کد خبر : ۳۴۹۴۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سالانه حدود 40 هزار نفر بر اثر آلودگی فوت می کنند

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: متاسفانه سالانه حدود 40 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا فوت می کنند که این عدد تا حدودی مانند کشته شدگان کرونا است لذا برطرف کردن آلودگی به یک عزم ملی نیاز دارد.

سالانه حدود 40 هزار نفر بر اثر آلودگی فوت می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نشست کمیسیون کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست با شهردار تهران، رئیس سازمان محیط زیست و نمایندگانی از وزارت نفت، نیرو، پلیس راهور و... امروز(سه شنبه 16 دی ماه) در مجلس شورای  اسلامی برگزار شد.

سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی در تشریح این نشست، گفت: امروز جلسه فوق العاده کمیسیون کشاورزی به دلیل وضعیت ناسالم هوا در کلان شهرهای کشور با حضور متولیان اجرای "قانون هوای پاک" برگزار شد و هفته آینده جلسه دیگری در کمیته محیط زیست کمیسیون برگزار خواهد شد و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

باید میزان مصرف گاز خانگی و تجاری را کاهش داد

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتایج و جمع بندی این جلسه ادامه داد: با توجه به اینکه دلیل اصلی آلودگی هوا به مصرف سوخت گازوئیل و مازوت در نیروگاه ها مربوط می شود 4 موضوع مورد توجه قرار گرفت؛ ابتدا اینکه باید میزان مصرف گاز خانگی و تجاری را کاهش داد به همین دلیل وزارت نفت و نیرو در این جلسه مکلف شدند؛ با توجه به تجارب گذشته به صورت استانی این مهم را به استان ها واگذار کنند و استان ها در زمینه فرهنگ سازی برای کاهش مصرف فعالیت کنند البته صدا و سیما می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

ضرورت کاهش گوگرد سوخت نیروگاه ها

وی افزود: مسئله دوم؛ کیفیت سوخت مصرفی است چراکه میزان گوگرد سوخت نیروگاه ها بسیار بالا است لذا مقرر شد؛ مانند کاهش گوگرد بنزین توسط وزارت نفت -که آن زیر حد استاندارد آورد- برای گازوئیل نیز با کمک شرکت های دانش بنیان این اتفاق بی افتد.

ساداتی نژاد اظهار کرد: سوم؛ با توجه به اینکه سوخت تحویلی به وزارت نیرو استاندارد نیست باید با استفاده از فیلتر کیفیت سوخت را کنترل کند هرچند این مهم در قانون هوای پاک نیز تاکید شده اما تا امروز به این مهم توجه نشده است. چهارم اینکه سوخت تحویلی گازوئیل به نیروگاه های اطراف کلان شهرها باید استاندارد شده تا این آلودگی در کلان شهرها کنترل شود.

این نماینده بیان کرد: همچنین مقرر شد؛ درجه حرارت تمامی سازمان ها و دستگاههای زیر مجموعه در قوه مجریه،قوه مقننه و قوه قضاییه کاهش پیدا کند و با فرهنگ سازی این اتفاق در حوزه خانگی و تجاری مصرف مدیریت شود البته اگر میزان گاز تحویلی به نیروگاه ها از 70 میلیون به 120 میلیون افزایش پیدا کند بسیاری از آلودگی ها -که ناشی از گوگرد موجود در گازوئیل است- کاهش پیدا می کند.

اسقاط یک موتور سیکلت در برابر هر موتور سیکلت

وی اضافه کرد: طبق گزارش پلیس راهور در بحث ترخیص موتور سیکلت های کاربراتوری نیز باید تجدیدنظری صورت گیرد، همچنین مطابق گزارش ستاد سوخت وظیفه اسقاط موتورسیکلت ها مطابق قانون انجام نشده است چراکه براساس قانون باید به ازای هر موتورسیکلت کاربراتوری اسقاطی، یک موتورسیکلت پلاک شود اما با اسقاط یک خودرو، 7 موتور پلاک شده است. لذا مقرر شد؛ این روند نیز متوقف شود در برابر هر موتور سیکلت، یک موتور سیکلت اسقاط شود.

ساداتی نژاد با بیان اینکه سازمان محیط زیست به عنوان دستگاه ناظر حدود 250 دستگاه سنجش در سراسر کشور دارد، افزود: بسیاری از این دستگاه ها دارای نقص فنی هستند لذا تعداد آن ها باید افزایش پیدا کند تا سازمان محیط زیست بتواند نظارت خود را دقیق انجام دهد.

به گفته وی در این جلسه مقرر شد؛ سازمان محیط زیست با توجه به افزایش آلودگی هوا، اندازی گیری های فصلی در مورد استاندارد سوخت را به صورت هفتگی در مخازن، بخش های تولیدی و جایگاه های سوخت انجام دهد.

سالانه 40 هزار  نفر بر اثر آلودگی فوت می کنند

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با ابراز امیدواری از کاهش آلودگی با اختصاص سوخت استاندارد به نیروگاه های غرب تهران و صنایع مازوت سوز در اطراف پایتخت، اظهار کرد: متاسفانه سالانه حدود 40 هزار  نفر بر اثر آلودگی فوت می کنند که این عدد تا حدودی مانند کشته شدگان کرونا است لذا برطرف کردن آلودگی به یک عظم ملی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه طبق گزارش شهرداری تهران حدود 3 هزار و 500 اتوبوس  وجود دارد، اظهار کرد:  بسیاری از این اتوبوس ها کاتالیست ندارند لذا درصد بسیاری از آلودگی هوا ناشی از این مسئله است البته با توجه به اینکه شرکت های دانش بنیان در داخل کشور به این تکنولوژی دست پیدا کرده اند باید از ظرفیت های آن ها استفاده کرد.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه کمیسیون کشاورزی موضوع آلودگی هوا را پیگیری می کند، گفت: اگر دستگاهی وظایف خود را به درستی انجام ندهد به دلیل آنکه مشمول ترک فعل شده به یقین گزارش نظارتی کمیسیون را به قوه قضاییه ارسال خواهیم کرد.

از سوخت مازوت در نیروگاه های اطراف کلان شهرها استفاده نمی شود

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس توضیح داد: اگرچه طبق گزارش وزارت نیرو، از سوخت مازوت در نیروگاه های اطراف کلان شهرها استفاده نمی شود اما باتوجه به اینکه میزان مصرف گاز نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کرده است برخی از نیروگاه ها و صنایع از مازوت استفاده می کنند و هیچ راهی به جز به "حد استاندارد رساندن" میزان گوگرد سوخت مازوت نداریم و وزارت نفت نیز متولی استانداردسازی این سوخت است هرچند این تجربه را در مورد بنزین دارد و باید در مورد گازوئیل و مازوت نیز انجام دهد.

کلید واژه :

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha