کد خبر : ۳۴۹۴۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استان فارس مستعد برای استفاده از نیروگاه های خورشیدی

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان فارس از اعطای تسهیلات بانکی جهت نصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی در فارس برای مشترکان برق این شرکت خبر داد.

استان فارس مستعد برای استفاده از نیروگاه های خورشیدی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمیدرضا جلایر معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان فارس گفت: با توجه به پیگیری و هماهنگی های به عمل آمده و انعقاد تفاهم نامه با بانک قرض الحسنه مهر ایران، مقرر شد تا سقف ۴۰ میلیون تومان تسهیلات با بهره ۴ درصد و دوره بازپرداخت ۱۲ ماهه برای هر مشترک برق در نظر گرفته شود.

او در خصوص نحوه پرداخت این تسهیلات، افزود: مشترکان برق ابتدا با مراجعه به سایت شرکت به آدرس www.farsedc.ir در بخش خدمات الکترونیک پرکاربرد، بخش سامانه خرید تضمینی برق از نیروگاه های خورشیدی نسبت به ثبت نام اقدام کرده و همکاران پس از بررسی های فنی و بازدید میدانی و در صورت تایید، نسبت به معرفی آن ها به بانک اقدام خواهند کرد.

جلایر در خصوص هزینه های سرمایه گذاری برای اجرای این طرح افزود: برای نصب ۵ کیلو وات نیروگاه خورشیدی بر روی پشت بام منازل در شرایط فعلی حدود ۶۵۰ میلیون ریال نیاز بوده که در این رابطه جهت حمایت از متقاضیان، قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله منعقد و در تمام طول دوره بهره برداری، نرخ خرید پایه بر مبنای دو عامل تغییرات ارزی و نرخ تورم سالیانه به روز رسانی شده و بعد از خرید و نصب این نیروگاه ها حدود ۶ سال بعد، سرمایه اولیه بازگشت و درآمد ماهیانه ای از ۷۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزارتومان برای هر مشترک سودآوری خواهد داشت.

دبیر کارگروه جذب سرمایه گذار بخش خصوصی شرکت نیز در این باره بیان کرد: استان فارس به دلیل دارا بودن توپولوژی منحصر به فرد، برخورداری از شدت و زاویه تابش مناسب، جزو مناطق مستعد برای استفاده از نیروگاه های خورشیدی است.

اسماعیل خاتمی تصریح کرد: متوسط میزان تابش انرژی خورشید در این استان بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلو وات ساعت بر مترمربع در سال بوده و این میزان تابش، عددی مناسب برای نیروگاه های خورشیدی است.

مدیر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس گفت: در حال حاضر حدود ۴۰۰ نیروگاه خورشیدی زیر یکصد کیلووات در محدوده توزیع نیروی برق استان فارس به بهره برداری رسیده که شهرستان های لار با ۴۶، بوانات با ۴۱ و فسا با ۳۸ نیروگاه، بیشترین تعداد نیروگاه های خورشیدی نصب شده در فارس را به خود اختصاص داده اند.

خاتمی ادامه داد: همچنین یک نیروگاه ۶۰۰ کیلوواتی در شهرستان اقلید به بهره برداری رسیده و دو نیروگاه ۶۰۰ و ۵۰۰ کیلوواتی نیز در شهرستان های داراب و نی ریز در مرحله اتصال به شبکه قراردارند.

او بیان کرد: در سال های اخیر اقدامات خوبی توسط وزارت نیرو در این زمینه صورت گرفته و با ارائه برنامه های تبلیغاتی و معرفی فواید و سود دهی نیروگاه های خورشیدی، در آینده شاهد افزایش تعداد سرمایه گذاران در این حوزه خواهیم بود.

خاتمی در خصوص استفاده سایر مشترکان به ویژه مشترکان کشاورزی از این طرح ها نیز گفت: از آنجا که بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی استان در بخش کشاورزی بوده و از پتانسیل خوبی برای احداث نیروگاه های خورشیدی برخوردار است چنانچه این نوع مشترکان نسبت به احداث نیروگاه اقدام کرد، میزان انرژی تولیدی آنان با قیمتی بیش از ۳۰ برابر نرخ تعرفه های کشاورزی خریداری خواهد شد.

او تصریح کرد: بهینه سازی مصرف انرژی، تولید انرژی برق در محل مصرف، کمک به حفظ محیط زیست، حفظ منابع و سرمایه های ملی و جایگزینی انرژ های تجدید پذیر به جای نیروگاه های فسیلی از دیگر اهداف استفاده از نیروگاه های خورشیدی است که می توان با ترویج راه اندازی این نوع نیروگاه ها به این اهداف دست پیدا کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه :

استان فارس مستعد برای استفاده از نیروگاه های خورشیدی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha