کد خبر : ۳۴۹۳۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش ۱۰ میلیارد متر مکعبی مصرف گاز در سال ۹۹

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به مصرف ۲۰۳ میلیارد متر مکعب گاز در سال ۹۹ گفت: این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸، نشان دهنده رشد ۱۰ میلیارد متر مکعبی…

افزایش ۱۰ میلیارد متر مکعبی مصرف گاز در سال ۹۹

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «حسن منتطر تربتی» امروز (چهارشنبه) در نشستی خبری با اشاره به وضعیت تولید و مصرف گاز، ادامه داد: از ابتدای سال ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز بیشتری تولید کردیم تا آنجا که  سال گذشته ۱۹۳ میلیارد متر مکعب گاز تولید کردیم که این رقم امسال به ۲۰۳ میلیارد متر مکعب افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه این عدد از نظر ارزش و مقدار انرژی قابل ملاحظه است، افزود: ۷ میلیارد متر مکعب به بخش خانگی اختصاص دادیم و ۳ میلیارد متر مکعب افزایش تامین در نیروگاه ها ثبت شده است. در واقع ۱۰ میلیارد متر مکعب را به بخش خانگی و نیروگاهی اختصاص داده ایم.

تربتی تاکید کرد: در آذر ماه روزانه ۵۲ میلیون متر مکعب گاز بیشتری تولید شده که معادل ۲ فاز پارس جنوبی است. این افزایش تولید در بخش خانگی ۴۶ میلیون متر مکعب و نیروگاهی ۹ میلیون متر مکعب در آذر ماه بوده است.

وی با بیان اینکه در بخش مصرف افزایش عمدتا به سمت خانوارها هدایت می شود، گفت: باید فعالیت بیشتری برای بهینه سازی در بخش تبلیعات و تجهیزات انجام دهیم.  در همین مسیر بهینه سازی موتور خانه ها اتفاق افتاد و مجریان مشخص شدند و کار در جریان است.  بخشی نیز مربوط به مردم است که به صرفه جویی تشویق شوند.

معاون وزیر نفت ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی دغدغه رهبر معظم انقلاب این بود که بخش آب و برق و گاز دهک های پایین را رایگان کنیم. در هیات دولت بحث شد و مصوب شد مصرف کنندگان گاز که در ۵ اقلیم قرار دارندبا رعایت الگوی مصرف، گازبهایی پرداخت نکنند.

وی با بیان اینکه  ۹۵ درصد مصرف در اقلیم ۱ تا ۳ انجام می شود،  مطابق این مصوبه اگر مصرف کنندگان به ۱۰ دهک تقسیم شود مصرف گاز در ۳ دهک اول که معادل ۳۰ درصد مشترکان هستند،  حدود ۱۰ درصد کل مصرف گاز کشور است.  ۳ دهک دوم،   ۲۵ درصد مصرف را دارند و بیش از ۵۰ درصد گاز در ۳ دهک آخر مصرف می شود.

به گفته تربتی، مدلی که ارائه شده با بررسی قبوض گاز سال های گذشته، مصرف در ۳ اقلیم اول که معادل ۳۳ درصد جامعه هستند، دهک های اول تا سوم زیر ۲۰۰ متر مکعب است که مشمول رایگان شدن گازبها خواهند شد.  الگوی مصرف در اقلیم ۴، کمتر از  ۱۵۰ متر مکعب در ماه و در اقلیم ۵ تا ۱۰۰ متر مکعب در ماه است.  

وی ادامه داد: این طرح کمک می کند تا دهک چهارم با کاهش مصرف شامل بخشودگی شود.  گازبهای رایگان اکنون ۳۳ درصد جامعه را شامل می شود و با ورود دهک ۴ این عدد به ۴۰ درصد خانوارها می رسد که علاوه بر کمک به اقتصاد خانوار،  مصرف گاز را نیز کاهش می دهد.  

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: این مصوبه از اول دی ماه اجرایی شده است و قبض هایی که در آینده به دست مشتریان می رسد و الگوی مصرف را رعایت کرده اند،  رایگان خواهد بود. البته قبض صادر می شود و اعلام می شود که گازبها رایگان است.  

وی به بخش دیگر این مصوبه اشاره کرد و افزود: برای کل مصرف کنندگان اگر مصرف را به نسبت سال های ۹۶ و ۹۷ حدود ۱۰ درصد مصرف را کاهش دهند، کل گازبها را با ۱۵ درصد تخفیف محاسبه میکنیم.

تربتی ادامه داد: با این حال اگر مصرف کنندگان پر مصرف به نسبت سال ۹۶ و ۹۷ بیش از ۱۵ درصد افزایش مصرف داشته باشند قیمت کل گاز مصرفی  ۱۵ درصد افزایش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: اجرای طرح گاز بهای رایگان، هزینه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد داشت که مشمول بخشودگی می شود و از منابع شرکت ملی گاز کم می شود و در بخش های دیگر جبران خواهد شد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در ماه های گرم هم این بخشودگی وجود دارد، گفت: در فصول گرم، اگر مصرف ماهانه ۴۵ متر مکعب و کمتر مصرف داشته باشند قبص به طور کامل بخشوده می شود.  

وی تاکید کرد: واردات نداریم و نیازهای کل کشور از منابع داخلی تامین می شود. همچنین شبکه گاز با افزایش تولید در پارس جنوبیبه طور کامل اماده است. البته اولویت تامین گاز خانگی است و با افزایش مصرف، گازرسانی به صنایع کم می شود با این حال امیدواریم با رعایت ناچار به قطع گاز نشویم.  

تربتی ادامه داد: به لحاط ساختار شبکه ای امکان صادرات به جمهوری آذربایجان وجود دارد و به لحاظ زیرساختی مشکلی وجود ندارد.  

وی با اشاره به توسعه گازرسانی روستایی در سال های اخیر افزود: توسعه گازرسانی سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب به مصرف اصافه می کند و امسال به دلیل افزایش مصرف آب گرم برای مقابله با کرونا ۳۵ میلیون متر مکعب به مصرف اضافه شد.  

کلید واژه :

افزایش ۱۰ میلیارد متر مکعبی مصرف گاز در سال ۹۹

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha