کد خبر : ۳۴۹۴۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت دستگاه گازسنج قابل حمل برای اندازه گیری غلظت گازهای آلاینده خروجی کارخانه ها

گروهی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان دستگاهی برای سنجش میزان آلاینده های کارخانه ها ارائه کردند که به گفته آنها این دستگاه قادر است به صورت لحظه ای و با دقت بالا میزان آلاینده های تولیدی را به اپراتور اعلام کند.

ساخت دستگاه گازسنج قابل حمل برای اندازه گیری غلظت گازهای آلاینده خروجی کارخانه ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا نورپور، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان نخستین دستاورد دانش بنیان این شرکت را دستگاه غبارسنج دودکش، برای اندازه گیری و کمک به ارائه راهکارهای کاهش آلایندگی کارخانه ها عنوان کرد و گفت: میزان آلایندگی کارخانه ها باید به صورت دوره ای پایش شود که دستگاه گازسنج دودکش قابل حمل این شرکت می تواند غلظت گازهای آلاینده خروجی از این دودکش ها را با دقتی بالا بسنجد. این میزان با تحلیل ها و مطالعات بعدی، به اصلاح منشأ تولید آلاینده و در نهایت کاهش آلودگی هوا منجر می شود.

وی سنجش میزان آلاینده ها به صورت لحظه ای و با دقتی بالا را از مزایای این دستگاه دانست و خاطر نشان کرد: علاوه بر تولید بومی دستگاه های گازسنج و غبارسنج محیطی که مولفه های زیست محیطی را سنجش و تحلیل می کنند، توانستیم دستگاه سنجش ذرات معلق را که به دو روش آنلاین و ثقلی این سنجش را انجام می دهد، در کشور تولید کنیم. از این تجهیز دانش بنیان برای سنجش آلایندگی، بررسی تاثیر آن روی محیط زیست و موجودات زنده استفاده می شود و در شکل های قابل حمل و ایستگاهی با هزینه ای بسیار پایین تر از نمونه خارجی به بازار عرضه شده است.

نورپور با اشاره به تولید ایستگاه های شهری سنجش آلودگی هوا گفت: این دستگاه جایگزین بسیار کارآمدی برای ایستگاه های شهری است که بسیار گران قیمت هستند و واردات تجهیزات و نگهداریشان، هزینه های بسیار هنگفتی در پی دارد. با این تجهیز می توان به شکلی کارآمدتر، ارزان تر، چابک تر و مطابق با استانداردهای روز جهانی، آلودگی هوا و ذرات معلق را سنجید.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیرعامل این شرکت از به روزرسانی و تولید بومی محصولاتی مانند تصفیه هوای خانگی و صنعتی با استفاده از فناوری های پیشرفته چون فیلترهای نانو در این شرکت خبر داد و یادآور شد: در حوزه کاهش آلاینده های شهری، دستگاه فیلتراسیون هودهای صنعتی را عرضه کردیم. این دستگاه آلاینده های خروجی را با کارایی بالای ۹۰ درصد جذب می کند و به شکلی کارآمد می تواند باعث کاهش آلودگی هوای ناشی از صنایع و کارخانه ها شود.

انتهای پیام

کلید واژه :

اعلام میزان آلایندگی صنایع به صورت بلادرنگ با دستگاه محققان کشور

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha