کد خبر : ۳۴۹۳۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

غفلت از تکمیل شبکه آبرسانی پایین دست سدها

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس، با بیان اینکه برخی از سدها به مناطق کشاورزی پایین دست هیچ تخصیص آبی نمی دهند، گفت: به دلیل عدم تکمیل شبکه آبرسانی پایین دست، آب پشت سدها در حال تبخیر است.

غفلت از تکمیل شبکه آبرسانی پایین دست سدها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مجتبی بخشی پور با انتقاد از عدم تکمیل فرآیند سدسازی در کشور، گفت: در شرایط کنونی شاهد احداث و بهره برداری از پروژه های سدسازی در کشور هستیم، اما متأسفانه در این میان، برخی از سدهای احداث شده، بلااثر باقی مانده است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی برای احداث سدها، تجمیع آب های روان و انتقال هدفمند آن به سمت اراضی کشاورزی است، اما شاهدیم که با وجود بهره برداری از برخی از پروژه های سدسازی، هنوز شبکه پایین دستی سد برای انتقال آب کشاورزی ایجاد نشده است، حال این سوال مطرح می شود که پروژه مذکور با چه توجیه اقتصادی و کارشناسی اجرایی شده است.

این نماینده مجلس همچنین گفت: متأسفانه به دلیل عدم تکمیل شبکه آبرسانی پایین دست، آب پشت سدها در حال تبخیر است و این مسئله، منابع آبی کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

بخشی پور یادآور شد: از طرفی در شرایط کنونی شاهدیم که اراضی کشاورزی پایین دست سدها با مشکلات بسیاری رو به رو هستند، متأسفانه برخی از سدها به مناطق کشاورزی پایین دست هیچ تخصیص آبی نمی دهند.

بخشی پور اضافه کرد: کشورمان ظرفیت های بسیاری گسترده ای در حوزه کشاورزی و باغات و زیرساخت های لازم از جمله منابع آب، خاک و شرایط اقلیمی متنوع و تأمین نیازهای داخلی و حتی صادرات محصولات به کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای را دارد، اما امروز با چالش های بسیاری مواجه است که عدم تخصیص آب کافی به اراضی کشاورزی از مهمترین مواردی است که سبب شده این بخش آنچنان به شکوفایی نرسد.

مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس تصریح کرد: وزارت نیرو با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی باید زمینه انتقال آب از سدها به اراضی کشاورزی پایین دست را فراهم کنند، در این صورت می توان زمینه را برای توسعه و شکوفایی بخش کشاورزی فراهم کرد.

انتهای پیام

کلید واژه :

غفلت از تکمیل شبکه آبرسانی پایین دست سدها

،

منابع آبی در حال تبخیر است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha