کد خبر : ۳۴۹۳۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اقدامات آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری به منظور جلوگیری از فرسایش خاک

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: اقدامات آبخیزداری در استان به منظور جلوگیری از فرسایش خاک، تقویت آب های زیرزمینی و کنترل رسوب انجام می شود.

اقدامات آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری به منظور جلوگیری از فرسایش خاک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی محمد محمدی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: اقدامات آبخیزداری در استان به منظور جلوگیری از فرسایش خاک، تقویت آب های زیرزمینی و کنترل رسوب انجام می شود.

او افزود: روان آب های ایجاد شده از بارش باران عموما بعد از اتمام در طبیعت نفوذ می کنند و سازه های مکانیکی آبخیزداری سبب می شود این آب ها سریع از دسترس خارج نشوند و به مرور زمان در خاک نفوذ کنند.


محمدی با بیان اینکه در حال حاضر در استان دو هزار و ۶۰۰ سازه آبخیزداری احداث شده است که از این تعداد ۳۰۰ سازه گابیونی، دو هزار ۲۰۰ سازه سنگی ملاتی و ۱۰۰ سازه خاکی است، اضافه کرد: این سازه ها با ذخیره سازی روان آب ها، زمینه نفوذ تدریجی روان آب و تقویت سفره های زیرزمینی را افزایش می دهد.

او ادامه داد: بارش های پاییزی امسال استان در حدی نبوده است که به عرصه های منابع طبیعی آسیبی وارد کند و تنها یک چهارم سازه های مکانیکی را پر کرده است که همین میزان هم به مرور زمان در طبیعت نفوذ کرده است و روان آب چندانی نداشته ایم.

محمدی گفت: اجرای عملیات های بیولوژیک و مکانیکی شامل تقویت پوشش گیاهی، جنگل کاری با بذر و نهال، زراعت چوب، توسعه گیاهان دارویی، انجام اقدامات آبخوان داری و آبخیزداری به منظور جلوگیری از فرسایش خاک در دستورکار این اداره کل قرار دارد.

انتهای پیام/ف

کلید واژه :

آبخیزداری راهی برای کنترل فرسایش خاک

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha