کد خبر : ۳۴۹۳۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تشعشعات آنتن دهی ضعیف گوشی مضرتر از تشعشعات دکل های مخابراتی است

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد گفت: برخی اوقات عدم آنتن دهی یا آنتن دهی ضعیف در برخی نقاط، سبب می شود تشعشعات گوشی ها افزایش یابد و از این رو بیش از امواج دکل های مخابراتی، باید نگران گوشی هایی باشیم که آنتن نمی دهد.

تشعشعات آنتن دهی ضعیف گوشی مضرتر از تشعشعات دکل های مخابراتی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدجواد رجائیان با حضور در برنامه رادیویی گفت وگوی شهر بهشت در پاسخ به سوالی پیرامون اثرات احتمالی دکل های مخابراتی و دغدغه های عمومی در این زمینه، گفت: در این خصوص باید توجه کرد که دستگاه های BTS نصب شده روی دکل ها و نیز گوشی های موبایل، برای اتصال و برقراری ارتباط، هر دو تشعشعاتی دارند اما هنگامی که آنتن دهی در نقطه ای ضعیف باشد، امواج ساطع شده از گوشی افزایش یافته و می تواند مضرتر باشند؛ در این حالت گوشی انرژی زیادی را صرف می کند تا با نزدیکترین BTS ارتباط برقرار کند؛ چراکه آن را پیدا نمی کند.

وی با اشاره به اینکه زمان تخلیه باتری در هنگام عدم آنتن دهی تا ۱۰ برابر حالت عادی افزایش می یابد، اذعان کرد: به صورت قطعی نمی توان گفت که وجود یک آنتن BTS در یک منطقه مضر است یا نه؛ زیرا بعضی اوقات نبودن آنتن سبب می شود موبایلی که همه جا همراه ماست مضرتر باشد. بایستی هر دو وجه موضوع را در نظر بگیریم. برای این که در یک شرایط پایدار قرار بگیریم باید پوشش مناسبی در سطح شهر داشته باشیم به گونه ای که امواج در سطح استاندارد در سطح شهر پخش شود.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد در پاسخ به پرسشی پیرامون فرایند صدور مجوز و چگونگی جانمایی دکل های مخابراتی در سطح شهر، افزود: فرایند صدور مجوز برای احداث دکل های مخابراتی از طریق کمیته ای بررسی می شود که اپراتورها، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، استانداری و سایر نهادهای مربوطه در آن حضور دارند و طرح ها در این زمینه را بررسی کرده و حسب نیازهای موجود مجوزها صادر می شود.

رجائیان تصریح کرد: در همین راستا طرح ساماندهی دکل های مخابراتی مشهد از دو سال و نیم پیش مصوب شد تا تجمیع و کاهش دکل ها به یک سوم، انجام شود. در این طرح مقرر شد ۳۵۰ نقطه در سطح شهر درنظر گرفته شود و اپراتورها دکل های خود در مجاورت این نقاط را جمع آوری کرده و به دکل های تجمیعی زیباسازی شده منتقل کنند. با اجرای این طرح، از تعدد و پراکندگی دکل ها کاسته می شود و طبیعتا نارضایتی در این زمینه کاهش می یابد. از سوی دیگر پیش بینی شد تمام این دکل ها از طریق فیبر نوری به یکدیگر متصل شوند که در حال حاضر در بخشی از آنها این امر اتفاق افتاده است. در نتیجه بخشی از تشعشعات که مربوط به امواج مایکرویوو دکل ها برای ارتباط با یکدیگر است حذف شده و ارتباطات با کیفیت و سرعت بالاتر از طریق زیرساخت فیبر نوری از مسیر زمینی صورت می گیرد.

وی با اشاره به نقش پررنگ فضای مجازی و تکنولوژی های ارتباطی در عصر حاضر، گفت: پاندمی کرونا ما را به سمتی برد که ناچار شدیم بیشتر از این فناوری ها استفاده کنیم. زمانی در مدارس استفاده از موبایل و تبلت ممنوع بود اما اکنون برای دسترسی دانش آموزان و دانشجویان به آموزش، باید از این امکانات استفاده شود. در گذشته خیرین در روستاها مدرسه می ساختند اما در حال حاضر نیاز اصلی دانش آموزان در مناطق دورافتاده، پهنای باند بیشتر است.

رجائیان در پاسخ به سوال دیگری در خصوص افتتاح کارخانه نوآوری مشهد و امکان تداخل فعالیت و یا موازی کاری آن با سازمان فاوا شهرداری، گفت: هدف اصلی کارخانه نوآوری این است که ایده های نوآورانه ای که در مدیریت شهری کاربرد دارند یا می توانند تسهیلاتی برای شهروندان فراهم کنند را جذب کند، پرورش دهد و فضایی فراهم کند که این ایده ها به محصول تبدیل شوند. این مرحله از کار مربوط به حوزه فناوری است اما از مرحله ای که قرار باشد این خدمت در شهرداری به کار گرفته شود، فاوا نقش پررنگ تری پیدا می کند؛ چراکه برای متصل شدن یک سیستم جدید به سیستم موجود باید ضوابطی برای آن تعریف شود تا ماندگار باشد.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد در این خصوص افزود: یک کمیته نظارتی برای کارخانه نوآوری پیش بینی شده که سازمان فاوا و بخش های دیگر شهرداری که ممکن است متقاضی بهره برداری از خدمات آن باشند را شامل می شود؛ چرا که به عنوان مثال یک استارتاپ نمی تواند ایده ای را در زمینه قطار شهری خلق کند بدون آنکه حوزه مربوطه، همراه کار باشد. ضمن اینکه همه فعالیت ها در کارخانه نوآوری از جنس ICT نخواهد بود و ممکن است از جنس ساخت یک محصول باشد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، رجائیان در بخش های دیگر از این گفت وگوی رادیویی به خدمات آتی سازمان فاوا شهرداری مشهد از طریق اپلیکیشن شهروندی شهرمن، گسترش زیرساخت های پرداخت موبایلی و توسعه شبکه فیبر نوری برای گذر از نسل چهارم اینترنت به ۵G  اشاره کرد.

انتهای پیام

کلید واژه :

تشعشعات آنتن دهی ضعیف گوشی مضرتر از تشعشعات دکل های مخابراتی است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha