کد خبر : ۳۴۹۳۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رنجی که طلای کثیف به جان محیط زیست استان لرستان انداخته

دفن غیر اصولی زباله در منطقه «خرگوشناب» استان لرستان چالشی تاریخی است، اینجا طلای کثیف منطقه گردشگری را از عیار انداخته و نگرانی ها در مورد آلودگی منابع آب جدی است.

رنجی که طلای کثیف به جان محیط زیست استان لرستان انداخته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شیوه های نامناسب دفع زباله در لرستان همواره محل انتقاد فعالان محیط زیست و مردم بوده است تا در برخی مواقع شاهد کوهی از زباله ها باشیم که علاوه بر آلوده کردن آب و خاک، سلامت مردم را نیز به مخاطره انداخته است.

چالش محل دفع زباله های شهر های لرستان، بحران زباله ها در روستا ها و مناطق گردشگری استان و … هر کدام پرده ای از رنجی است که طلای کثیف به جان محیط زیست این دیار انداخته است.

دفن سنتی زباله ها در لرستان

این وضعیت مخاطره آمیز در حالی رخ می دهد که در عمده کشور های توسعه یافته دنیا و طی سال های اخیر در استان های مختلف کشورمان از زباله های بازیافتی درآمد های کلانی به جیب زده می شود تا ضمن جلوگیری از آلودگی محیط زیست این سرمایه به چرخه تولید نیز بازگردد.

ایده های مختلف در زمینه استفاده از زباله چه برای تولید محصولات جدید و چه برای احداث کارخانه های کمپوست و حتی ایده استفاده از زباله برای تولید برق همه و همه خلاقیت هایی است که بشر امروز در مواجهه با مخاطرات انبوه زباله ها به فکر آن ها افتاده و دانش حرکت در این مسیر را به دست آورده است.

با این تفاسیر همچنان در استان لرستان دفع زباله ها به صورت سنتی صورت می گیرد و کمتر منطقه ای از شهر های این استان را می توان پیدا کرد که دست کم کار تفکیک زباله ها از مبدأ صورت گیرد.

دپوی نخاله های شهری در منطقه «خرگوشناب»

شهرستان الشتر به عنوان یک منطقه گردشگری همواره میزبان گردشگران فراوانی از نقاط مختلف کشور است، اما موضوعی که موجب نگرانی مردم و فعالان زیست محیطی این شهرستان شده بحث دپوی زباله ها در منطقه گردشگری «خرگوشناب» است.

یکی از اهالی شهر الشتر در سخنانی با بیان اینکه منطقه «خرگوشناب» جز شهرستان الشتر است، اظهار داشت: دره «خرگوشناب» در منطقه شمال غربی شهرستان قرار دارد.

این شهروند الشتری با اشاره به عبور گله های دام از مسیر این زباله ها، گفت: منطقه «خرگوشناب» در بالا دست شهر الشتر قرار دارد و برف گیر و بارندگی بالایی دارد.

ورود «شیرآبه» زباله ها به آب مورد مصرف الشتری ها

او تصریح کرد: خاک این منطقه از نوع آهکی بوده و نفوذ پذیر است، هر گونه زباله و شیرآبه زباله وارد آب های زیرزمینی منطقه می شود.

این شهروند الشتری با اشاره به اینکه آب های زیر زمینی که مورد استفاده در شهر و روستا های الشتر قرار می گیرد در پایین دست این زباله ها قرار گرفته است، افزود: در این منطقه سه چاه آب حفر شده که آب شهر الشتر از این طریق تأمین می شود.

او گفت: همچنین چند چشمه در پایین دست این منطقه قرار دارد، تاکنون نیز هیچکس برای جلوگیری از این امر و مخاطراتی که این وضعیت برای سلامت شهروندان الشتری دارد اقدامی انجام نداده است.

این شهروند الشتری با بیان اینکه سالها است که این موضوع از طریق محیط زیست، شهرداری و استانداری مورد پیگیری قرار می گیرد، افزود: این پیگیری ها نتیجه ای نداشته و شهر الشتر نه جای زباله و نه جای نخاله شهری دارد.

او با تاکید بر اینکه هر کسی از هر جایی نخاله شهری دارد در این منطقه دفن و دپو می کند، تصریح کرد: این منطقه چند ورودی دارد و می طلبد که کنترل بر آن افزایش پیدا کند.

از ورود «خون آبه» کشتارگاه دام به منطقه تا تخلیه فاضلاب

یکی دیگر از شهروندان الشتری در سخنانی با بیان اینکه من به عنوان یک شهروند الشتری، با توجه به بار ها پیگیری این امر از طریق  رسانه ها، از مسئولان شهرستان خواهش می کنم فکری برای این منطقه داشته باشند.

او با بیان اینکه منطقه «خرگوشناب» در شمال شهر الشتر واقع شده است، ادامه داد: با وجود اینکه این منطقه مانند سایر مناطق کشور می تواند یک منطقه گردشگر پذیر ناب باشد، اما ما شاهد سیل انبوه زباله در آن هستیم.

این شهروند الشتری با اشاره به اینکه اگر این منطقه گردشگری در هر استان دیگر بود الان بهترین منطقه گردشگر پذیر و تولید ثروت در کشور بود، تصریح کرد: در بالا دست آن نیز کشتارگاه دام ایجاد شده که خون آبه آن  وارد جوی آب می شود و تا پایین ادامه پیدا می کند. همچنین چاه های فاضلاب که تخلیه می شوند در این منطقه رها می شوند.

تخلیه شبانه نخاله ها در منطقه

یکی دیگر از شهروندان الشتری با بیان اینکه منطقه «خرگوشناب» به محل دفن زباله ها تبدیل شده است، گفت: شیرآبه این زباله ها به منابع آب زیرزمینی نفوذ می کنند.

او با بیان اینکه متأسفانه هر آنچه که نخاله ساختمانی در الشتر، بخش ها و روستا ها وجود دارد شبانه به وسیله کامیون و تراکتور به این منطقه منتقل می شوند، تصریح کرد: هیچ گونه نظارتی هم در این رابطه وجود ندارد.

طلای کثیف محیط زیست لرستان را از عیار انداخت؛ منابع آب در خطر هستند

این شهروند الشتری با اشاره به اینکه همچنین بالای ۱۰ تا ۱۵ کارخانه شن و ماسه در بالادست این منطقه قرار دارند، گفت: در هنگام فصل بارندگی ها نیز بالغ بر ۴۰ سانتی متر لجن، فاضلاب و… در آن پر می شود و واقعاً تردد در آن امکان پذیر نمی شود.

تخلیه روزانه ۶۰ تن زباله شهر الشتر به منطقه «خرگوشناب»

یوسفوند شهردار الشتر در این رابطه با بیان اینکه در حال حاضر شاهد اوج ساخت و ساز در شهر هستیم، اظهار داشت: در سنوات گذشته نسبت به دپوی این نخاله ها اقدام شده است.

او با اشاره به اینکه در یک سال گذشته یک سایت برای دفن زباله های شهری پیش بینی کرده ایم، افزود: یک پیمانکار نیز شروع به فعالیت کرده و تا یک ماه آینده می توانیم تمام این نخاله ها را جمع آوری کنیم.

شهردار الشتر با بیان اینکه روزانه ۵۰ تا ۶۰ تن زباله شهر الشتر به این منطقه منتقل و تخلیه می شود، گفت: در سنوات گذشته زباله ها به صورت غیر اصولی در این منطقه دپو می شد و هیچ کاری روی آن انجام نمی شد، اما الان به صورت بهداشتی دفن می شوند.

یوسفوند ادامه داد: پیگیری هایی برای انتقال این زباله ها به منطقه «گاوکش» و «کمالوند» خرم آباد داشته ایم، اما این امر به دلیل مشکلاتی که وجود داشته تحقق پیدا نکرده و ناچار هستیم که زباله را به این منطقه منتقل و دفن کنیم.

او گفت: با سازمان همیاری و شهرداری ها نیز مذاکره کرده ایم که اعتباری در اختیار شهرداری قرار دهند تا با کمک شهرداری نورآباد یک کارخانه تولید «کمپوست» ایجاد کنیم که یا همکاری صورت نگرفته و یا اینکه اعتباری برای این امر وجود ندارد.

منبع: مهر

انتهای پیام/ح

کلید واژه :

رنجی که طلای کثیف به جان محیط زیست استان لرستان انداخته

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha