جدیدی از توسعه و پیشرفت را فراروی خود تصور کند. 

استفاده از فناوری نانو در صنعت ساختمان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ساختمان های آینده باید بتوانند با به کارگیری فناوری های نوین و ایجاد محیطی سالم تر، میزان بازدهی را بالاتر برده، امنیت را افزایش داده و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. استفاده از فناوری نانو، قابلیت کنترل مواد در سطح پایین و بسیاری از خواص مواد از قبیل رنگ، استحکام، دوام و خواص دیگر مواد را تحت مقیاس نانومتر به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار می دهد. محققان در پژوهشی با عنوان «کاربرد فناوری نانو و نانومواد در صنعت ساختمان» آورده اند، مهمترین کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان، معمولا در بردارنده بهینه سازی مواد و مصالح معمولی و موجود است. 

در این پژوهش که توسط علی حبیبی دانشجوی کارشناسی ارشد نانو فیزیک و ابراهیم سلامی استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه پیام نور تبریز انجام شده، نشان می دهد، در درجه دوم، ایجاد کاربردهای جدید برای مصالح یا مشخصه هایی که بدون کمک فناوری نانو امکان پذیر نیست و از همه مهمتر، چند منظوره کردن مصالح و ایجاد قابلیت پیشگیری از صدمه دیدن مواد، بسیار مورد توجه دانشمندان این عرصه قرار گرفته است. 

فناوری نانو، فناوری نوین و یکی از علوم جدید در راستای پیشرفت های فنی است

محققان می گویند، فناوری نانو، فناوری نوین و یکی از علوم جدید در راستای پیشرفت های فنی قرن حاضر است. به کارگیری مواد با ساختارهایی بر مبنای ابعاد نانومتری ما را به سمت توسعه و ارئه راه حل های نویدبخش برای تولید محصولات برتر در حال و آینده، رهنمون ساخته است. حوزه فناوری نانو با جهش بزرگی که در طول ۱۰سال گذشته داشته، توسعه قابل توجهی کرده است. 

این توسعه ها به طور عمده به خاطر عواملی مانند طرح های اختصاص داده شده توسط کشورهای جهان در حوزه فناوری نانو است. بعضی برآوردها پیش بینی می کنند که محصولات و خدمات مربوط به فناوری نانو، بعد از سال ۲۰۱۵ می تواند به هزار میلیارد یورو در سال برسد. در دنیای پیشرفته امروز صنعت ساختمان، سرمایه گذاری کلان و دراز مدتی بوده و می بایست این صنعت را با کمک فناوری های نوین جهان از راکد ماندن دور نگهداشت و فناوری های نوین را در این صنعت عظیم به کارگرفت.

فناوری نانو در صنعت ساختمان، در رتبه ۸ از ۱۰ برنامه های کاربردی قرار دارد که مسلما بر جهان درحال توسعه تاثیرگذار است. محصولات فناوری نانو را می توان برای طراحی و فرآیندهای ساخت در بسیاری از اجزاء ساختمان استفاده کرد. محصولات تولید شده فناوری نانو ویژگی های منحصر به فرد زیادی دارد و به طور قابل توجهی می تواند، مشکلات در حال حاضر ساخت وساز را رفع کند و ممکن است روند ساخت وساز را تغییر دهد.

روش های نوین طراحی سازه ها و سیستم های پایش و کنترل مداوم آن ها، در کنار قابلیت جدید مصالح و مواد متشکله ساختمان ها، صنعت ساختمان را به سوی بازدهی و کارآیی بیشتر و دوام و پایایی طولانی تر و سازگاری بهتر با نیازهای انسانی، هدایت می کند. تحقیقات و تحولات در زمینه کاربرد فناوری نانو نشان می دهد که استفاده از این فناوری و نانو مواد می تواند مصالح ساختمانی مرسوم را  مانند بتن، سیمان، فولاد، شیشه، رنگ ها، پوشش ها، عایق ها و... بهبود بخشد.

کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان

 صنعت ساختمان، صنعتی است که به بخش های متعددی تقسیم شده و از این رو، تغییرات در آن، با سرعت بسیار کمی به وقوع می پیوندد. وجود قوانین و مقررات سخت گیرانه، از مشخصه های این صنعت است. طیف گسترده ای از چالش ها وجود دارند که صنعت ساختمان با آن ها مواجه است، مانند عملکرد نانو مواد در مواجه با مسائل محیط زیست، تاثیرات مخرب بر سلامت انسان و ایمنی مربوط به مواد اولیه و خواص آن ها. پژوهشگران می گویند، تحولات اخیر در زمینه های مختلف از فناوری نانو نشان می دهد که این فناوری رویکرد نوید بخشی را در مواجه با بسیاری از این چالش ها دارد. 

همچنین طول عمر زیاد محصولات این صنعت و هزینه های بسیار زیاد، از دیگر مختصات این صنعت بزرگ در دنیا هستند. در کشور ایران نیز می توان گفت بزرگترین و گسترده ترین صنعت، صنعت ساختمان است. شایان ذکر است که صنعت ساختمان، از اولین صنایعی بود که فناوری نانو در آن به عنوان فناوری نویدبخشی معرفی شد و می تواند این صنعت را با تحولات عظیمی مواجه کند.

به کارگرفتن فناوری نانو در صنعت ساختمان، شامل توسعه مفهوم و درک درستی از هیدراتاسیون ذرات سیمان و استفاده از مواد در ابعاد نانو مانند آلومینا و سیلیکا و سایر نانوذرات جدید است. همچنین موجب ارتقاء مشخصه ها و کیفیت های حیاتی مواد و مصالح ساختمانی می شود. علاوه بر این ها می توان، عملکردهای جدید مانند ذخیره سازی انرژی، خودترمیم کنندگی، خودتمیزشوندگی، قابلیت ضد مه گرفتگی و... است. همچنین بهبود و ارتقاء اجزاء اصلی را که با هدف نگهداری و تضمین سلامت ساختمان استفاده می شوند را می توان به حسگرهای پایش سلامت سازه اشاره کرد. 

براساس این پژوهش، امروزه فناوری نانو و درک قابلیت های عظیم این فناوری متحول کننده، موجب سازماندهی و تدوین برنامه های ملی فراوانی در بسیاری از کشورهای جهان شده است. تدوین این برنامه ها عمدتا به منظور بهره گیری هر چه بیشتر از قابلیت های فناوری نانو و عقب نماندن کشورها از مسیر تحولات سریع و دستاوردهای رو به رشد این فناوری صورت پذیرفته است. فناوری نانو زمینه ای از تحقیقات علمی است که رشد بسیار سریعی دارد.

ویژگی های منحصر به فرد مصالح تولید شده در مقیاس نانو می تواند در جهت ساخت وساز زیر ساخت ها، گسترش پیدا کند. ورود تحقیقات فناوری نانو در صنعت ساختمان، انتظاراتی را در زمینه ارتقاء مشخصه ها و کیفیت های حیاتی مواد و مصالح ساختمانی مانند مقاومت، دوام، سبکی و... را در ذهن متخصصان این عرصه ایجاد می کند. فشردگی مطالعات در زمینه کاربرد فناوری نانو و نانومواد در زندگی روزمره نیاز به تحقیقات بیشتر در مسائل مربوط به محیط زیست و آثار سوء آن بر سلامت انسان دارد.

با توجه به نیاز و درخواست برای در اختیار داشتن مواد و مصالح توانمندتر، بادوامتر، کاراتر و چندعملکردی، چنین ریسک هایی می تواند بهبود داده شده یا صرف نظر شوند. بنابراین دست جامعه پژوهشگران صنعت ساختمان و مصرف کنندگان نهایی برای بهره گیری از فناوری نانو را باز نگه می دارد.

این پژوهش در کنفرانس سالانه تحقیقات در مهندسی عمران معماری، شهرسازی و محیط زیست پایدار ارائه شد.

انتهای پیام

کلید واژه :

فناوری نانو در صنعت ساختمان چه کاربردی دارد؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha