کد خبر : ۳۴۹۳۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نیاز ضروری جنگل های استان گلستان به استقرار دائمی بالگرد آب پاش

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گلستان گفت: برای پوشش حریق های احتمالی در جنگل های گلستان خصوصاً در شرق استان با توجه به وزش باد در فصل گرم سال و پوشش درختان سوزنی برگ، استقرار بالگرد در این استان ضروری است.

نیاز ضروری جنگل های استان گلستان به استقرار دائمی بالگرد آب پاش

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سرهنگ حبیب یاراد بزی اظهار کرد: حفظ جنگل در تمامی دنیا از اهمیت خاصی برای کشورها برخوردار است و در همین راستا بر اساس معیارهای جهانی، برای هر هزار هکتار جنگل، یک نیرو برای حفاظت از آن در نظر گرفته می شود.

وی، وسعت جنگل های استان گلستان را حدود ۴۵۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر کمبود نیروی قرقبان در گلستان نداریم. این نیروها به صورت شبانه روزی در عرصه های جنگلی حضور دارند.

بزی در خصوص علت طولانی شدن مهار آتش سوزی آبان ماه در جنگل های توسکستان گرگان، گفت: در این آتش سوزی که مهار آن چند روز به طول انجامید، با وجود اینکه نیرو و تجهیزات به اندازه کافی داشتیم اما آتش سوزی در منطقه ای بسیار صعب العبور و صخره ای به وقوع پیوست و نیروها برای دسترسی به محل آتش سوزی باید مسیر ۴ تا ۵ ساعته را پیاده روی می کردند.

حریق توسکستان در محلی صعب العبور

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گلستان به حضور دو بالگرد در منطقه آتش سوزی اشاره کرد و گفت: در اغلب اوقات شرایط آب و هوایی منطقه به گونه ای بود که نمی شد از ظرفیت بالگرد برای جابه جایی نیروها و مهار آتش استفاده کرد.

وی تأکید کرد: اگر آتش سوزی در محلی رخ دهد که در دید قرقبانان ما باشد و مسیر دسترسی مناسبی داشته باشد، پیش از گسترش آتش مهار می شود. امسال تعداد فقرات آتش سوزی بیشتر از سال قبل بوده اما وسعت آسیب دیده کمتر است. با هوشیاری قرقبانان، در همان لحظات اولیه آتش مهار و جلوی گسترش آنها گرفته می شد.

بزی بیان کرد: نیروهای ما از غروب آن روزی که از آتش سوزی توسکستان مطلع شدند، با وجود تاریکی هوا، راهی منطقه شدند اما طولانی بودن مسیر و خستگی نیروها موحب کندی کار و گسترش آتش شد. از فردای آن روز عملیات مهار حریق با کمک گرفتن از قرقبانان شهرستان های دیگر، نیروهای نظامی، محیط زیست، هلال احمر، بسیج، کوهنوردان و مردم محلی به روز بعد موکول شود.

آتش سوزی در شرق گلستان می تواند به یک بحران تبدیل شود

وی با تأکید بر اینکه نیرویی که برای مهار آتش به کار گرفته می شود حتماً باید ورزیده باشد، گفت: در آتش سوزی اخیر برخی افراد که از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار نبودند به منظور کمک به ما مراجعه می کردند و همین مسئله باعث وقفه در کار می شد. نیاز است که دهیاران و اعضای شوراها نیروهایی با آمادگی جسمانی مناسب را ساماندهی کنند تا بتوان از ظرفیت آنها در زمان بحران ها از جمله آتش سوزی استفاده کرد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گلستان با تأکید بر اینکه نیاز به استقرار بالگرد در استان داریم، گفت: در فصل گرم سال در گلستان شاهد وزش بادهای شدید و بعضاً به صفر رسیدن رطوبت خصوصاً در مناطق شرقی استان هستیم. به منظور پوشش بحران احتمالی آتش سوزی نیاز ضروری به استقرار بالگرد برای مهار آتش و جابه جایی نیرو داریم.

بزی با اشاره به پوشش درختان جنگلی سوزنی برگ در شرق گلستان، گفت: اگر آتشی در این جنگل ها رخ دهد، مهار آن بسیار مشکل است. در سال های گذشته آتش سوزی های بزرگی را در جنگل های سوزنی برگ داشتیم که چند ده هکتار از این جنگل ها در آتش سوختند.

بزی خاطرنشان کرد: در ارتفاعات توسکستان با توجه به تنک بودن درختان منطقه، آتش سوزی یک بحران نبود اما آتش سوزی در شرق استان می تواند به یک بحران جدی تبدیل شود.

احیای ۷۰ کیلومتر راه دسترسی در جنگل های گلستان

وی در خصوص پیگیری برای ایجاد راه های دسترسی در جنگل ها برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی، گفت: در حال حاضر در اکثر نقاط جنگلی استان مسیر دسترسی وجود دارد و بیشترین مشکل در ارتفاعات است. البته برخی از راه ها در جنگل ها بر اثر سیل و یا رانش زمین از بین رفته که پیگیر بازسازی آنها هستیم. در حال حاضر در برخی شهرستان ها با کمک نیروهای راه و شهرسازی اقداماتی انجام می گیرد ولی اگر یگان حفاظت خودش تجهیزات موردنیاز را در اختیار داشته باشد، روند این کار بهتر خواهد بود. سال گذشته ۷۰ کیلومتر از راه های جنگلی شرق استان که متروکه شده بود، احیا شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گلستان خاطرنشان کرد: حریق اخیر توسکستان قطعاً بر اثر سهل انگاری شکارچیان غیرمجاز به وقوع پیوسته است.

بزی تأکید کرد: از گردشگران، کوهنوردان و شکارچیان که در جنگل ها و مناطق کوهستانی حضور پیدا می کنند درخواست می کنیم که اگر آتشی در محل روشن می کنند، حتماً پیش از خروج از محل آن را خاموش کنند. باید با حفظ منابع طبیعی، این موهبت الهی را برای آیندگان نیز به یادگار بگذاریم.

انتهای پیام

کلید واژه :

نیاز ضروری جنگل های استان گلستان به استقرار دائمی بالگرد آب پاش

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha