کد خبر : ۳۴۹۳۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رفتار با آب نماد فرهیختگی و تمدن یک ملت است

دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: اگر دنیا بخواهد میزان فرهیختگی و فرهنگ یک شهر و کشور را بسنجد،  قطعا رفتار مردم آن شهر و کشور با طبیعت، محیط زیست و آب را ملاک قرار خواهد داد.

رفتار با آب نماد فرهیختگی و تمدن یک ملت است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حجت الله ایوبی امروز دهم دی ماه در مراسم اهداء نشان «مشهد شهر دوستدار آب» به شهردار مشهد که در  سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد، اظهار کرد: شهر مشهد به عنوان شناسنامه خراسان رضوی است. امید است مشهد شایسته  میزبانی امام هشتم (ع) باشد. اگر می خواهیم توجه تمام دنیا به این شهر جذب شود باید شهری باشد که در فرهنگ دین و فرهنگ شیعه شاخص شود.

وی افزود: اگر دنیا بخواهد میزان فرهیختگی و فرهنگ یک شهر و کشور را بسنجد،  قطعا رفتار مردم آن شهر و کشور با طبیعت، محیط زیست و آب را ملاک قرار خواهد داد. رفتار با آب نماد فرهیختگی و تمدن آن ملت است. شعار اصلی کشور ایران در سازمان های بین المللی این است که آب باید موضوع صلح و گفت وگو باشد نه جنگ. در فقه اسلامی بحثی وجود دارد که آلوده کردن آب را مذموم و حرام می شمارد.

دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به اینکه «جای خوشحالی است که این شاخص ها به شهر مشهد اضافه شده است»، عنوان کرد: در شهر مشهد مجموعه ای از  اقدامات در حال اجرا است تا نام این شهر را به عنوان میزبان امام رضا (ع) در جهان عنوان نماید و یکی از این اقدامات توجه به مساله آب است.

قنبرعلی سنجری، رئیس باشگاه آب و فاضلاب کمیسیون ملی یونسکو در ایران در ادامه این نشست گفت: توجه به مسائل زیست محیطی و مسأله آب در یونسکو آغاز شده است. امروزه آب در یونسکو جایگاه خاصی پیدا کرده است. انتظار می رفت که همزمان با  شهر مشهد سایر شهرهای ایران در این حوزه حرکت هایی را انجام دهند و امید است حرکت مشهد در حوزه آب الگویی برای سایر شهرها در ایران  باشد.

وی ادامه داد: مسأله آب در مشهد یکی از مسائل مهم از گذشته است؛ زیرا مشهد، شهر جمعیت پذیری بوده و در زمان های مختلف مصرف آب در آن متغیر بوده است. تامین آب و رفع آلودگی آب مشهد در گذشته به واسطه همکاری تنگاتنگ شهرداری مشهد با ارگان هایی مانند آب منطقه ای، آبفای مشهد و محیط زیست حل شده است. بیشترین اجرای شبکه فاضلاب، جداسازی آب چاه های شرب و فضای سبز در مشهد اجرا  شده است. الگوهایی مثل جداسازی آب فضای سبز، استفاده مناسب و دوباره از پساب فاضلاب شهر مشهد، جداسازی آب باران از فاضلاب و آب های سطحی و استفاده مجدد از این آب برای آبیاری فضای سبز و ... الگوهایی است که در شهر مشهد به عنوان شهر دوستدار آب انجام گرفته است. شهر مشهد را امروز می توانیم در سطح ملی و  منطقه ای به عنوان  شهر دوستدار آب مطرح کنیم. 

رئیس باشگاه آب و فاضلاب کمیسیون ملی یونسکو در ایران عنوان کرد: فرهنگ سازی در بین دانش آموزان و مردم و برگزاری کارگاه های آموزشی نیز از جمله کارهایی است که با همکاری بین شهرداری مشهد، شرکت آب و فاضلاب، اداره محیط زیست و سایر نهادها انجام شده است. با این گزارشات شهرداری مشهد نمره قابل قبولی برای دستیابی عنوان شهر دوستدار آب دریافت کرده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

رفتار با آب نماد فرهیختگی و تمدن یک ملت است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha