کد خبر : ۳۴۹۴۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تالاب ها مهم ترین تولید کننده حیات گیاهی و جانوری

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها گفت: تالاب ها مهم ترین تولید کننده حیات گیاهی و جانوری هستند چرا که بیشترین تنوع را دارند.

تالاب ها مهم ترین تولید کننده حیات گیاهی و جانوری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها با اشاره به رسیدگی به تالاب ها اظهار کرد: باید به واسطه مسئولیتی که در قبال تالاب ها داریم و آن ها را سطح بندی کنیم، یکسری تالاب ها ساحلی دریایی هستند که با چالش نیاز آبی مواجه نیستند.

او درباره آلودگی تالاب ها گفت: آلودگی آن ها در جنوب کشور بیشتر نفتی و در شمال کشاورزی و فاضلاب های نیتراتی است.

کریمی تصریح کرد: در تالاب های کویری و فلات مرکزی میزان تبخیر بسیار بیشتر از بارش است و در نتیجه با کم آبی و ایجاد میدان های گرد و غبار روبرو هستند.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها گفت: نکته مهم در انتخاب تالاب ها و تلاش برای احیای شان کارکرد های اکولوژیکی آن هاست؛ تالاب ها مهم ترین تولید کننده حیات گیاهی و جانوری هستند چرا که بیشترین تنوع را دارند.

او با اشاره به دستاورد های اخیر در حوزه تالاب ها گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم در این حوزه که بسیار هم مهم است؛ قانون تالاب ها بود و دیگری شکل گیری ستاد ملی تالاب ها که در این ستاد فرابخشی است و مسئولیت تالاب را به دولت می سپارد. رئیس جمهور مسئول تالاب است و اعضای حقیقی دارد بخش های غیردولتی و متخصصان و دانشگاه هم با حق رای در این ستاد حضور دارند.

کریمی عنوان کرد: به لحاظ اکولوژیکی و تجاربی که بشر در حفظ تالاب ها دارد، نباید در وضعیت تالاب دخالت کنیم در اینکه تالاب زمان بیشتری آب خود را نگه می دارد.

او مطرح کرد: برای اینکه تالاب به وضعیت مطلوب برسد باید چند اتفاق رخ دهد. یکی این است که رویکرد دولت سازگار با تغییر اقلیم باشد و خودش را با طبیعت سازگاری کند و نمونه اش می شود اینکه انتقال آب انجام نگیرد. انتقال آب به این منظور که بخواهیم در کویر، صنعت فولاد و توریست داشته باشیم پس باید آب هم از آنجا ببریم.

کلید واژه :

تالاب

،

حیات گیاهی و جانوری

ثبت نظرات
captcha