کد خبر : ۳۴۹۴۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احتمال کاهش تاثیرگذاری واکسن ها بر کرونای آفریقایی

کارشناسان هشدار داده اند شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی سخت تر ردیابی می شود و احتمالا تاثیرگذاری واکسن ها بر آن نیز کمتر است.

احتمال کاهش تاثیرگذاری واکسن ها بر کرونای آفریقایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از تلگراف، کارشناسان بهداشتی انگلیس هشدار داده اند احتمالاً شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی در مقابل واکسن ها مقاوم و ردیابی آن از طریق تست نیز سخت تر باشد.

مت هنکاک وزیر بهداشت انگلیس در این باره اظهار نگرانی کرد و گفت: این جهش ویروس کرونا حتی از انگلیس نیز چالش برانگیز تر است.

این شاخه ویروس جدید در ماه دسامبر در انگلیس رصد شد و اکنون بیم آن وجود دارد که بسیار سریع منتشر شود.

شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی دو جهش در منطقه کلیدی ژن دارد که پروتئین اسپایک را می سازند. این پروتئین ویروس را به سلول های بدن انسان متصل می کند. علاوه بر آن واکسن ها نیز پروتئین اسپایک می سازند تا بدن ساختار آن را بشناسد و بتواند با آن مقابله کند. اما هرگونه تغییری در ساختار پروتئین مذکور به معنی آن است که بدن انسان پس از واکسیناسیون نمی تواند ویروس یا عفونت های قبلی را شناسایی کند.

تغییرات از آن جهت نگران کننده هستند که احتمالاً ردیابی موارد جدید ابتلاء از طریق تست PCR را سخت تر می کنند.

دکتر سیمون کلارک استادیار میکروبیولوژی سلولی در دانشگاه ریدینگ در این باره می گوید: شاخه ویروس کرونای آفریقای جنوبی چند جهش اضافی از جمله تغییراتی در برخی پروتئین های اسپایک دارد که نگران کننده هستند. در مقایسه با ویروس جهش یافته در انگلیس، این تغییرات، دگرگونی های بیشتری را در پروتئین اسپایک ایجاد می کنند. در نتیجه احتمال کمتری دارد واکنش ایمنی که واکسن در بدن ایجاد می کند نسبت به شاخه جدید ویروس کرونا کارآمدی داشته باشد.

هرچند این شاخه عفونی تر است اما هم اکنون مشخص نیست شدت بیماری را افزایش می دهد یا خیر.

کلید واژه :

واکسن

،

کرونای آفریقایی

ثبت نظرات
captcha