کد خبر : ۳۴۹۳۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بلااثر باقی ماندن برخی از سد های احداث شده!

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس: یکی از دلایل اصلی برای احداث سدها، تجمیع آب های روان و انتقال هدفمند آن به سمت اراضی کشاورزی است، اما شاهدیم که با وجود بهره برداری از برخی از پروژه های سدسازی، هنوز شبکه پایین دستی سد برای انتقال آب کشاورزی ایجاد نشده است.

بلااثر باقی ماندن برخی از سد های احداث شده!

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مجتبی بخشی پور نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس با انتقاد از تکمیل نشدن فرآیند سدسازی در کشور، گفت : در شرایط کنونی شاهد احداث و بهره برداری از پروژه های سدسازی در کشور هستیم، اما متأسفانه در این میان، برخی از سد های احداث شده، بلااثر باقی مانده است.

او گفت : یکی از دلایل اصلی برای احداث سدها، تجمیع آب های روان و انتقال هدفمند آن به سمت اراضی کشاورزی است، اما شاهدیم که با وجود بهره برداری از برخی از پروژه های سدسازی، هنوز شبکه پایین دستی سد برای انتقال آب کشاورزی ایجاد نشده است، حال این سوال مطرح می شود که پروژه مذکور با چه توجیه اقتصادی و کارشناسی اجرایی شده است.

این نماینده مجلس افزود: متأسفانه به دلیل تکمیل نشدن شبکه آبرسانی پایین دست، آب پشت سد ها در حال تبخیر است و این مسئله، منابع آبی کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

بخشی پور ادامه داد: از طرفی در شرایط کنونی شاهدیم که اراضی کشاورزی پایین دست سد ها با مشکلات بسیاری رو به رو هستند، متأسفانه برخی از سد ها به مناطق کشاورزی پایین دست هیچ تخصیص آبی نمی دهند.

بخشی پور گفت: کشورمان ظرفیت های بسیاری گسترده ای در حوزه کشاورزی و باغات و زیرساخت های لازم از جمله منابع آب، خاک و شرایط اقلیمی متنوع و تأمین نیاز های داخلی و حتی صادرات محصولات به کشور های منطقه ای و فرامنطقه ای را دارد، اما امروز با چالش های بسیاری مواجه است که عدم تخصیص آب کافی به اراضی کشاورزی از مهمترین مواردی است که سبب شده این بخش آنچنان به شکوفایی نرسد.

مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس افزود: وزارت نیرو با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی باید زمینه انتقال آب از سد ها به اراضی کشاورزی پایین دست را فراهم کنند، در این صورت می توان زمینه را برای توسعه و شکوفایی بخش کشاورزی فراهم کرد .

انتهای پیام/د

کلید واژه :

آب پشت سد ها در حال تبخیر است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha