کد خبر : ۳۴۹۴۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انتشار گازهای گلخانه ای و حقوق بشر

کتاب «تغییرات اقلیمی و حقوق بشر» که به تازگی توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است، مسئله جدیدی را در حوزه آلودگی های زیست محیطی مطرح می کند.

انتشار گازهای گلخانه ای و حقوق بشر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کتاب «تغییرات اقلیمی و حقوق بشر» با ترجمه علیرضا گودرزی توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد و در دسترس علاقه مندان به مباحث پیرامون محیط زیست قرار گرفت. 

کتاب حاضر که به قلم «اتاویو کیریکو»، دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه نیوانگلند در استرالیا و «مولود بومقار»، استاد دانشکده حقوق دانشگاه پیکاردی فرانسه نوشته شده، تلاش دارد تا رابطه تغییرات اقلیمی و حقوق بشر را از منظر حقوق بین الملل و حقوق تطبیقی مورد بررسی قرار دهد. 

زندگی هیچ انسانی روی کره خاکی مصون از تغییرات اقلیمی و واکنش طبیعت به عملکرد ما انسان ها نیست. هرچند تلاش هایی در جهت حفظ محیط زیست و کند کردن این تغییرات صورت گرفته، اما در دیگر سوی این میدان، سیاست دولت ها منجر به کمرنگ شدن این اقدامات می شود. در این موارد، مصلحت جهانی قربانی نظام سرمایه داری می شود. نمونه ای از آن، خروج آمریکا به عنوان یکی از اصلی ترین کشورهای تولید گازهای گلخانه ای در جهان از توافق آب و هوایی پاریس است. 

باغ هایی که در آن ساختمان سبز شد

از نظر کارشناسان و فعالان حوزه محیط زیست توجه به تغییرات اقلیمی در رسانه ها و در میان مردم بعد از شیوع ویروس کرونا، به حاشیه رفت؛ این در حالی است که عدم توجه به مسئله ای به این مهمی ممکن است خود در سال های آتی به غده ای چرکین و ویروسی بس خطرناک تر از کرونا تبدیل شود. تغییراتی که چهره زمین را دگرگون می کند، فقر و مهاجرت های اجباری را به همراه دارد و سلامت همه موجودات را تحت تأثیر خود قرار می دهد. در این وانفسا و در میان کشاکش دولت ها و ملت ها، یک پرسش حیاتی وجود دارد که کمتر به آن پرداخته شده است: حقوق بشر در این میان چه جایگاهی دارد؟ آیا از این منظر می توان تاحدودی شرایط موجود را مدیریت کرد و سیاست دولت ها را محدود؟

کتاب «تغییرات اقلیمی و حقوق بشر» تلاش دارد به این دست از پرسش ها پاسخ دهد. هدف این کتاب، پرداختن به ارتباط میان حقوق بشر و تغییرات اقلیمی از طریق تفحص در مسائل مثبت حقوقی از دیدگاه حقوق بین الملل و حقوق تطبیقی است. اساس این پژوهش تعهدات سه گانه حقوق بشر است که عبارت اند از وظیفه احترام، حمایت و ایفای حقوق بشر نسل اول، دوم و سوم. 

کتاب حاضر از چهاربخش شامل بررسی مباحثی چون چهارچوب کلی و طرح مباحثی چون تعادل حقوق بشر در سیاست های اقلیمی، مسئولیت حقوق بشری بخش خصوصی در قبال تغییرات اقلیمی، تغییرات اقلیمی و حق های بشری، تأثیر تغییرات اقلیمی بر مهاجرت، ارتباط تجارت و  تغییرات اقلیمی، چشم انداز نهادها و انسجام سیستماتیک میان تغییرات اقلیمی و حقوق بشر در ملل متحد و... اشاره کرد.

نویسندگان این اثر تأکید می کنند که طرح بحث رابطه میان حقوق بشر و تغییرات اقلیمی پدیده ای جدید است. تاکنون تلاش هایی از این منظر صورت گرفته، اما به نتیجه خاصی نرسیده است که از این موارد می توان به دادخواست قوم اینوییت در سال 2005 میلادی به کمیسیون آمریکایی حقوق بشر مبنی بر نقض حقوق بشر توسط آمریکا با انتشار گازهای گلخانه ای اشاره کرد، یا ادعای قوم قطب نشین آتاباسکان علیه دولت کانادا در سال 2013 اشاره کرد. از این منظر، پژوهش های این چنینی می تواند برای علاقه مندان به حفظ محیط زیست خواندنی و آغازگر راهی جدید باشد برای همه کسانی که از گرمایش بی رویه زمین و یک بام و دو هوای دولت ها در این زمینه، به ستوه آمده اند. 

کلید واژه :

انتشار گازهای گلخانه ای

،

گازهای گلخانه ای

ثبت نظرات
captcha