کد خبر : ۳۴۹۳۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اجرای طرح های عظیم مقابله با ریزگردهای نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه از مهار ۹۰ درصدی کانون های ایجاد ریزگردها به خصوص ریزگردهای نمکی در دریاچه ارومیه خبر داد.

اجرای طرح های عظیم مقابله با ریزگردهای نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرهاد سرخوش در وبینار تخصصی روش های جمع آوری هرزآب ها، آب های نامتعارف و پساب ها در راستای احیای دریاچه ارومیه، افزود: در سال ۱۳۹۳ و قبل از آغاز اقدامات اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه، مساحتی به وسعت تقریبی ۱۰۰ هزار هکتار به دلیل عقب نشینی آب دریاچه ارومیه از اراضی حساس به فرسایش بادی محسوب می شد.

وی ادامه داد: علاوه بر اقدامات تخصصی ستاد احیا در کنترل نقاط بحرانی ریزگردها، افزایش ۵۰ درصدی وسعت دریاچه ارومیه و هشت برابری میزان آب آن سبب شد تا بسیاری از اراضی مستعد فرسایش بادی به حالت عادی و سفید بازگردند.

سرخوش تاکید کرد: با اجرای طرح های عظیم مقابله با ریزگردهای نمکی، ۹۰ درصد از کانون های ایجاد ریزگردها مهار شده و نگرانی ها در حاشیه دریاچه ارومیه برطرف شده که طی سال های آتی این نگرانی ها کمتر و کمتر نیز خواهد شد.

سالانه ۵۲ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه هدایت می شود

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه از سال ۱۳۹۳ تا پایان سال ۱۳۹۸ بیش از ۶۷۳ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با کانون های بحرانی ریزگردهای نمکی در دریاچه ارومیه مصوب شده است، عنوان کرد: تمامی کانون های بحرانی گرد و غبار نمکی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تحت کنترل است.

سرخوش در ادامه با بیان اینکه با اتمام شبکه و تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، بخش عظیمی از مشکلات زیست محیطی منطقه بویژه دریاچه ارومیه حل خواهد شد، افزود: امسال کل پروژه تصفیه خانه ارومیه، خط انتقال پساب، ۲ مدول و ساختمان های جانبی به بهره برداری می رسد که با افتتاح این پروژه سالانه ۵۲ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده مستقیم به دریاچه هدایت خواهد شد.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۳ عدم رعایت حق آبه دریاچه ارومیه، عدم مدیریت آب، هدایت نشدن رواناب ها به سمت دریاچه ارومیه و همچنین نبود زیرساخت های لازم، سالانه حدود ۴۰ سانتی متر از تراز دریاچه کاهش کاسته می شد.

وی یادآور شد: با اجرای پروژه های ملی نجات دریاچه ارومیه از جمله احداث سردهنه ها و دایک های حفاظتی و لایروبی رودخانه ها، و اصلاح شیب منفی به وجود آمده بر اثر سیلاب ها، از پخش شدن رواناب ها پیگیری شده و رواناب ها با حداقل هدر رفت به سمت دریاچه ارومیه سرازیر می شود.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه هم اکنون وسعت دریاچه به بیش از ۲ هزار و ۷۸۵ کیلومتر مربع رسیده گفت: این میزان نسبت به کمترین حجم ثبت شده در سال ۹۳ بیش از صد درصد افزایش یافته است.

طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی تا پایان امسال و توسط رئیس جمهوری افتتاح می شود

سرخوش با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۱ متر و ۲۴ سانتی متر رسیده است، اظهار کرد: اقدامات دولت از سال ۹۳ در احیای نگین آبی آذربایجان سبب شده تا تراز آن نسبت به کمترین میزان ثبت شده بیش از یک متر و ۲۰ سانتی متر افزایش یابد.

وی در رابطه با میزان آب دریاچه ارومیه نیز گفت: حجم آب نگین آبی آذربایجان نیز از مرز ۳ میلیارد و ۲۶۰ میلیون مترمکعب گذشته که نسبت به سال ۱۳۹۴ و قبل از آغاز اقدامات عملی ستاد احیا بیش از ۵ برابر برابر افزایش یافته است.

سرخوش با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره برداری می رسد، افزود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی تا پایان امسال و توسط رئیس جمهوری افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و میزان تبخیر آب آن در فصل گرما سبب کاهش تراز آن می شود، گفت: طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه سبب جبران میزان تبخیری این دریاچه شده و پیش بینی می شود سالانه تراز آن حدود یک متر افزایش یابد.

کلید واژه :

اجرای طرح های عظیم مقابله با ریزگردهای نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha