کد خبر : ۳۴۹۴۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نقش انرژی هسته ای و کاهش آلودگی هوای در اروپا

بر اساس اطلاعات تولید برق در قاره اروپا کمترین میزان آلایندگی هوا به کشورهایی اختصاص دارد که از انرژی هسته ای برای مصرف در نیروگاه تولید برق بهره می برند.

نقش انرژی هسته ای و کاهش آلودگی هوای در اروپا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نیروگاه های تولید برق همواره یکی از متهم های ردیف اول آلودگی هوا به حساب می آیند. به نظر می رسد، پیش از آنکه نیروگاه تولید برق را به عنوان یکی از متهمان آلایندگی هوا و فشار به ریه خود به حساب بیاوریم، باید تفکیکی میان انواع نیروگاه های برق قائل باشیم.

منابع اصلی تولید برق در یک واحد نیروگاهی  به سوخت های فسیلی، انرژی هسته ای و انرژی های تجدیدپذیر تقسیم بندی می شوند. اگر میزان آلایندگی هوا شاخص ما برای بررسی انواع نیروگاه های تولید برق قرار بگیرد، باید گفت نیروگاه های انرژی هسته ای و تجدیدپذیر به طور مستقیم هیچ آلایندگی برای هوا ندارند اما نیروگاه های سوخت فسیلی بیشترین آلودگی را با خود به همراه خواهند داشت.

به طور کلی، ذغال سنگ، گاز طبیعی، گازوییل و در مواردی نفت کوره یا همان مازوت، انرژی تولید برق را در نیروگاه سوخت فسیلی را مهیا می کند. به منظور بررسی آلایندگی هر یک از انواع نیروگاه تولید برق بهتر است، مقایسه ای بین کشورهای اروپایی انجام دهیم.

*تولید برق بدون آلودگی هوا در فرانسه با استفاده از نیروگاه های هسته ای

به استناد آمار بدست آمده از میزان آلایندگی تولید برق در قاره اروپا، کشور فرانسه با وجود اینکه یکی از اصلی ترین کشورهای تولید کننده برق در کشور اروپا است اما کمترین میزان آلایندگی در این حوزه را به خود اختصاص داده است. در همین راستا و به منظور بررسی دلایل آلایندگی کم نیروگاه های کشور فرانسه به سراغ سیما غفاری، کارشناس حوزه انرژی رفتیم. این کارشناس با اشاره به اینکه عمده برق در فرانسه از محل انرژی هسته ای تامین می شود، گفت:« 71.7 درصد از انرژی برق تولید شده فرانسه سهم بخش هسته ای است و علت آلایندگی کم نیروگاه های این کشور نیز همین امر است.»

غفاری با اشاره به این نکته که بخش زیادی از برق کشور سوئد نیز از منابع هسته ای حاصل می شود، گفت:« در سوئد، 40.3 درصد از کل انرژی تولید شده مرتبط با منابع انرژی هسته ای است و بررسی آلایندگی در این کشورها نیز از میزان کم آلایندگی تولید برق در این کشور خبر می دهد.»

به طور کلی انرژی هسته ای مستقیما زمینه ایجاد آلودگی هوا را مهیا نکرده و توسعه این نیروگاه ها منجر به کاهش آلایندگی اتمسفر می شود. نکته قابل توجه این است که نیروگاه های هسته ای تولید برق به واسطه نوع خاص زباله های اتمی مستعد نشر آلودگی زیست محیطی است اما این آلودگی با ارتقاء تکنولوژی قابل کنترل است و با تدابیری می توان ریسک ناشی از انتشار آلودگی رادیو اکتیو را به صفر نزدیک کرد.

*سوخت های فسیلی هوای شهر را مسموم می کنند

بررسی میزان آلایندگی تولید برق در قاره اروپا بیانگر آن است، علی رغم اینکه 44.6 درصد از برق تولیدی در کشور آلمان از منابع تجدید پذیر بدست می آید اما میزان آلایندگی ناشی از تولید برق در این کشور بسیار بالا است. در همین ارتباط محمد پورحمید در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا میزان آلایندگی ناشی از تولید برق در آلمان زیاد است؟ گفت:« بر اساس اطلاعات موجود در سال جاری 23.8 درصد برق آلمان از نیروگاه های ذغال سنگ بدست آمده و 16.2 درصد برق نیز ناشی از مصرف گازی طبیعی در نیروگاه تولید برق است.»

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه تولید برق از منابع فسیلی نظیر ذغال سنگ آلایندگی بسیار زیادی را به محیط زیست تحمیل می کند، گفت:« برای مثال بیش از 77 درصد برق در کشور  لهستان از منابع فسیلی مانند ذغال سنگ بدست می آید و همین امر وضعیت این کشور را در حوزه آلایندگی به حد هشدار می رساند.»

*نیروگاه های هسته ای و تجدیدپذیر جایگزین نیروگاه های سوخت فسیلی

بر اساس اظهارات کارشناسان می توان به این نتیجه رسید که آلایندگی ناشی از نیروگاه های سوخت فسیلی می تواند آسیب بزرگی برای ساکنین کلانشهرها به همراه بیاورد. از سوی دیگر تولید برق پایدار به عنوان رکن اساسی توسعه زیرساختی کشور تلقی شده و به هیچ عنوان نمی توان از آن صرف نظر کرد.

در چنین شرایطی حرکت به سمت تبدیل ماهیت نیروگاه ها از سوخت های فسیلی به انرژی هسته ای و همچنین انرژی های تجدیدپذیر نظیر نیروی باد و خورشید یکی از بهترین راه حل ها برای حل این مسئله باشد. به عبارت دیگر توسعه نیروگاه های هسته ای و تجدید پذیر علاوه بر کاهش سطح آلایندگی نیروگاهی در کشور زمینه افزایش توان تولید برق و پاسخگویی به نیاز روز افزون را به وجود می آورد.

لازم به تاکید است در شرایط کنونی کشور کمتر 2 درصد از کل انرژی کشور توسط انرژی هسته ای در نیروگاه بوشهر تولید می شود و سهم انرژی تجدیدپذیر بدون احتساب تولید برقابی بهتر از انرژی هسته ای نبوده و تنها 1 درصد از کل تولید برق به این حوزه اختصاص دارد.

کلید واژه :

انرژی هسته ای

،

کاهش آلودگی هوا

،

اروپا

ثبت نظرات
captcha