کد خبر : ۳۴۹۳۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حفظ و نگهداری جنگل ابر وظیفه تمامی دستگاه های اجرایی و مردم است

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان گفت: آسفالت مسیر جنگل ابر شاهرود، با ثبت جهانی این اثر طبیعی مغایر است. بی توجهی به ضوابط، باعث خارج شدن پرونده اثر از فهرست جهانی می شود.

حفظ و نگهداری جنگل ابر وظیفه تمامی دستگاه های اجرایی و مردم است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهدی جمال مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با تأکید بر اینکه این اداره کل به هیچ وجه موافق آسفالت مسیر ابر نیست، افزود: «اگرچه قرار گرفتن یک اثر در فهرست جهانی مهم است اما نکته مهم تر حفظ ثبت جهانی است.»

او با تأکید بر رعایت ضوابط ثبت جهانی جنگل جهانی ابر گفت: «بی توجهی به ضوابط، باعث خارج شدن پرونده اثر از فهرست جهانی می شود.»

او با اشاره به اینکه جلوگیری از آسفالت و مسدود کردن مسیرهای غیرضروری در حفاظت از این جنگل ارزشمند، مؤثر است، تصریح کرد: «حفظ و نگهداری جنگل ابر وظیفه تمامی دستگاه های اجرایی و مردم است و باید این میراث گران بها حفظ شود.»

جمال گفت: «جنگل ابر شاهرود به دلیل ویژگی های منحصربه فرد در سطح ملی مطرح است و ثبت جهانی آن، زمینه معرفی هر چه بیشتر این میراث طبیعی را در سطح بین المللی فراهم کرده است.»

او با اشاره به اینکه با ثبت این مجموعه جنگل ارزشمند تحت عنوان جنگل های هیرکانی، استان سمنان حائز نخستین اثر ثبت جهانی شده است، افزود: «جنگل های هیرکانی پس از بیابان لوت، دومین اثر بزرگ طبیعی ایران است که در فهرست جهانی قرار گرفته است.»

منطقه ابر در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. این منطقه که به نام جنگل های ابر معروف است در ارتفاعات آن بیشتر به صورت چمنزار و یا مراتع مشجر و در پایین دست آن به جنگل با گونه های متنوع دیده می شود. در جنگل ابر می توان رؤیای گام زدن روی ابرها را تجربه کرد.

انتهای پیام / گ 

 

کلید واژه :

حفظ و نگهداری جنگل ابر وظیفه تمامی دستگاه های اجرایی و مردم است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha