کد خبر : ۳۴۹۴۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

به اندازه کافی قوچ و میش در پارک ملی دریاچه ارومیه موجود است

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ظرفیت نگهداری قوچ و میش در مراتع جزیره کبودان در حدود 750 تا 800 راس است، در حال حاضر در حدود 1000 راس قوچ و میش در این مراتع وجود دارد و مشکلی از بابت جمعیت این دو گونه و شرایط زیستگاهی آن در جزیره کبودان وجود ندارد.

به اندازه کافی قوچ و میش در پارک ملی دریاچه ارومیه موجود است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حجت جباری با اشاره به آخرین وضعیت پارک ملی دریاچه ارومیه اظهار داشت: با توجه به بهبود شرایط دریاچه ارومیه، شرایط زیستگاه پارک ملی رو به بهبودی است و مشکل حادی برای گونه های جانوری از لحاظ تامین منابع آبی و علوفه ای وجود ندارد .

وی با اشاره به انتشار خبر انقراض قوچ و میش در فضای مجازی تصریح کرد: شرایط مناسبی برای این گونه ها در پارک ملی حاکم بوده و مشکل خاصی برای این گونه ها وجود ندارد و به اندازه کافی قوچ و میش در پارک ملی موجود است در این راستا حتی می توان از تعداد این گونه ها تعدیل و به سایر زیستگاه ها انتقال داد.

معاونت فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تصریح کرد: ظرفیت نگهداری قوچ و میش در مراتع جزیره کبودان در حدود 750 تا 800 راس می باشد، در حال حاضر در حدود 1000 راس قوچ و میش در این مراتع وجود دارد و مشکلی از بابت جمعیت این دو گونه و شرایط زیستگاهی آن در جزیره کبودان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه وضعیت و شرایط دریاچه ارومیه نسبت به حالت بحرانی سال های گذشته رو به بهبودی است، عنوان کرد: در شرایط بحرانی قسمت جنوبی دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شده بود که در حال حاضر شاهد آبگیری در این قسمت هستیم و شرایط دریاچه نسبت به هفت سال گذشته از حال خوبی برخوردار است اما هنوز به وضعیت مناسب نرمال خود نرسیده است.

جباری ادامه داد: تالاب های آذربایجان غربی در پاییز و تابستان به علت تبخیر به حداقل ترین سطح تراز خود می رسند که هم اکنون آبگیری این مناطق آغاز شده و در حدود 70 تا 80 سانتی متر افزایش یافته و کاهش سطح تراز در تالاب ها روند طبیعی خود را طی می کند و اواخر زمستان و بهار آبگیری انجام و سطح تراز افزایش می یابد.

وی اذعان کرد: در حال حاضر 9تا 10 سانتی متر سطح تراز دریاچه ارومیه افزایش یافته است و این افزایش تراز تا اوخر بهار تداوم خواهد داشت.

این مقام مسوول با اشاره به شرایط زیستگاه جزایر دریاچه ارومیه تاکید کرد: زیستگاه جانوری جزایر استان  از لحاظ تامین علوفه و پوشش گیاهی و منابع آبی مناسب است اما از عمده مشکلات موجود وجود پلنگ در جزیره است که تهدیدی برای گوزن ها می باشد که در حال حاضر موفق به خارج کردن یک قلاده پلنگ نشده ایم و زیستگاه مناسبی برای آن شناسایی نشده است .

جباری از عمده مشکلات دیگر زیستگاه جانوری جزایر به وجود شغال در جزایر اشاره کرد و گفت: شغال موجود در جزایر تهدید دیگری برای قوچ ومیش است که به جزایر آمده و تولید مثل می کنند و اما به دلیل اینکه جمعیت قوچ و میش در جزایر زیاد است تهدید جدی برای جمعیت این گونه ها ایجاد نمی کند .

وی خاطرنشان کرد: آبگیری دریاچه ارومیه طی 2 سال اخیر باعث شده است زیستگاه مناسب برای فلامینگو ایجاد شود و بهار و تابستان بهترین زیستگاه برای فلامینگو ها باشد که وجود آرتمیا که منبع تغذیه این پرندگان است شرایط مناسبی برای آنان محیا کرده و در حدود 55 تا 60 هزار قطعه فلامینگو طی سال های گذشته در جزایر شناسایی شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه :

شرایط پارک ملی دریاچه ارومیه مناسب است

،

زیست ۱۰۰۰راس قوچ و میش در جزایر دریاچه

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha