کد خبر : ۳۴۹۳۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا آسپرین داروی پیشگیری از کرونا است

«مصرف آسپرین پیش از ابتلا به کرونا هرگز نمی تواند به عنوان عاملی پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به کووید- ۱۹ به حساب بیاید. اقدامات پیشگیرانه فقط به صورت استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع در محیط های بسته امکان پذیر است و کاری از هیچ دارویی برنمی آید. تنها راه پیشگیرانه برای این که به کرونا مبتلا نشوید، تزریق واکسن است و تا آن زمان، راهی جز اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد.»

آیا آسپرین داروی پیشگیری از کرونا است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش ایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «حدود ۱۰ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان می گذرد و تاکنون درمانی قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. تمام داروها و درمان هایی که محققان ابداع کرده یا ادعای مؤثر بودن آن را داشته اند، همگی صرفا تسکین دهنده و کاهش دهنده علائم این بیماری هستند. در این میان، پای برخی داروهای موجود که در درمان سایر بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفتند هم به میان آمده و محققان تحقیقات مختلفی را روی آنها انجام داده اند تا اثربخشی آنها را در ارتباط با بهبود کرونا ارزیابی کنند. یافته های اخیر نشان می دهد مصرف آسپرین که برای جلوگیری از بروز لخته های خونی در افراد در معرض خطر بروز سکته تجویز می شود، یکی از راه های پیشگیری و درمان بیماری کرونا عنوان شده است اما این دارو تا چه حد در ابتلا به کرونا، پیشگیری و درمان می تواند اثرگذار باشد.

آسپرین دارویی است که معمولا برای کاهش دردهای خفیفی مانند سردرد و کاهش تب به کار می رود و برخی نیز آن را به عنوان یک ضد التهاب و رقیق کننده خون مصرف می کنند. مصرف روزانه این دارو خطر بروز بیماری های قلبی و عروقی مانند حملات و سکته های قلبی در افراد پرخطر را کاهش می دهد. پزشکان پس از بروز حمله قلبی، برای جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و مرگ بافت قلب، بلافاصله آسپرین تجویز می کنند. آسپرین، نوعی داروی غیر استروئیدی ضد التهابی است که حاوی سالیسیلات است. این دارو به دلیل مسکن بودن خفیف در کاهش درد و التهاب در موارد سردرد، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، پیچ خوردگی و کشیدگی عضلات، دردهای قاعدگی و بیماری های طولانی مدت چون آرتروز و میگرن به کار می رود. اما در دردهای شدید معمولا از تجویز آسپرین در کنار دیگر داروها مانند مسکن های اوپیوئیدی یا دیگر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی استفاده می شود.

آیا کووید-۱۹ خطر بروز لخته های خونی را افزایش می دهد؟

بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ تا حد زیادی در معرض لخته های خونی هستند و این مسأله حتی زمانی که بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری باشد، وجود دارد. برخی مطالعات نشان می دهد بین ۳۰ تا ۷۰درصد این مبتلایان در بخش آی سی یو در پاها یا ریه دچار لخته خونی می شوند. ایجاد این لخته ها در واقع، نوعی واکنش التهابی بدن است که پوشش عروق خونی به ویژه عروق کوچک و متوسط را درگیر می کند. زمانی که این اتفاق می افتد، خونی که در عروق جریان دارد کمی غلیظ تر شده و شروع به لخته شدن می کند و موقعی که لخته خون ایجاد می شود، بافت هایی از بدن که از عروق خونی تغذیه می کنند، دچار کمبود اکسیژن شده و چنانچه لخته ها به اندازه کافی در عروق خونی بزرگ تر هم تشکیل شوند، ممکن است موجب بروز سکته ها و حملات قلبی شوند.

آیا مصرف آسپرین در زمان ابتلا به کرونا می تواند مفید باشد؟

محققان طی یافته های اخیر اعلام کردند در بیمارانی که به دلیل علائم کرونا در بیمارستان بستری می شوند و روزانه مقادیر کمی آسپرین مصرف می کنند، خطر مرگ و میر کمتر دیده می شود. طبق این یافته ها، با مصرف روزانه آسپرین خطر بستری شدن بیماران مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه تا ۴۴درصد و خطر مرگ ومیر در آنها تا ۴۷درصد کمتر می شود. پزشکان معمولا در بیمارانی که دچار حملات قلبی و سکته شده اند، مصرف روزانه آسپرین را تجویز می کنند تا از ایجاد لخته های خونی در آینده جلوگیری کنند. محققان معتقدند مصرف آسپرین در بیماران کووید - ۱۹ با توجه به احتمال بروز لخته های خونی، خطر بروز لخته را کاهش می دهد.

آیا هر بیمار مبتلا به کرونا می تواند آسپرین مصرف کند؟

با توجه به یافته های اخیر که نشان می دهد مصرف آسپرین تأثیر چشمگیری بر کاهش تشکیل لخته های خونی دارد، اما محققان توصیه می کنند هر فرد مبتلا به کرونا نباید بدون نظر پزشک و با مشورت او به مصرف خودسرانه این دارو اقدام کند. آسپرین هم مانند همه داروهای شیمیایی بدون عارضه نیست. به طوری که حتی ممکن است در افراد سالم هم عوارضی چون خونریزی های دستگاه گوارشی را به همراه داشته باشد و خطرات آن بیشتر از فوایدش شود. به طور کلی افرادی که مبتلا به اختلالات خونریزی مانند بیماری هموفیلی هستند، فشار خون کنترل نشده دارند، مبتلا به آسم هستند، مشکلات یا زخم های گوارشی داشته و مبتلا به بیماری های کبدی یا کلیوی هستند، هرگز نباید خودسرانه به مصرف آسپرین اقدام کنند و حتما این کار را باید با نظر پزشک معالج انجام دهند. علاوه بر این، زنان باردار و شیرده در صورت نیاز و با دستور پزشک فقط به مصرف دوز پایین آسپرین مجاز هستند. علاوه بر این، افرادی که به آسپرین یا هر نوع داروی غیر استروئیدی ضد التهابی مانند ایبوپروفن حساسیت دارند، باید از مصرف آسپرین خودداری کنند. البته این را هم به خاطر داشته باشد که پزشکان در همه موارد سکته آسپرین تجویز نمی کنند، زیرا همه سکته ها به دلایل ایجاد لخته خود رخ نمی دهد و مصرف این دارو ممکن است عوارض سکته را تشدید کند. افرادی که قرار است درمانی روی دندان یا عمل جراحی هر چند کوچکی انجام دهند، باید پیش از مصرف آسپرین با پزشک معالج مشورت کنند.

آیا در مصرف آسپرین باید به تداخلات دارویی هم توجه کرد؟

مصرف برخی داروها با یکدیگر در برخی موارد ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد اگر از داروهای مسکن ضد التهابی مانند دیکلوفناک، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده می کنید، مراقب باشید زیرا مصرف همزمان این داروها با آسپرین خطر خونریزی معده را افزایش می دهد. علاوه بر این، مصرف داروهای بازدارنده سروتونین و ضدافسردگی ها به همراه آسپرین خطرناک است.

اگر داروهایی مانند سیتالوپرام، فلوکستین، سرتالین و غیره مصرف می کنید، در مصرف آسپرین دقت کنید چون خطر خونریزی را بالا می برد. همچنین مصرف داروی وارفارین در ترکیب با آسپرین که یک رقیق کننده خون است، اثرات ضد انعقادی دارو را کاهش داده و خطر خونریزی را در افراد افزایش می دهد. بنابراین به خاطر داشته باشید هرگز بدون مشورت با پزشک خودسرانه آسپرین مصرف نکنید.

مصرف آسپرین در جلوگیری از ابتلا به کرونا نقش دارد؟

مصرف آسپرین پیش از ابتلا به کرونا هرگز نمی تواند به عنوان عاملی پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به کووید- ۱۹ به حساب بیاید. اقدامات پیشگیرانه فقط به صورت استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از تجمع در محیط های بسته امکان پذیر است و کاری از هیچ دارویی برنمی آید. تنها راه پیشگیرانه برای این که به کرونا مبتلا نشوید، تزریق واکسن است و تا آن زمان، راهی جز اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد.»

منابع: Baltimoresun و Healthline و Medicalnewstoday

کلید واژه :

آسپرین

،

داروی پیشگیری کرونا

ثبت نظرات
captcha