کد خبر : ۳۴۹۴۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد به نقل از رسانه های معتبر…

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این آمار با دریافت آخرین گزارش ها، به روز رسانی می شود.

  مبتلایان
فوت شدگان بهبود یافتگان
۸۶.145.979 ۱.۸۶1.559 ۶۱.105.194
کشورهای دارای بالاترین آمار کرونا
 
آمریکا
ابتلا فوت

۲۱.۳۵۳.۰۵۱

۳۶۲.۱۲۳
بهبود یافتگان
۱۲.۷۳۶.۵۱۲
هند
ابتلا فوت
۱۰.۳۵۷.۵۶۹ ۱۴۹.۸۸۶

بهبود یافتگان 

۹.۹۷۵.۹۵۸
برزیل
ابتلا فوت

۷.۷۵۴.۵۶۰

۱۹۶.۵۹۱
بهبودیافتگان
۶.۸۷۵.۲۳۰
روسیه
ابتلا فوت
۳.284.384 59.506
بهبودیافتگان
2.662.668
انگلیس
ابتلا فوت

۲.713.563

75.431

بهبود یافتگان
--
فرانسه
ابتلا فوت

۲.659.750

65.415
بهبود یافتگان
2.398.298

 

ترکیه
ابتلا فوت
2.255.607 21.685

                      بهبود یافتگان
  
                    2.146.430

ایتالیا
ابتلا فوت
2.166.244 ۷۵.680
بهبود یافتگان
1.520.106
   
اسپانیا
ابتلا فوت
۱.۹58.844 ۵1.078
بهبود یافتگان
---
آلمان
ابتلا فوت
۱.796.216 ۳۵.632
بهبود یافتگان
1.401.200

 


 

اروپا
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
روسیه ۳.۲۶۰.۱۳۸ ۵۸.۹۸۸ ۲.۶۴۰.۰۳۶
فرانسه ۲.۶۵۵.۷۲۸ ۶۵.۰۳۷ ۱۹۵.۱۷۴
انگلیس ۲.۶۵۴.۷۷۹ ۷۵.۰۲۴ ---
ایتالیا

۲.۱۵۵.۴۴۶

۷۵.۳۳۲ ۱.۵۰۳.۹۰۰
اسپانیا ۱.۹۳۶.۷۱۸ ۵۰.۸۳۷ ---

 

آمریکای شمالی
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
آمریکا

۲۱.۱۱۳.۵۲۸

۳۶۰.۰۷۸ ۱۲.۴۳۶.۹۵۸
مکزیک ۱.۴۴۸.۷۵۵ ۱۲۷.۲۱۳ ۱.۰۹۸.۴۳۱
کانادا ۶۰۱.۶۶۳ ۱۵.۸۶۵ ۵۰۴.۴۷۹
پاناما ۲۵۳.۷۳۶ ۴.۱۴۰ ۲۰۱.۸۱۶
دومینیکن ۱۷۳.۳۳۱ ۲.۴۱۸ ۱۳۲.۹۳۵

 

آمریکای جنوبی

 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
برزیل        ۷.۷۳۳.۷۴۶

۱۹۶.۰۱۸

۶.۸۱۳.۰۰۸
کلمبیا     ۱.۶۷۵.۸۲۰ ۴۳.۹۶۵ ۱.۵۴۲.۳۵۳
آرژانتین ۱.۶۴۰.۷۱۸ ۴۳.۴۸۲ ۱.۴۵۲.۹۶۰
پرو ۱.۰۱۹.۴۷۵ ۳۷.۸۳۰ ۹۵۸.۶۸۲
شیلی ۶۱۸.۱۹۱ ۱۶.۷۶۷ ۵۸۴.۴۵۷

 

آفریقا
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
آفریقای جنوبی ۱.۱۰۰.۷۴۸ ۲۹.۵۷۷ ۹۰۳.۶۷۹
مراکش ۴۴۳.۱۴۶ ۷.۴۸۵ ۴۱۳.۳۹۳
تونس ۱۴۳.۵۴۴ ۴.۸۰۰ ۱۰۷.۰۴۹
مصر ۱۴۲.۱۸۷ ۷.۸۰۵ ۱۱۳.۸۹۸
اتیوپی ۱۲۵.۶۲۲ ۱.۹۴۸ ۱۱۳.۳۶۷

آسیا

نام کشور

ابتلا فوت شدگان بهبود یافتگان
هند

۱۰.۳۴۱.۲۹۱

۱۴۹.۶۸۶ ۹.۹۴۶.۸۶۷
ترکیه ۲.۲۴۱.۹۱۲ ۲۱.۴۸۸ ۲.۱۳۶.۵۳۴
ایران ۱.۲۴۹.۵۰۷ ۵۵.۶۵۰ ۱.۰۲۰.۷۳۷
اندونزی ۷۷۲.۱۰۳ ۲۲.۹۱۱ ۶۳۹.۱۰۳
عراق ۵۹۷.۷۷۴ ۱۲.۸۳۴ ۵۴۳.۷۲۰

 

اقیانوسیه
 
نام کشور ابتلا فوت شدگان بهبودیافتگان
استرالیا ۲۸,۵۰۴ ۹۰۹ ۲۵,۷۷۸
پلی نزی فرانسه ۱۶,۹۲۶ ۱۱۴ ۴,۸۴۲
نیوزیلند ۲.۱۸۱ ۲۵ ۲.۰۸۴
گینه نو ۷۸۰ ۹ ۶۶۱
فیجی ۴۹ ۲ ۴۴

 

اخبار خاص کرونا وپیامدهای آن

**ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

**«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.

**این در حالی است که دانشمندان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا رد این ویروس را پیش از این تاریخ رسمی گرفته و نتایج پژوهش شان را در نشریه "بیماری های عفونی بالینی" منتشر کرده اند.

این پژوهشگران پس از یازده ماه، با بررسی نتایج قبلی، ۳۹ نفر را در سه ایالت آمریکا شناسایی کرده اند که دو هفته قبل از اعلام رسمی چین، در خون شان پادتن کرونا وجود داشته است. اولین مورد کرونا در آمریکا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰ یعنی سه هفته بعد از اعلام چین شناسایی شد.

** شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

** شرکت "مادرنا"، که یک شرکت آمریکایی است روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه ۹۹ اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت برای کرونا تا حدود ۹۵ درصد موثر بوده و ایمنی ایجاد کرده است.

**دانشگاه آکسفورد نیز نتایج مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا تولیدی خود را اعلام کرده که براساس آن این واکسن تا ۷۰ درصد باعث جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ می شود و در صورت بالا بردن دُز می تواند تا ۹۰ درصد نتیجه بخش باشد.

این نتیجه نسبت به نتایج دو واکسن تولید شده توسط شرکت فایزر و مدرنا که بیش از نود درصد کارایی داشتند، ناامید کننده است.با این حال واکسن دانشگاه آکسفورد ارزانتر ونگهداری آن ساده تر و براحتی به همه نقاط دنیا قابل حمل است.

بریتانیا اولین کشور در جهان بود که واکسن کرونا ساخت فایزر را برای استفاده عمومی تایید کرد و واکسیناسیون سراسری در این کشور آغاز شده است.
** واکسیناسیون عمومی در روسیه نیز از هفته گذشته آغاز شده است.

**سازمان غذا و داروی آمریکا، اف دی ای، مجوز اضطراری برای تزریق واکسن تولیدی شرکت فایزر- بیوان تک را تایید کرد تا زمینه قانونی برای استفاده از آن در واکسیناسیون عمومی این کشور فراهم شود.

یک مقام مسئول آمریکایی روز شنبه ۲۲ آذرماه اعلام کرد، نخستین تزریق واکسن کرونای تولید شرکت فایزر و بیون تکو روز دوشنبه(۲۴آذرماه) در ایالت های مختلف آغاز خواهد شد.

**مقام های بهداشتی بریتانیا می گویند،  افراد با سابقه واکنش شدید آلرژیک نباید واکسن فایزر/بیواِن تک را تزریق کنند.

**کانادا هم واکسن فایزر را تایید کرده و قرار است واکسیناسیون از هفته آینده در این کشور آغاز شود.

** رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که مانع تراشی های دولت ترامپ درتامین نیازهای ضروری مردم از جمله واکسن در ذهن و خاطر جهانیان خواهد ماند،تاکیدکرد:ساخت واکسن با کمک دانشمندان ایرانی و خرید آن از خارج از کشور در دستور کار است.

روحانی گفت:ستاد ملی برای مهار کرونا تلاش های خود را با دو اولویت هدف گذاری کرده است. اولویت نخست، اجرای پروتکل ها و مراقبت های اجرایی در غربالگری و فاصله گذاری هوشمند به عنوان تضمین شده ترین راه است که علائم مثبت آن را در کنترل موج جدید شاهد بودیم.

روحانی اولویت دوم را تامین و تهیه واکسن دانست و افزود: مقدمات و مسیر ساخت این واکسن با اتکا به توانایی دانشمندان و مراکز تخصصی داخلی فراهم شده و تهیه و خرید آن از خارج از کشور نیز در دستور کار است.

**دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز اعلام کرد که چهار شرکت ایرانی، مراحل پیشرفته فاز یک و دو را در زمینه تولید واکسن کرونا طی کرده اند.

وی افزود: در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان و محققان کار واکسن کووید ۱۹ را دنبال کردیم. این کار را از سه مسیر دنبال می کنیم اول خرید واکسن از منابعی که در دنیا تایید شدند. ما جزو کشورهایی هستیم که تعیین و انتخاب منبع خرید با خودمان است و چهار منبع را تاکنون برای خرید واکسن انتخاب کرده ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: قرار است برای خرید ۱۸ میلیون دوز مذاکره مذاکره کنیم. مقداری هم از منابع دیگر واکسن سازان دنیا، مازاد بر آن مذاکره برای خرید کرده ایم. مسیر دومی که برای تامین واکسن دنبال می کنیم تامین واکسن از طریق قرارداد تولید مشترک و استفاده از دانش بیرون است که این کار را طی مذاکره با دو سه کشور دنبال می کنیم.

نمکی گفت: سومین روش تکیه بر دانش و توان داخلی است. خوشبختانه تاکنون چهار شرکت در این زمینه در ایران فعالیت می کنند و گزارش خود را به سازمان بهداشت جهانی داده اند و امیدواریم برای دو مورد آنها در جلسه ای که روز چهارشنبه داریم، اجازه آزمایش و کلینیکال ترایال بر روی مدل انسانی از روزهای آینده صادر می شود.

**مینو محرز، محقق پروژه تولید واکسن کرونای ایرانی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز روز یکشنبه ۱۶ آذرماه گفت که واکسن کرونا ساخت ایران به تازگی مجوز سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق را برای ورود به فاز مطالعات انسانی دریافت کرده و "اگر نتایج مطالعات انسانی این واکسن هم مانند فاز حیوانی آن خوب و موفقیت آمیز باشد، امیدواریم تا اواخر تیر ماه به تولید برسد".
**در همین حال با اعلام مشاهده نوع جدید و جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که در باره پیدایش و بروز گونه تازه ای از ویروس کرونا با مقام های دولت بریتانیا در "ارتباط نزدیک" است. همزمان هلند اعلام کرده که با افزایش نگرانی در خصوص خطر شیوع این گونه تازه از ویروس کرونا، پروازهای ورودی را از بریتانیا ممنوع کرده است.

در همین حال کارشناسان و متخصصان تاکید کرده اند که واکسن های کرونا موجب ایمن سازی دریافت کنندگان واکسن در برابر ویروس می شوند اما نمی توانند کووید ۱۹ را ریشه کن کنند و مانع شیوع آن شوند؛ بنابراین استفاده از ماسک تا پایان واکسیناسیون ضروری است.

**«جونگ نان شان» پزشک مشهور چینی که چندی پیش برای خدمات برجسته خود جهت مقابله با کرونا نشان افتخار ملی این کشور را دریافت کرد، گفت:می دانستیم که ویروس کرونا از انسان به انسان منتقل می شود اما اکنون نمونه هایی از سرایت آن از محیط به انسان نیز پیدا شده است.

شان که ریاست مرکز ملی تحقیقات بالینی بیماری های تنفسی چین را هم بر عهده دارد، افزود: این کشف یک پدیده جدید برای همه ما به شمار می رود و باید نسبت به این مساله بیشتر توجه شود.

وی تاکید کرد: پژوهشگران باید در مورد این پدیده نوظهور، شیوه سرایت آن و چگونگی پیشگیری و مهار آن تحقیقات لازم را انجام و نتایج آن را در اختیار مردم و پزشکان قرار دهند.  

اظهارات جونگ در میان شیوع موارد زیادی از ویروس کرونا در شهرهای چین صورت گرفت که ناشی از آلودگی بسته بندی خارجی غذاهای وارداتی با زنجیره سرد بود.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

کلید واژه :

کرونا

،

آمار کرونا

ثبت نظرات
captcha