کد خبر : ۳۴۹۴۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قطع ناگهانی برق در بشرویه و خسارت میلیونی به گلخانه داران

قطع ناگهانی و دو ساعته برق در بشرویه به سه واحد گلخانه ای در فصل سرد سال خسارت های میلیونی وارد کردهاست.

قطع ناگهانی برق در بشرویه و خسارت میلیونی به گلخانه داران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امروزه با پیشرفت های علم و تکنولوژی، استفاده از وسایل مدرن و برقی اوج گرفته که طبعاً مصرف انرژی را بالا برده است.

از سویی دیگر تمرکز جمعیتی و ایجاد اشتغال های وابسته به برق خود امری طبیعی در افزایش استفاده از برق خانگی، صنعتی و کشاورزی است.

بر اساس مشاهده ها هر ساله در مقاطعی از زمان، کاهش کیفیت برق شبکه با افت یا نوسان ولتاژ، در بخش برق خانگی موجب بروز مشکلات فنی و یا خرابی هایی در وسایل الکترونیکی خانگی می شود.

اما این روز ها خبری مبنی بر قطع ناگهانی برق در بشرویه و خسارت میلیونی به گلخانه داران زبان به زبان می چرخد. اتفاقی که در روز های سرد زمستان باعث شد امید گلخانه داران یخ بزند و برای کارآفرینان جوان هم بسیار چالش برانگیز شده است.

خسارت ۵۰۰ میلیونی گلخانه داران و صرف نظر جوانان از ادامه فعالیت در گلخانه به واسطه قطع ناگهانی برق در حالی است که متولیان پاسخی قانع کننده برای این اتفاق ندارند.

چراغ امید گلخانه داران خاموش شد

یک گلخانه دار بشرویه ای گفت: به واسطه قطع برق تمام گل ها یخ زده و پوسیده است.

او با بیان اینکه افراد دیگری هم از این اتفاق خسارت دیده اند، افزود: قرار بود صبح آن روز یک تن خیار برداشت کنیم، اما یک کیلو هم برداشت نکرده ایم.

این گلخانه دار با بیان اینکه با قطع برق چراغ امید گلخانه داران هم خاموش شد، افزود: از مسئولان می خواهیم قبل از خاموشی ها به مردم اطلاع رسانی کنند.

یکی دیگر از گلخانه داران بیان کرد: در حال حاضر دو فرزند کوچک دارم که با این گلخانه ارتزاق می کردیم.


بیشتر بخوانید  

یخ زدن تولیدات چهار واحد کشاورزی بر اثر قطع برق


رضایی ادامه داد: تمام امید خانواده به این بوته ها بود که بتوانیم زندگی کوچکمان را بچرخانیم، اما با دو ساعت قطع برق ناگهانی، این بلا بر ما نازل شد.

چه کسی پاسخگو است؟

او با بیان اینکه برخی جوانان در این راه سرمایه گذاری کرده، اما به دلیل این اتفاق متضرر شده اند، افزود: حال چه کسی این خسارت ها را پاسخ می دهد؟

رضایی افزود: برای تأمین و غنی سازی خاک گلخانه ۱۰۰ میلیون تومان قرض کردم که به دو ساعت بر باد فنا رفت.

احمدی دیگر جوان گلخانه دار بشرویه ای بیان کرد: مسئولان مدام جوانان را به ایجاد اشتغال و کارآفرینی دعوت می کنند، اما از سویی در کار تولیدی اینگونه به ما خسارت وارد می شود.

او ادامه داد: ما سه جوان بودیم که تمام وقت و سرمایه را پای ایجاد گلخانه گذاشتیم، اما اکنون این خسارت ها را چگونه جبران کنیم؟

یک گلخانه دار جوان دیگر هم  بیان کرد: با شرایط پیش رو از جهاد کشاورزی درخواست انصراف می دهم چراکه نمی توانم ادامه دهم.

او ادامه داد: وقتی یک جوان که تمام سرمایه اش را گذاشته و در اول مسیر خسارت ناگهانی متحمل شود، با کدام امید و انگیزه ادامه دهد؟

خسارت ۵۰۰ میلیونی به گلخانه داران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه گفت: در تاریخ ۱۵ دی ماه امسال به دلیل قطعی برق سه واحد گلخانه دچار خسارت شده اند.

سرچاهی ادامه داد: بنا بر برآورد اولیه این واحد ها بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان خسارت دیده اند.

 دادگر مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: موضوع کمبود تولید ناشی از محدودیت سوخت نیروگاه ها منحصر به خراسان جنوبی نیست.

او ادامه داد: مرکز کنترل شبکه با پایش لحظه ای شبکه، میزان مصرف سهمیه شهرستانی و استانی را برای حفظ و پایداری شبکه برق خاموشی تعیین می کند.

 دادگر ادامه داد: در شرایط حساس، در صورت صرفه جویی مناسب از سوی مشترکین، نیازی به اعمال خاموشی نیست.

تأسف مسئولان

دادگر بیان کرد: اطلاع رسانی عمومی در خصوص خاموشی ها و صرفه جویی از طریق پیامک و شبکه های مجازی انجام شده و متناسب با زمان خاموشی و مسیر قطع برق، مشترکین حساس را به صورت تلفنی آگاه می کنیم.

او اظهار کرد: متأسفانه در خصوص گلخانه ها، ضمن اینکه برای گلخانه داران متأسف شده ایم به استحضار می رسانیم با توجه به گستردگی شبکه و پراکندگی مشترکین، برابر ضوابط پیش بینی شده لازم است مشترکین حساس و آسیب پذیر در برابر قطع برق با شروع فعالیت خود به صورت کتبی، درخواستی مبنی بر لزوم اطلاع رسانی قبل از خاموشی به مدیریت توزیع برق شهرستان ارائه کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین برابر ضوابط این دسته از مشترکین باید با آماده به کار نگه داشتن مولد برق اضطراری، تاب آوری تاسیساتشان را در برابر قطع برق حفظ کنند.

اسامی گلخانه داران در لیست مشترکین حساس نبود

او ادامه داد: متأسفانه این مشترکین درخواستی از قبل ارائه نکرده بودند و اسامی آن ها در لیست مشترکین حساس شهرستان قرار نداشت در غیر این صورت با اعمال خاموشی در شهرستان ها همانند مابقی موارد، در بشرویه هم اطلاع رسانی انجام می شد.

دادگر بیان کرد: از مشترکین خواستاریم ضمن صرفه جویی در مصرف برق و گاز   به اطلاعیه های مدیریت بحران توجه لازم را داشته باشند.

حال جای سوال است آیا عدم در اختیار داشتن لیست مشترکین حساس می تواند پاسخی قانع کننده برای قطع ناگهانی برق باشد

مگر این گلخانه داران تأسیسات برق را از نهادی غیر از شرکت برق فراهم کرده اند که حال متولیان اظهار بی اطلاعی می کنند؟

کاش این دسته از دستگاه های خدمت رسان در کنار استعلام ها و سخت گیری اولیه کار، باید ها و نباید های لازم در خصوص ضوابط و شرایط موجود در دستگاه را به اطلاع کارآفرینان به ویژه این دسته از مشاغل حساس برسانند تا اینگونه خسارت ها رقم نخورد.

چه بسا جوانانی که با هدف ایجاد اشتغال دل به این مسیر می سپارند، اما قربانی ضوابط و شرایطی می شوند که تنها در چهارچوب شرکت های خدماتی اطلاع رسانی شده و عنصر های اصلی از آن ها بی اطلاع هستند.

کاش به جای این دلیل و علت ها چاره ای برای این گلخانه داران اندیشیده شود تا در دنیای زیان دیده ی خود سکوت اختیار نکنند و راه برگشت از اشتغال را پیش نگیرند.

منبع: مهر

انتهای پیام/ ی

کلید واژه :

قطع ناگهانی برق در بشرویه و خسارت میلیونی به گلخانه داران

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha