کد خبر : ۳۴۹۴۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رعایت موارد ایمنی نیازمند فرهنگ سازی عمومی است

دادستان قزوین با بیان اینکه وقوع حوادث ناگوار ناشی از ترک فعل مدیران پیگیری قضایی می شود، گفت: رعایت موارد ایمنی نیازمند فرهنگ سازی عمومی است.

رعایت موارد ایمنی نیازمند فرهنگ سازی عمومی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش ایرنا، محمد قاسمی روز پنجشنبه در دومین نشست کارگروه ویژه ایمن سازی اماکن پرخطر که در سالن جلسات دادسرای قزوین برگزار شد، گفت: این کارگروه براساس دستور ریاست قوه قضاییه و به منظور پیشگیری و جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار نظیر حادثه تلخ انفجار در یکی از مراکز درمانی تهران، فروریختن ساختمان پلاسکو و سیل سال اخیر که موجب جان باختن جمعی از هموطنان شد، تشکیل گردید.

قاسمی گفت: انتظار این است، دستگاه های عضو با توجه به اهمیت موضوع، نسبت به حضور در جلسات و اجرای دقیق مصوبات این کارگروه اهتمام ویژه داشته باشند.

وی افزود: رعایت مسائل ایمنی در تمامی حوزه ها یکی از موضوعات بسیار حائز اهمیت است، اما متاسفانه این مسئله گاهی از سوی دستگاه ها دولتی، خصوصی و همچنین شهروندان مورد غفلت قرار می گیرد و همه ساله شاهد وقوع حوادث تلخ به دلیل رعایت نکردن موارد ایمنی هستیم.

دادستان قزوین در ادامه بیان داشت: کوچک ترین غفلت و بی توجهی نسبت به مسائل ایمنی می تواند به حادثه ای بزرگ تبدیل شود و اینگونه حوادث علاوه بر خسارات جانی و مالی، آسیب های روانی آن تا سال ها خانواده حادثه دیدگان و جامعه را درگیر خواهد کرد که گاهی نیز جبران ناپذیر است.

قاسمی همچنین تصریح کرد: اماکن پرخطر صرفاً ساختمان ها و مجتمع های قدیمی و با قدمت بالا محسوب نمی شوند، بلکه رعایت نکردن مسائل و موارد ایمنی می تواند یک ساختمان و مجتمع نوساز را به مکانی پرخطر تبدیل کند، بنابراین شناسایی اماکن پرخطر و رعایت نکات ایمنی در تمامی اماکن دولتی، عمومی و شخصی باید در اولویت قرار گیرد.

این مقام قضایی استان تاکید کرد: ایمنی صرفاً به مسائل حوزه برق، آب، گاز و... اختصاص ندارد، بلکه گستره ایمنی در اماکن و معابر باید وسیع تر دیده شود، زیرا برخی اماکن از حیث وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی برای شهروندان ناایمن است و باید این موضوعات نیز مورد توجه قرار گیرد.

دادستان مرکز استان با بیان اینکه تاکید بر رعایت مسائل ایمنی برای حفظ سلامت فردی، اجتماعی و اموال و دارایی دستگاه ها و اشخاص است، افزود: رعایت موارد ایمنی نیازمند فرهنگ سازی عمومی است، زیرا دستگاه های محدودی در حوزه مسائل ایمنی فعالیت دارند که گاهی خود آنها نیز با کمبود نیرو و تجهیزات مواجه هستند.

وی اضافه کرد: با توجه به این موضوع، مدیران دستگاه ها و نهادهای دولتی و خصوصی و همچنین شهروندان باید نسبت به رعایت موارد ایمنی و رفع خلاهای آن اقدام کنند و نهادهای متولی امر فرهنگ، رسانه ملی و سایر رسانه های اجتماعی نیز باید در این موضوع ورود کنند و موارد ایمنی را به صورت تخصصی و موضوعی به اطلاع شهروندان برسانند.

قاسمی گفت: ابتدا ضروری است اماکن پرخطر دولتی، عمومی، شخصی، میراث فرهنگی و اصناف شناسایی شوند و نسبت به رفع مسائل و مشکلات ایمنی آنها اقدام گردد سپس مدیران دستگاه ها و نهادها و مجتمع های مسکونی و تجاری با مسائل مختلف ایمنی آشنا شوند.

وی اضافه کرد: باید تدابیری اتخاذ شود که مدیران دولتی و مجتمع ها در صورت وقوع حوادث، ناشی از رعایت نشدن مسائل ایمنی مسئولیت تضامنی داشته باشند.

دادستان مرکز استان بیان داشت: متاسفانه بسیاری از مجتمع های تجاری و برج های مسکونی شهر قزوین در سایه نظارت نشدن صحیح، قبل از اخذ پایان کار شهرداری به بهره برداری رسیده اند و همین موضوع موجب شده که این مکان ها موارد ایمنی را به درستی اجرا نکنند.

وی گفت: بدون شک در صورت بروز حوادث ناگوار، مجموعه مدیریت شهری و سایر دستگاه های متولی که از ابزارهای قانونی برای جلوگیری از راه اندازی این اماکن استفاده نکرده اند، باید به عنوان ترک فعل پاسخگو باشند و قطعاً تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.   

این مقام مسئول یادآور شد: نگاه دستگاه قضایی در بسیاری از حوزه ها پیشگیرانه بوده و تشکیل این کارگروه در دستگاه قضایی نیز به همین دلیل است.

کلید واژه :

رعایت موارد ایمنی نیازمند فرهنگ سازی عمومی است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha