کد خبر : ۳۴۹۳۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار هواشناسی نسبت به آلودگی هوای تهران و ۵ شهر دیگر

سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به آلودگی هوای تهران و ۵ مرکز استان دیگر تا چهارشنبه (۳ دی ماه) به کشاورزان و صیادان توصیه هایی را ارایه کرد.

هشدار هواشناسی نسبت به آلودگی هوای تهران و ۵ شهر دیگر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد زرنگ با اشاره به پایداری توام با سکون هوا آورده است: این شرایط جوی منجر به انباشت و افزایش غلظت آلاینده ها فردا (۳۰ آذرماه) در شهرهای تهران و کرج، دوشنبه (۱ دی ماه) در شهرهای تهران، کرج، اراک، اصفهان و قم، سه شنبه (۲ دی ماه) در شهرهای تهران، کرج، اراک، اصفهان ، قم و مشهد و چهارشنبه (۳ دی ماه) در شهرهای تهران، کرج، اراک، اصفهان ، قم و مشهد می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی انباشت آلاینده ها و افزایش شاخص کیفیت هوا تا شرایط ناسالم برای گروه های حساس و در صورت عدم کاهش منابع آلوده کننده از جمله تردد وسایل نقلیه، امکان افزایش شاخص آلودگی تا شرایط ناسالم برای تمامی گروه ها وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به کاهش تردد وسایل نقلیه در سطح شهر، پرهیز از حضور افراد آسیب پذیر از جمله کودکان، افراد مسن و بیماران قلبی و تنفسی در فضای باز توصیه می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: فردا (۳۰ آذرماه) وقوع رگبار باران همراه با رعد و برق، وزش باد شدید موقتی در جنوب کرمان و هرمزگان و کاهش ۴ تا ۶ درجه ای دمای هوا در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان پیش بینی می شود بنابراین وارد شدن  خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

در این شرایط جوی برای استان سیستان و بلوچستان تسریع در برداشت هندوانه شب یلدا و پیاز و انتقال به مکان های مسقف، پوشش دهی محصولات گلخانه ای برداشت شده نظیر گوجه فرنگی به ویژه در شهرستان خاش و تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداری ها و سالن های پرورش با توجه به کاهش دما، برای استان کرمان اندیشیدن تمهیدات لازم برای گلخانه ها و سالن های پرورشی در برابر رگبار و باران، عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها، تنظیم دما و نور گلخانه ها با توجه به افزایش رطوبت و کمبود تابش توصیه می شود.

تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداری ها و سالن های پرورش با توجه به کاهش دما، اتخاذ تمهیدات لازم در برابر کاهش دما و وزش باد برای نشاهای انتقال یافته به زمین، محافظت از کندوهای زنبورعسل در برابر وزش باد، انتقال صیفی جات برداشت شده به انبار، عدم آبیاری نخیلات و مزارع تازه کشت شده سبزی و صیفی به دلیل بارندگی و عدم آبیاری محصولات کشاورزی با ارتفاع حدود یک متر جهت کاهش خطر خوابیدگی از توصیه های ارایه شده برای استان هرمزگان است.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر امروز (۲۹ آذرماه) برای مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، یکشنبه (۳۰ آذرماه) برای مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، دوشنبه (اول دی ماه) برای مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس،سه شنبه (۲ دی ماه) برای مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس پیش بینی می شود.

در این شرایط غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی بویژه فراساحل، ممنوعیت تفریحات آبی و شنا توصیه می کند.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

 

کلید واژه :

هشدار هواشناسی نسبت به آلودگی هوای تهران و ۵ شهر دیگر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha