کد خبر : ۳۴۹۴۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید مواد عایق صدا با استفاده از قارچ

پیش از این از قارچ برای تولید چرم ها و مواد بسته بندی سازگار با محیط زیست استفاده شده و محققان برای نخستین بار از این ماده برای تولید مواد عایق صدا نیز استفاده کردند.

تولید مواد عایق صدا با استفاده از قارچ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیواطلس، عایق های صوتی در حال حاضر از مواد مصنوعی یا پایه معدنی ساخته می شوند که هیچ یک از آنها به راحتی قابل بازیافت نبوده و فرایندهای تولید آنها نیز همیشه سازگار با محیط زیست نیستند. محققان آلمانی برای حل این مشکل از میسلیوم استفاده کرده اند که رشته های رشد کننده و رویشی در قارچ ها محسوب می شود.

میسلیوم از ساختارهای رشته ای مانند معروف به هیف تشکیل شده اند و پژوهشگران با رشد دادن این رشته ها در آزمایشگاه آنها را به مجموعه ای متشکل از کاه، الیاف چوب و مواد زائد صنعت تولید مواد غذایی افزوده اند. این مجموعه سپس با چاپگر سه بعدی بر روی سطوح مختلف چاپ می شود.

ترکیب یادشده در ادامه به رشد خود ادامه می دهد و یک ساختار مستحکم را شکل می دهد. بعد از تکمیل رشد می توان این ماده را در دمای بالا خشک کرد تا به طور کامل بمیرد و نتیجه حاصل شده را می توان برای تولید ابزار و ساختارهای عایق صوتی مورد استفاده قرار داد.

سازگاری با محیط زیست، تجزیه پذیری و امکان استفاده در شرایط و محیط های مختلف مزیت این ماده است و البته برای بهینه سازی و تجاری کردن آن باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد.

کلید واژه :

تولید مواد عایق صدا

،

قارچ

ثبت نظرات
captcha