کد خبر : ۳۴۹۳۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تالاب زریوار در معرض تهدید ساخت و سازهای غیرمجاز و ورود فاضلاب

رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان گفت: از ورود فاضلاب روستاها و ساخت و سازهای غیرمجاز و حرکت خزنده شهر به سمت «زریوار» را از عوامل تهدیدکننده این تالاب جهانی نام برد.

تالاب زریوار در معرض تهدید ساخت و سازهای غیرمجاز و ورود فاضلاب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ابراهیم همت بلند رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان اظهار کرد: تالاب زریوار در سطح 3 هزار و 293 هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش شناخته شده و یکی از منابع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی تصریح کرد: برابر ماده 16 قانون حفاظت محیط زیست، متولی اصلی محدوده زریوار، سازمان محیط زیست و در استان کردستان، اداره کل محیط زیست است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان خاطرنشان کرد: قانون حفاظت و احیای مدیریت تالاب های کشور نیز مدیریت تالاب را سازمان حفاظت محیط زیست می شناسد.

همت بلند افزود: تالاب زریوار حدود 60 میلیون مترمکعب آب دارد که سالانه این میزان بین 60 تا 40 میلیون و برخی مقاطع خشکسالی تا 20 میلیون مترمکعب متغیر است.

وی اذعان کرد: تالاب زریوار به واسطه وسعت و همچنین در مسیر مهاجرت بودن پرندگان سالانه میزبان بیش از 14 هزار قطعه پرنده مهاجر است.

وجود 238 گونه پرنده بومی و مهاجر در تالاب زریوار

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان عنوان کرد: تالاب زریوار 238 گونه پرنده ثبت شده دارد که این پرندگان گاه به صورت بومی و گاها مهاجر وارد محدوده تالاب و حیات وحش زریوار می شوند.

همت بلند با بیان اینکه سیستم زریوار یک اکوسیستم تالابی شامل نیزار، سیرپهنه آبی و پهنه های تالابی است، گفت: قسمت هایی از تالاب در برخی فصول سال پرآب و در مقاطعی هم به صورت خشکیده است.

وی عنوان کرد: تالاب زریوار از سال 92 دارای طرح جامع زیست بومی است که در سطح استان مصوب شده و به عنوان سند بالادستی به بقیه استان ها ابلاغ شده است و کارگروه های اجرایی در این راستا در سطح شهرستان تعریف شده و وظایف تمام دستگاه ها و ارگان های ذینفع احصا و باید براساس این برنامه در رابطه با مدیریت تالاب اقدام کنند.

وی تصریح کرد: دبیری این کارگروه ها با اداره محیط زیست و ریاست آن در شهرستان با فرماندار است که در قالب این کارگروه مدیریت تالاب را از صرف شهری به مدیریت زیست بومی تغییر دادیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان اضافه کرد: طرح جامعی در رابطه با گردشگری، وضعیت زیست محیطی تالاب و در رابطه با تهدیدهای پیرامون آن ارائه شده اما اجرای مصوبات کارگروه در ارتباط با زریوار اصلا رضایت بخش نیست.

ورود فاضلاب 3 روستا به دریاچه

وی افزود: ساخت و سازهای شهر به طرف تالاب زریوار بعد از اخذ مصوبات مختلف همچنان وجود دارد و هر چند فاضلاب شهری قطع شده اما فاضلاب سه روستا از ضلع شرقی همچنان به درون دریاچه می ریزد.

همت بلند گفتک فاضلاب 7 روستای ضلع غربی هم قبلا وارد دریاچه می شد که ساماندهی شده و وارد تصفیه خانه مریوان می شود.

رشد خزنده شهر مریوان به سمت دریاچه زریوار

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان به عوامل تهدیدکننده تالاب هم گریزی زد و گفت: جدای از ورود فاضلاب چند روستا، وقوع آتش سوزی نیزارها که بیشتر عمدی است، رشد خزنده شهر مریوان به سمت تالاب به خاطر رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان از جمله تهدیدات جدی زریوار است.

همت بلند اضافه کرد: پس از ثبت جهانی تالاب زریوار در کنوانسیون رامسر، این اداره با تمام توان با هرگونه تهدید و عوامل تخریب تالاب مقابله می کند و روند تخریب رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان با پیگیری در مراجع قضایی همچنان با قوت ادامه می یابد.

وی اذعان کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه تالاب و تغذیه گرایی آب زریوار به گونه ای که کیفیت آب تالاب را شدیدا با چالش مواجه کرده است، باید سریعا چاره اندیشی شود.

انتهای پیام/2330/71

کلید واژه :

تالاب زریوار در معرض تهدید ساخت و سازهای غیرمجاز و ورود فاضلاب

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha