کد خبر : ۳۴۹۴۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سالانه سه میلیارد تن فرسایش خاک در کشور داریم

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت توجه به تفکر تیمی در حفظ محیط زیست گفت:میزان ۱۶ تن فرسایش خاک در هر هکتار خطرناک است.

سالانه سه میلیارد تن فرسایش خاک در کشور داریم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسن عباس نژاد روز شنبه در گفت و گویی خبری اظهار کرد: فرایند حفاظت محیط زیست، موضوعی نیست که از عهده یک دستگاه و سازمان باید، بلکه تحقق این امر مهم نیازمند یک فرایند مشارکتی و تیمی است.

وی افزود: واقعیت این است که نگرش تک بعدی و جزیره ای در سطح مسائل کلان توسعه موجب می شود در حوزه محیط زیست نتوانیم با استانداردهای بین المللی شاخص های خوبی داشته باشم.

عباس نژاد با بیان اینکه اگر ما سه منبع نیروی انسانی، ذخایر ژنتیکی و منابع طبیعی را منابع اصلی و ثروت یک ملت بدانیم، گفت: محیط زیست و منابع طبیعی با عناصر اصلی آب، خاک و هوا از مهمترین این منابع بوده و و متأسفانه سالانه سه میلیارد تن فرسایش خاک در کشور داریم و آثار زیانبار اقتصادی این میزان فرسایش در بسیاری از حوزه ها قابل مشاهده است.

وی همچنین گفت: در حوزه آب نیز متأسفانه ما جز ۲۰ کشور دنیا با کمبود فیزیکی آب هستیم و در سالیان گذشته کمبود آب را از طریق انتقال آب بین حوزه ای تأمین می کردیم که متأسفانه در زمان حاضر این امکان نیز وجود ندارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات جاری حوزه های آب، هوا و خاک، توسعه شهرنشینی و صنعتی شدن، راهکار اصلی برون رفت از این مشکلات را تفکر تیمی و مشارکت اجتماعی دانست و افزود: خوشبختانه بزرگان ما در تدوین قوانین و مقررات به خصوص در قانون اساسی به این تفکر تیمی و مشارکت اجتماعی تاکید داشته اند.

وی افزود: در اصل ۵۰ قانون اساسی به این مهم توجه ویژه ای شده و حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای همگانی دانسته اند و بر همین اساس قانون گذار ۱۴ دستگاه را به صورت مستقیم و غیر مستقیم موظف به حفاظت و حمایت از محیط زیست نموده و ما نیز در تدوین استراتژی های توسعه استان به شدت نیازمند توجه و عنایت این دستگاه ها خواهیم بود.

عباس نژاد گفت: اگر در کنار موضوعات بالا بتوانیم مطابق با اصل ۵۰ قانون اساسی زمینه مشارکت مردم را فراهم نمائیم؛ اعتقاد دارم با وجود فرهنگ بالای مردم شریف آذربایجان شرقی و خصوصاً شهرستان تبریز بسیار در این حوزه موفق خواهیم بود.

وی ادامه داد: تشکل های زیست محیطی استان آذربایجان شرقی در سطح کشور بسیار فعال هستند.

کلید واژه :

سالانه سه میلیارد تن فرسایش خاک در کشور داریم

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha