کد خبر : ۳۴۹۲۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کردستان در محاصره فجایع زیست محیطی/بازار وعده ها داغ است

طی حداقل دو دهه اخیر با توجه به عدم بهره گیری از نیروهای متعهد و متخصص در حوزه های مختلف زیست محیطی در کردستان، خسارات جبران ناپذیری به حیات و محیط زیست این استان وارد شده است.

کردستان در محاصره فجایع زیست محیطی/بازار وعده ها داغ است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در حال حاضر مهمترین چالش های زیست محیطی در کردستان، آلودگی هوا، آلودگی منابع آب، پسماند، جنگل زدایی، فرسایش خاک و انقراض زیستی است.

به هر نقطه ای از این استان که نگاهی بیاندازیم یک چالش بزرگ زیست محیطی پیش روی ما قرار می گیرد که گذشتن از کنار هر یک از آنها یک خیانت به مردم کردستان تلقی می شود چرا که زندگی و حیات آنان را در سال های آینده بدون شک به مخاطره می اندازد.

کردستان در محاصره فجایع زیست محیطی

فاجعه زیست محیطی دریاچه زریوار مریوان و ورود فاضلاب به این دریاچه و در پی آن رشد بی رویه نیزارها و مرگ ماهیان دریاچه، آتش سوزی های مهیب در جنگل های کردستان و مناطق محافظت شده و در پی آن از بین رفتن حیات زیستی و منابع طبیعی، شکار بی رویه در مناطق حفاظت شده و در پی آن خطر انقراض جانواران بومی و نابودی حیات وحش، ورود فاضلاب های انسانی، دامی، صنعتی و کشاورزی به منابع آبی و در پی آن بروز بیماری های مختلف برای مردم استان، واژگونی تانکرهای حاوی مواد نفتی در رودخانه ها و ورود این مواد به منابع آب آشامیدانی، دپو کردن پسماندهای شهری و صنعتی و عدم بازیافت پسماندها و ورود شیرآبه این مواد به داخل رودخانه و ورود ریزگردها و آلودگی هوا و در پی آن حاد شدن بیماری بیماران تنفسی را تنها بخش کوچکی از مشکلات زیست محیطی در کردستان است که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند.

تغییرات اقلیمی و خشکسالی های اخیر، تخریب اراضی ملی و زیستگاه های بکر طبیعی و تغییر کاربری به کشاورزی، آتش سوزی جنگل ها و مراتع و از بین رفتن تنوع زیستی گیاهی و جانوری، وجود سلاح های مجاز و غیرمجاز بیش از ظرفیت در استان و انتقال آب چشمه ها به پایین دست جهت مصارف کشاورزی از دیگر مشکلات و تهدیدات محیط زیست استان کردستان است.

احداث سد بر روی رودخانه های استان و تأثیرات سوء زیست محیطی، انتقال آب بین حوزه ای، برداشت بی رویه آب های زیرزمینی و خطر نشست اراضی آن، ورود گونه های غیربومی و مهاجم گیاهی و جانوری، تلفات جاده ای حیات وحش، نبود مکان، تجهیز و نیروی متخصص برای تیمار و مبارزه با بیماری های حیات وحش و عدم توجه به بحث توسعه پایدار و ظرفیت های بالقوه محیط زیست در طرح های جامع تفصیلی از دیگر چالش های حوزه محیط زیست استان است.

واژگونی 46 تانکر طی دو سال در کنار رودخانه ها

واژگونی تانکرهای حامل مواد نفتی از دیگر تهدیدات محیط زیست استان است و متأسفانه بیشترین آمار واژگونی اینگونه تانکرها در استان کردستان است به طوری که در دو سال گذشته 46 تانکر در محورهای مواصلاتی استان که عمدتاً در کنار رودخانه ها است، واژگون شده اند.

ورود پسماندهای ویژه از کشور عراق یکی دیگر از مشکلات محیط زیست استان کردستان است که سال گذشته 500 تن و طی سال جاری نیز بیش از 500 تن پسماند ویژه توسط کارشناسان در مرز باشماق مریوان کشف و طبق کنوانسیون بازل از ورود آن به کشور ممانعت شده و به کشور عراق عودت داده شده است.

یکی دیگر از مهم ترین چالش های زیست محیطی حال حاضر کردستان، استفاده و مصرف بیش از حد از آب های زیرزمینی و بهره برداری از سدها بدون داشتن مطالعات ارزیابی زیست محیطی است به طوری که 60 تا 65 درصد مصارف آب در استان مربوط به سفره های زیرزمینی است و همین منجر به ایجاد کمبود آب در دشت های قروه، دهگلان و چاردولی شده است.

آبخوان های کردستان 700 میلیون مترمکعب کسری آب دارد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان با بیان اینکه مساحت دشت های قروه 169 کیلومتر مربع، چاردولی 323 کیلومتر مربع و دهگلان 780 کیلومتر مربع است، گفت: براساس آخرین برآوردهای صورت گرفته، در حال حاضر آبخوان های آبرفتی استان با میزان کسری 700 میلیون مترمکعبی آب مواجه هستند.

عرفان مومن پور در گفت وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه پتانسیل منابع آب زیرزمینی کردستان در شرق استان واقع شده و بیشترین افت سطح ایستابی نیز مربوط به این مناطق است، اظهار کرد: تغییرات تراز سطح آبخوان های قروه، چاردولی و دهگلان نسبت به چند سال گذشته به ترتیب 21 متر، 17 و 35 متر افت داشته است.

وی با اشاره به اینکه فرونشست و سایر مشکلات همراه آن از اثرات برداشت بیش از حد توان آب از آبخوان های زیرزمینی بوده و این موضوع بویژه مناطق شرق استان را تهدید می کند، افزود: در محدوده بین دشت دهگلان به سمت دشت قروه یک مورد پدیده فرونشست دشت داریم که نشانه عدم استفاده درست از منابع آب زیرزمینی است.

فاضلاب روستاها تهدید جدی منابع آبی استان

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان در گفت وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه چالش های محیط زیست در این استان بسیار زیاد بوده که یکی از مهمترین آنها در حوزه آب زیاد است، بیان کرد: اکثر سدهای استان فاقد مطالعات ارزیابی هستند و تنها سدهای آزاد و ژاوه این مطالعات را انجام و ارائه داده اند.

اقبال حمیدی ادامه داد: پروژه های مشمول مطالعات ارزیابی همچون سدها باید قبل از آغاز فاز اجرایی اقدام به تهیه این مطالعات و سپس به تایید سازمان حفاظت محیط زیست برسد که در اجرای پروژه های سدیازی در این استان این اقدام انجام نگرفته است.

وی یادآور شد: رهاسازی معادن بعد از 15، 20 سال و برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه ها و جایگاه های دفن زباله از دیگر تهدیدات منابع آبی استان است و می طلبد نظارت جدی تری بر آنها اعمال شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه از یک هزار و 698 روستای دارای سکنه استان تنها فاضلاب چهار، پنج روستا تصفیه می شود، گفت: فاضلاب روستاهای استان تهدید جدی برای منابع آبی به ویژه سدهای پایین دست روستاها است و فاضلاب بیش از 170 روستای استان منابع آبی حوزه سدهای قشلاق، ژاورود و آزاد را تهدید می کند.

تالاب زریوار مریوان و فاجعه زیست محیطی دیگر

تالاب «زریوار» مریوان با اینکه یکی از منحصر به فردترین تالاب های آب شیرین جهان به شمار می رود، ولی متأسفانه در طول زمان بی مهری های زیادی به خود دیده است و امروز دیگر مانند سال های دور، آب دریاچه «زریوار» زلال نیست و علیرغم اینکه سال ها است که برای نجات آن طرح جامع نجات نوشته اند و جلسات و کارگاه های مختلف برگزار می کنند، اما خبری از یک کار عملی برای نجات آن نیست.

راه نجات زریوار ورود بخش خصوصی توانمند و دارای برنامه است

استاندار کردستان در آخرین جلسه کمیته نجات بخشی دریاچه زریوار با بیان اینکه پناهگاه حیات وحش زریوار با رویکرد زیست محیطی می تواند به عنوان یک پتانسیل قوی در توسعه استان مورد بهره برداری پایدار قرار گیرد، گفت: اجرای طرح گردشگری پایدار می تواند تالاب زریوار را به قطب صنعت گردشگری غرب کشور تبدیل کند.

بهمن مرادنیا با بیان اینکه همواره در مورد زریوار و ساماندهی آن صحبت می شود ولی توجه جدی به آن نشده است، اظهار کرد: زریوار یک ظرفیت بزرگ زیست محیطی و گردشگری برای استان است ولی تلاش برنامه محور برای تحقق این مهم انجام نشده است.

وی با بیان اینکه اگر در یک دهه اخیر نسبت به ساماندهی و رفع مشکلات تالاب زریوار اقدام می شد این تالاب می توانست یک منبع درآمدی پایدار برای کردستان باشد، افزود: راه نجات زریوار و کاستن از مشکلات آن به کار گرفتن بخش خصوصی توانمند و دارای برنامه است.

استاندار کردستان درباره اجرای برنامه های مختلف در راستای مدیریت جامع زریوار، ادامه داد: بهتر است سازمان حفاظت محیط زیست کشور و معاونت مربوطه قانون حفاظت از تالاب ها را در مورد زریوار محقق کنند و اداره کل استان را یاری دهند تا عوامل تهدید کننده آن را رفع کند.

مرادنیا درباره حضور شهرداری و فعالیت های آنها طی سال های اخیر در محدوده گردشگری زریوار نیز بیان کرد: شهرداری مریوان چندین سال است در محدوده مذکور حضور دارد ولی در حفظ پناهگاه حیات وحش زریوار موفق عمل نکرده که امروزه شاهد مشکلات متعدد از جمله اتلاف ناشی از سو مدیریت پسماند و پساب در آنجا هستیم.

سکوت مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان نیز در آخرین جلسه کمیته نجات بخشی دریاچه زریوار از احصا و پیشنهاد 26 پروژه اجرایی برای ساماندهی و توسعه پایدار تالاب بین المللی زریوار خبر داده بود اما حالا پس از گذشت چند ماه از این جریان هنوز هم مانند گذشته هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است و علیرغم اینکه چندین بار نیز برای دریافت آخرین اطلاعات در خصوص دریاچه زریوار با وی تماس گرفته شد، اما حاضر به پاسخگویی نبوده و هیچ اظهارنظری در رابطه با وضعیت بحرانی این دریاچه نکردند.

تنها بازار وعده ها داغ است

ظاهراً داستان وعده ها درباره «زریوار» تمامی ندارد و مهمترین ظرفیت زیست محیطی و گردشگری کردستان در میان بی تدبیری ها در دولت های مختلف از جمله دولت روحانی دست و پنجه نرم می کند و به نظر می رسد که با ادامه این وضعیت باید شاهد خشک شدن و از دست رفتن این ظرفیت مهم در استان باشیم.

وعده مقابله با بحران های پیش روی این دریاچه سال هاست داده می شود ولی همچنان بازار وعده ها داغ است و خبری از عملی کردن این مهم در میان نیست و زیباترین تالاب کشور در معرض نابودی قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان نیز خبر از اجرای برنامه هایی می دهد که تنها چهار سال طول کشیده تا آنها را تدوین کنند و اگر همان گونه که در تدوین این برنامه ها جدیت داشته اند در اجرا نیز جدیت به خرج دهند شاید در چهل سال آینده این ۲۶ برنامه اجرایی شود، البته به شرطی که تا آن روز اثر و نشانی از دریاچه زریوار باقی بماند و مردم کردستان از آن به عنوان یک خاطره در سال های دور یاد نکنند.

انتهای پیام/2330/75/ی

کلید واژه :

کردستان در محاصره فجایع زیست محیطی

،

بازار وعده ها داغ است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha