کد خبر : ۳۴۹۳۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

برترین نوآوری های پزشکی سال ۲۰۲۰ از دید مجله تایمز

مجله تایمز در گزارشی بابررسی برترین نوآوری های پزشکی سال ۲۰۲۰ تاکید کرد: تمرکز جامعه بهداشتی و پزشکی در یک سال گذشته بر مکانیسم انتشار و انتقال ویروس جدید…

برترین نوآوری های پزشکی سال ۲۰۲۰ از دید مجله تایمز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، براساس این گزارش، درمان دیابت با سلول بنیادی، ارتباط با مغز با استفاده از یک مچ بند، تولید قلب دیجیتال سه بعدی و تشخیص سرطان با هوش مصنوعی تنها بخشی از نوآوری های پزشکی سال ۲۰۲۰ میلادی به شمار می آیند.
تحویل تجهیزات پزشکی با استفاده از پهپاد
شرکت پست UPS از ماه مارس یک برنامه آزمایشی موسوم به Flight Forward را آغاز کرده است که در آن از پهپادهای خودکار برای تحویل اقلام پزشکی مهم از جمله نمونه های خون یا بافت بین بخش های مختلف یک بیمارستان استفاده می شود. اداره هوانوردی فدرال آمریکا در ماه اکتبر مجوز توسعه این برنامه و استفاده از آن در ۲۰ بیمارستان آمریکا را در طول دو سال آینده صادر کرد.
انتظار می رود این برنامه و خدمات مشابه آن که توسط گوگل و شرکت های دیگر در سایر کشورها از جمله غنا و رواندا ارائه می شوند، در آینده نزدیک به یکی از مهم ترین بخش های زنجیره حمل و نقل تجهیزات و اقلام پزشکی در جهان تبدیل شوند.

درمان دیابت با سلول بنیادی
محققان دانشگاه هاروارد با استفاده از سلول های بنیادی توانستند سلول های بتای معیوب را با سلول هایی که قابلیت تولید انسولین را دارند، جایگزین کنند. این فناوری که  توسعه آن از ۱۰ سال قبل آغاز شد، از سال ۲۰۱۴ میلادی در قالب یک شرکت تجاری توسعه یافت و امسال این شرکت تجاری با قیمت ۹۵۰ میلیون دلار به تملک شرکت Vertex Pharmaceuticals  درآمد.
این شرکت ایمپلنت های کوچکی را تولید می کند که حاوی میلیون ها سلول بتا هستند.

این ایمپلنت ها امکان ورود و خروج گلوکز و انسولین را فراهم می کنند و مانع ورود سلول های ایمنی بدن می شوند. در صورتی که این فناوری در بدن انسان کارکردی مشابه بدن جانوران مورد آزمایش داشته باشد، احتمالا در دهه ۲۰۲۰ میلادی دیگر بیماری به نام دیابت وجود نخواهد داشت.
سلول های بتا، نوعی از سلول های پانکراس هستند که وظیفه اصلی آنها ترشح انسولین است.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می آید. انسولین هورمونی است که توسط سلول های بتا در  لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.
بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.
در قاره آسیا بیش از ۲۳۰ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. با توجه به شیوع چاقی و سازگاری سریع با سبک زندگی غربی در آسیا پیش بینی می شود تعداد افراد مبتلا به دیابت تا سال ۲۰۴۰ میلادی به بیش از ۳۵۵ میلیون نفر برسد.
ارتباط با مغز با استفاده از یک مچ بند
شرکت CTRL-Labs مچ بندی را ساخته است که وقتی شخص به انجام یک حرکت خاص فکر می کند، این مچ بند قابلیت تشخیص پالس های الکتریکی عبور کننده از نورون های حرکتی موجود در عضلات مچ دست را در واکنش به این افکار دارد. توسعه این فناوری در دهه ۲۰۲۰ میلادی امکان توسعه اشکال جدیدی از توانبخشی و دسترسی را برای بیماران بهبودیافته از سکته یا قطع عضو و همچنین بیماران مبتلا به پارکینسون، ام اس و سایر انواع بیماری های تخریب کننده سیستم اعصاب فراهم خواهد کرد.

تشخیص سرطان با هوش مصنوعی
محققان بخش سلامت گوگل در طول دو سال گذشته یک سیستم هوش مصنوعی توسعه دادند که کارکرد آن در تشخیص سرطان ریه بهتر از متخصصان رادیولوژی است.

این سیستم پس از آموزش با استفاده از ۴۵ هزار تصویر سی تی اسکن بیماران مبتلا به این نوع سرطان توانست موارد ابتلا به سرطان را با دقت ۵ درصد بالاتر از یک گروه ۶ نفره از متخصصان رادیولوژی تشخیص دهد و خطای آن در تشخیص اشتباه نیز ۱۱ درصد کمتر از متخصصان بود.
با توسعه این فناوری در سال ۲۰۲۰ میلادی علاوه بر افزایش دقت تشخیص سرطان ریه، از تعداد افرادی که هر ساله به دلیل تشخیص اشتباه متخصصان، تحت درمان های دشوار قرار می گیرند، به میزان قابل توجهی کاسته خواهد شد.
سرطان ریه، کشنده ترین نوع سرطان است و تعداد قربانیان آن از مجموع سرطان های سینه و پروستات بیشتر است. سالانه حدود ۱.۸ میلیون مورد سرطان ریه در سراسر جهان تشخیص داده می شود که از این میان ۱.۵ میلیون نفر جان خود را از دست می دهند. از هر چهار مرگ ناشی از سرطان، یک مورد به دلیل سرطان ریه است. مطالعات نشان می دهد تشخیص و درمان سریع بیماری موثرترین روش در افزایش طول عمر بیمار است.
سرطان ریه معمولا در افراد سالمند دیده می شود. از هر سه بیمار مبتلا به سرطان ریه، دو مورد بالای ۶۵ سال سن دارند و کمتر از دو درصد مبتلایان کمتر از ۴۵ سال سن دارند. میانگین سن مبتلایان ۷۰ سال است. از هر ۱۴ مرد، یک نفر به سرطان ریه مبتلا می شود و این آمار در میان زنان، یک از ۱۷ زن است.
تولید قلب دیجیتال سه بعدی
برای بسیاری از افراد مشکوک به بیماری های قلبی، استفاده از کاتتریزاسیون تهاجمی برای تشخیص انسداد یا تنگی عروق ضروری است.

کاتتریزاسیون قلب توسط یک لوله بلند، باریک و منعطف صورت می گیرد که از کشاله ران وارد شریان  شده و به سمت قلب هدایت می شود. پزشکان از این روش برای تشخیص و درمان استفاده می کنند.
 متخصصان باید از بین روش های موجود از جمله آنژیوپلاستی با بالون و استنت گذاری، بهترین شیوه را برای بهبود جریان خون شناسایی کنند.
شرکت HeartFlow مدل های سه بعدی اختصاصی از قلب افراد مشکوک به بیماری های قلبی تولید می کند که برای متخصصان امکان بزرگ نمایی بافت و چرخش قلب را در یک نمایشگر فراهم می کند. بدین ترتیب متخصصان می توانند مناسب ترین رویکرد را برای انجام اعمال جراحی تهاجمی انتخاب کنند.

با توسعه این فناوری در دهه ۲۰۲۰ میلادی می توان از عوارض جانبی این روش های تهاجی کاست و حتی در مواردی اساسا نیاز به انجام این اعمال را برطرف کرد.
 

کلید واژه :

برترین نوآوری های پزشکی سال ۲۰۲۰ از دید مجله تایمز

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha