کد خبر : ۳۴۹۴۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیرات منفی انتقال آب بر محیط زیست خوزستان

حسونی زاده گفت: نباید از تاثیرات منفی انتقال آب بر محیط زیست، تولید و صنعت در استان خوزستان غافل بود.

تاثیرات منفی انتقال آب بر محیط زیست خوزستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هوشنگ حسونی زاده کارشناس امور آب و مدرس دانشگاه گفت: استان خوزستان از حیث زمین و مرغوبیت خاک و حاصلخیزی، یکی از مهمترین جلگه های ایران است که به دلیل ویژگی های آب و هوایی می توان ۲ تا ۳ بار در سال در آن به تولید محصول پرداخت.

او با بیان اینکه جریان آب به صورت طبیعی، وسعت و حاصلخیزی خاک و تنوع اقلیمی، این استان را به جلگه ای زرخیز و پر برکت تبدیل کرده است، افزود: براساس مستندات موجود، در صورت استفاده صحیح و برنامه ریزی های کشاورزی مکانیزه، خوزستان به تنهایی می تواند کشور را به لحاظ فرآورده های کشاورزی تأمین کند.

حسونی زاده بیان کرد: البته طرح های انتقال آب از سر شاخه رودخانه های کارون و دز به طور مستقیم علاوه بر اثرات اجتماعی و زیست محیطی روی شرایط آبدهی و کیفیت آب پایین دست، تولید انرژی برق آبی، تولید محصولات زراعی، کاهش عملکرد محصول، سلامت سازه های آبی -تاریخی و ... در استان اثر می گذارد.

این کارشناس امور آب تقاضا های انتقال آب را نگران کننده توصیف کرد و اظهار داشت: آنچه اکنون باعث نگرانی می شود، تقاضا های روز افزون متقاضیان طرح های انتقال به خارج از حوضه است که با توجه به پدیده تغییر اقلیم جهانی و شدیدتر شدن اثر پدیده های طبیعی خشکسالی در حوضه های مبدا منجر به صدمه شدید به بخش کشاورزی، کیفیت آب و... خواهد شد.

او ادامه داد: با توجه به اینکه خوزستان در انتهای حوضه های آبریز قرار دارد، مشکلات کیفی و زیست محیطی ناشی از مصارف و کاهش جریان آب به صورت تجمعی به استان منتقل می شود، ضمن اینکه کیفیت منابع آب سطحی به شدت تقلیل یافته، به نحوی که ارزش کیفی آب تأمین شده از سرشاخه ها حدود ۲۵۰ درصد بیشتر از آب رودخانه کارون بزرگ در اهواز است.

کلید واژه :

انتقال آب تاثیرات منفی بر محیط زیست

،

صنعت و تولید در خوزستان دارد

ثبت نظرات
captcha