کد خبر : ۳۴۹۴۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عوارض سی تی اسکن غیرضروری برای سلامت بدن

یک فوق تخصص ریه گفت: انجام سی تی اسکن های بی رویه به علت  پرتوتابی بالا، خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می دهد.

عوارض سی تی اسکن غیرضروری برای سلامت بدن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود احتشام، فوق تخصص ریه اظهار کرد: با گسترش ویروس کرونا درخواست های سی تی اسکن قفسه سینه افزایش پیدا کرده است و برخی افراد با کوچک ترین علائم و گاهی ا وقات بدون نشانه، درخواست انجام سی تی اسکن از قفسه سینه می کنند.

او افزود: پس از مراجعه فرد مشکوک و دارای علائم بالینی، پزشک متخصص برای تشخیص ابتلای قطعی او به ویروس کرونا، درخواست تصویربرداری یا همان اسکن ریه می دهد، در غیر این صورت پزشک نباید با مشاهده چند علامت مشابه به آنفلوانزا و سرماخوردگی دستور سی تی اسکن دهد.

این فوق تخصص ریه ادامه داد: در صورتی پزشک مجاز به تجویز سی تی اسکن است که علائم بیمار پیشرونده باشد و پزشک بخواهد بفهمد که آیا این علائم به سمت برگشت ناپذیری می رود یا منجر به فیبروز ریه می شود تا داروی مناسب تجویز کند.

احتشام گفت: پزشک می تواند با تجویز یک رادیولوژی ساده هم کووید ۱۹ را تشخیص دهد. رادیولوژی با حداقل اشعه کمترین عوارض را  نسبت به سی تی اسکن دارد.

او تاکید کرد: انجام سی تی اسکن های بی رویه فقط موجب می شود که دُز تجمعی اشعه در بدن افزایش پیدا کند و اگر ادامه دار شود در آینده ای نه چندان دور شاهد بیماری های صعب العلاج به ویژه انواع سرطان ها خواهیم بود.

این فوق تخصص ریه بیان کرد: مهمترین عارضه سی تی اسکن ابتلا به انواع سرطان است. سی تی اسکن به علت  پرتوتابی بالا، خطر ابتلا به سرطان سینه را در بین زنان افزایش می دهد.

احتشام تصریح کرد:  قرار گرفتن در معرض تابش زیاد اشعه ایکس برای کودکان هم خطرناک است. کودکی که چندین بار آزمایش سی تی اسکن انجام داده است بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات ناشی از تابش قرار دارد.

او یادآوری کرد: سرطان سینه، سرطان ریه، سرطان تیروئید و سرطان غدد لنفاوی  از شایع ترین بدخیمی های ناشی از رادیواکتیویته در بین افراد است.

این فوق تخصص ریه گفت: خطرات زیان بار اشعه ایکس و اسکن های این چنینی تنها زمانی بارز و مشخص می شوند که فرد چندین عکسبرداری اساسی با میزان تشعشع بالا داشته باشد. معمولا کودکان در مقابل تاثیرات تشعشع حساس تر هستند، بنابراین بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

کلید واژه :

عوارض سی تی اسکن

،

سلامت بدن

ثبت نظرات
captcha