کد خبر : ۳۴۹۴۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار جدی در مورد خطر استفاده از دارو های رایج برای سوزش معده

افرادی که به سوزش معده مبتلا هستند غالبا از دارو های موسوم به PPI استفاده می کنند که زیاده روی در آن باعث بروز مشکلات جدی برای سلامتی می شود.

هشدار جدی در مورد خطر استفاده از دارو های رایج برای سوزش معده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، بسیاری از افراد از اسیدیته شدن معده رنج می برند، که اغلب پس از خوردن یک وعده غذایی سنگین افزایش می یابد؛ استفاده از قرص به عنوان درمان به دلیل سهل الوصول بودن باعث می شود بسیاری از افراد به آن مراجعه کنند، در حالیکه این روش در صورت زیاده روی تأثیرات منفی بر سلامتی آن ها می گذارد.

این قرص ها که احساس سوزش ناشی از انتقال اسید معده به گلو را متوقف می کنند، جزو ۱۰ داروی برتر تجویز شده توسط پزشکان در جهان هستند.

اما شواهد متعددی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از رایج ترین دارو های درمان سوزش معده با نام اختصاری (PPI)، می تواند منجر به بروز سایر مشکلات در معده شود.

کارشناسان هشدار می دهند که وابستگی بیش از حد به دارو های PPI، مانند امپرازول و لانزوپرازول، می تواند عامل افزایش موارد سندروم روده تحریک پذیر در دوره اخیر باشد.

دکتر ریحان هیدر متخصص گوارش در بیمارستان کالج دانشگاه لندن می گوید که این دارو ها برای کنترل علائم اولیه اسیدیته به خوبی عمل می کنند اما اثرات طولانی مدت آن ها می تواند مضر باشد.

او ادامه داد: از هر سه بیمار که سال ها از این دارو ها استفاده کرده اند، دو نفر آن ها علاوه بر نفخ شکم با مشکلات روده ای نیز روبرو هستند و این موضوع تصادفی نیست.

سوزش معده هنگامی اتفاق می افتد که اسید معده که برای تجزیه و هضم غذا حیاتی است، به سمت پایین گلو حرکت کند. رژیم های غذایی مملو از مواد اسیدی مشکلات سوزش معده را تشدید می کند.

مطالعه ای که اخیراً روی ۳۰۰ هزار بیمار انجام شد نشان داد که مصرف PPI برای ماه های متوالی با افزایش خطر ابتلا به اختلالات شکمی تا ۶۵ درصد همراه است که اسهال شایع ترین آن است.

مسئله این است که این قرص ها اسیدیته معده و روده را به شدت کاهش می دهند در حالیکه برای از بین بردن باکتری ها به برخی اسید ها در روده کوچک نیاز داریم.

استفاده از PPI برای مدت طولانی به معنای وجود اسید کمتر در معده و استقبال بیشتر روده باریک از باکتری هاست و به آن ها اجازه می دهد تا به جای حرکت در سیستم گوارش، رشد کنند.

باکتری های روده مفید هستند اما بسیاری از آن ها برای سلامتی مشکل ساز هستند. باکتری ها از قند های موجود در غذا هایی که می خوریم تغذیه می کنند و باعث روند تخمیر می شوند. با این کار گاز هیدروژن و متان آزاد می شود که منجر به نفخ شکم، تشنج و سایر علائم می شود.

بر اساس تجزیه و تحلیل سال ۲۰۱۳ توسط دانشکده پزشکی هاروارد، این بیماری که رشد بیش از حد باکتریایی روده کوچک نامیده می شود، در بین استفاده کنندگان قرص های PPI به میزان ۷ برابر بیشتر است.

کلید واژه :

دارو

،

سوزش معده

ثبت نظرات
captcha