کد خبر : ۳۴۹۳۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

امید به افزایش زمان ایمنی واکسن ها در برابر کرونا

پژوهشگران استرالیایی دریافتند حافظه ایمنی افرادی که به کرونا مبتلا شده اند، احتمالا آنان را تا 8 ماه در برابر عفونت مجدد محافظت می کند. این نتیجه ها نشان می دهند که به طور قطعی، بیمارانی که به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شدند، در واقع ایمنی در برابر ویروس و بیماری را حفظ می کنند.

امید به افزایش زمان ایمنی واکسن ها در برابر کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این پژوهش قوی ترین مدرکی است که نشان می دهد به احتمال زیاد واکسن های ضد ویروس  سارس SARS-CoV-۲ برای دوره های طولانی نتیجه خواهند داد.

پیش از این، پژوهش های بسیاری نشان داده اند که موج نخست پادتن ها در برابر ویروس کرونا پس از چند ماه نخست کاهش می یابند و نگرانی هایی را ایجاد کرد که افراد ممکن است به سرعت ایمنی کسب شده را از دست بدهند.

این پژوهش نتیجه یک همکاری چند مرکزه به رهبری مِنو وان زِلم، استادیار گروه ایمن شناسی و آسیب شناسی دانشگاه موناش استرالیا با  بیمارستان آلفرد و انستیتو بورنت است.

نتیجه پژوهش در بخش ایمن شناسی نشریه معتبر Natureمنتشر شد.

این مقاله نشان می دهد که سلول های ویژه در سیستم ایمنی به نام سلول های B خاطره، عفونت ناشی از ویروس را به یاد می آورند و اگر دوباره مورد چالش قرار گیرند - از طریق مواجهه دوباره با ویروس - یک پاسخ ایمنی محافظ از طریق تولید سریع پادتن های محافظت کننده ایجاد می کنند.

پژوهشگران یک گروه ۲۵ نفره از بیماران کووید-۱۹ را به کار گرفتند و ۳۶ نمونه خون گرفته شد. افراد از روز چهارم پس از عفونت تا روز دویست و چهل و دوم پس از عفونت را مورد بررسی قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که پادتن های ضد ویروس ۲۰ روز پس از عفونت آغاز به کاهش کردند.

با این حال  همه بیماران دارای سلول های Bخاطره (MBC) بودند که یکی از دو ترکیب ویروس سارس SARS-CoV-۲ را تشخیص دادند.

این سلول های Bخاطره، ویژه ی ویروس تا هشت ماه پس از آلودگی به صورت پایدار وجود داشتند.

این تجزیه و تحلیل تاکید می کند که کاهش پادتن های سرم در دوره نقاهت، ممکن است نشان دهنده کاهش ایمنی نباشد، اما در عوض کاهش پاسخ ایمنی با توسعه و پایداری حافظه سلول Bرا نشان می دهد.

به گفته رییس این پژوهش   وان زِلم، این نتیجه ها امید به کارایی هر واکسنی در برابر ویروس جدید کرونا می دهند و همچنین توضیح می دهند که چرا در بین میلیون ها نفری که در جهان، تست مثبت ویروس کرونا داشتند، نمونه های بسیار کمی از عفونت دوباره واقعی وجود داشته است.

او گفت :این نتیجه ها نشان می دهند که به طور قطعی، بیمارانی که به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شدند، در واقع ایمنی در برابر ویروس و بیماری را حفظ می کنند.

 

کلید واژه :

امید به افزایش زمان ایمنی واکسن ها در برابر کرونا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha