کد خبر : ۳۴۹۳۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سوت زنی| برخورد محیط زیست با تخلف یک شرکت رنگرزی

دفن شبانه و مخفیانه فاضلاب یک شرکت معروف رنگرزی در اطراف تهران با پیگیری سامانه سوت زنی خبرگزاری فارس ، به برخورد قانونی محیط زیست با این شرکت انجامید.

سوت زنی| برخورد محیط زیست با تخلف یک شرکت رنگرزی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در یکی از گزارشات ثبت شده در سامانه سوت زنی مربوط به خبزگزاری فارس توسط مخاطبان به موضوع دفن فاضلاب رنگرزی بسیار سمی و خطرناک توسط یک شرکت رنگرزی در شهرستان ملارد از توابع استان تهران پرداخته و ادعا شده بود که کارخانه مذکور با دادن رشوه به مأمور محیط زیست، فاضلاب کارخانه را در چاهی مخفی اطراف کارخانه دفن می کند.

اطلاعات فوق در قالب نامه ای به اطلاع اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران رسید و حدود دو هفته بعد، این اداره کل ضمن پاسخ به نامه ما از بررسی میدانی گزارش فساد و محرز بودن تخلف شرکت مذکور و همچنین برخورد قانونی با این شرکت خبر داد.

در پاسخ اداره کل محیط زیست تهران آمده است: «با عنایت به گزارش ارسالی در خصوص شرکت ..... در حوزه شهرستان ملارد، ضمن قدردانی و تشکر از ایجاد سامانه مبارزه رسانه ای با فساد در آن خبرگزاری محترم و اعلام استقبال و پشتیبانی این دستگاه از این اقدام، در راستای تقویت نظارت عمومی، مبارزه با فساد و نیز تقویت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، به اطلاع می رساند دراین خصوص درگام نخست، بازدید میدانی و بررسی لازم انجام شد و با توجه به اینکه اقدام و عمل شرکت موصوف خلاف و مغایر ضوابط محیط زیستی ملاک عمل بود لذا ابلاغ اخطار قانونی مهلت دار به مدیریت مجموعه مذکور ابلاغ و این واحد در دستور کار پایش شبانه محیط زیست شهرستان قرار گرفت. در خصوص دریافت و پرداخت احتمالی رشوه نیز موضوع از طریق حراست این اداره کل در حال پیگیری است»

خبرنگار فارس، این معضل محیط زیستی را در آینده پیگیری و میزان تحقق وعده اداره کل محیط زیست تهران را ارزیابی می کند.

لازم به توضیح است نام گزارشگر و شرکت متخلف به علت رعایت مسائل اخلاقی در گزارش حذف شده است.

این گزارش حاکی است «سامانه سوت زنی» با هدف تقویت نظارت عمومی، احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر و آغازی بر مبارزه رسانه ای با فساد ایجاد شد. این کار در دنیا با عنوان (whistleblower) شناخته می شود و طبق تجربه جهانی بیش از نیمی از فسادهای اجتماعی و سیاسی از این طریق کشف و شناسایی شده اند.

در این سامانه مردم گزارش های خود درباره تخلفات و مفاسدی که با آن مواجه می شوند را همراه با شواهد و مستنداتی که به آن دسترسی دارند ثبت کرده و از خبرگزاری فارس می خواهند تا با استفاده از ظرفیت های رسانه ای خود سوژه مورد نظر را از مراجع ذی صلاح پیگیری کند.

تاکنون بیش از ۴۳۷۳ گزارش مردمی در حوزه های مختلف فساد شامل رشوه، اختلاس، احتکار وگران فروشی،  عدم رسیدگی و ترک فعل، زمین خواری، رانت و تخلفات اداری، جرائم اینترنتی، قاچاق و... در «سامانه سوت زنی» خبرگزاری به ثبت رسیده است.

فرار مالیاتی بنگاه های خرید و فروش خودرو، برخورد با پزشک رشوه گیر در یک بیمارستان استان قم، پیگیری کلاهبرداری از مردم با پوشش سایت های آنلاین قمار، پیگیری فروش شکلات های خارجی حاوی الکل توسط یکی از فروشگاه ها در تهران، کوه خواری در منطقه عظیمیه کرج،، زیرمیزی پزشکی در بوشهر، انفجار در معدن یک روستا در آذربایجان، تلاش یک شرکت خارجی برای فروش بذر تاریخ گذشته به ایران، قوانین سختگیرانه یک شرکت قطری برای مسافران ایرانی، برخورد با مدیر متخلف یک بیمارستان در اهواز، رانت خواری از محل یارانه آرد، پیگیری مشکلات روستایی در شهرستان رامشیر و ده ها گزارش فساد دیگر از جمله پیگیری هایی است که توسط سامانه سوت زنی خبرگزاری فارس پیگیری و به نتیجه رسیده است که اکثریت آنها به دلیل رعایت مسائل اخلاقی و محرمانه بودن قابلیت انتشار خبری ندارند.

خبرگزاری فارس ضمن صیانت کامل از هویت گزارش دهندگان فساد، نتیجه پیگیری خود از نهادهای متولی یا دستگاه های نظارتی را تا حصول نتیجه پیگیری کرده و گزارش دهندگان را از روند پیگیری خود مطلع خواهد کرد.

انتهای پیام/۶۷۰۵۲/س

کلید واژه :

سوت زنی| برخورد محیط زیست با تخلف یک شرکت رنگرزی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha