کد خبر : ۳۴۹۳۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پیشرفت در مسئله ایمنی و عدم توفیق در حفظ هویت و باز آفرینی معماری بم پس از زلزله

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی بیان کرد بعد از زلزله بم پژوهشکده سوانح طبیعی، بر روی سه موضوع ایمنی، هویت و نوسازی بافت فرسوده تمرکز و برنامه ریزی داشت. در خصوص مسئله ایمنی در زلزله بم به پیشرفت خوبی دست یافته ایم، اما در هویت و بافت فرسوده نتوانستیم به اهداف مورد نظر برسیم.

پیشرفت در مسئله ایمنی و عدم توفیق در حفظ هویت و باز آفرینی معماری بم پس از زلزله

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گرکانی رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی در مراسم روز ایمنی زلزله همزمان با سالگرد زلزله بم با بیان اینکه بعد از زلزله بم پژوهشکده سوانح طبیعی بر روی سه موضوع تمرکز و برنامه ریزی داشت گفت: تمرکز بر روی ایمنی، هویت و نوسازی بافت فرسوده است. در خصوص مسئله ایمنی در زلزله بم به پیشرفت خوبی دست یافته ایم، اما در هویت و بافت فرسوده نتوانستیم به اهداف مورد نظر برسیم.

گرکانی با تاکید بر اینکه معماری بم بعد از زلزله حفظ نشد گفت: هویت و معماری بم آن طور که دلمان می خواست بازآفرینی نشد و نتوانستیم اقدامی انجام دهیم تا همانند گذشته دارای سبک و معماری خاصی باشد .

رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی بیان کرد: در مورد مشارکت مردمی و ایمنی به نکات خوب بسیار خوبی دست یافته ایم، اما در هویت بم به اهدافمان نرسیدیم .

او یادآور شد: تفاهم نامه ای در خصوص همکاری با انجمن تحقیقاتی و انجمن جهانی رمیسک در جهت ایمنی و هویت بافت های فرسوده منعقد شد .

گرکانی تصریح کرد: بیش از ۳۰ گروه امدادی در زلزله بم حضور داشتند، با وجود تمامی چالش ها در این مسئله، اما در خصوص ایمنی و مشارکت مردمی در حوادث طبیعی به نکات بسیار خوبی دست یافتیم.

او ادامه داد: در زلزله بم نیز همین طور بود و ما با تعدد مراکز تصمیم گیری مواجه بودیم. البته شرایط در حال حاضر بسیار تغییر کرده و ما پیشرفت های بسیاری در شناسایی کانون وقوع، میزان خسارات و تجهیزات و نحوه امدادرسانی داشته ایم. 


بیشتر بخوانید

ساخت بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی بر روی پهنه های گسل خیز تهران


گرکانی کمبود منابع و امکانات و تجهیزات امدادی را از دیگر خلاء های آن موقع در کنار موازی کاری توصیف کرد و گفت:  امروز بم دوباره ساخته شده است،  اما علاوه بر ساختمان هایی که در بم ساخته شد ما باید از آن زلزله درس بگیریم و زیرساخت ها و بنیان هایی را برای مقابله با این حادثه طبیعی به کار بندیم. متاسفانه همچنان نگاه جزئی و بخشی در هنگام بحران در مناطق زلزله زده وجود دارد که این یکی از نقاط ضعف است.

گرکانی بیان کرد: یکی از ویژگی های زلزله بم درس آموزی آن و منجر شدن آن به ایجاد زیرساخت های لازم بود .

انتهای پیام/

کلید واژه :

پیشرفت در مسئله ایمنی و عدم توفیق در حفظ هویت و باز آفرینی معماری بم پس از زلزله

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha