کد خبر : ۳۴۹۲۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نانوحسگر در رصد آلودگی آرسنیک خاک و گیاهان به کار گرفته شد

یک گروه تحقیقات بین المللی از نوعی نانوحسگر برای رصد آلودگی خاک و گیاهان از آرسنیک استفاده کرده است. پیش از این از طیف سنجی برای این کار استفاده می شد که بسیار…

نانوحسگر در رصد آلودگی آرسنیک خاک و گیاهان به کار گرفته شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پژوهشگرانی از موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، فناوری های انقلابی و پایدار برای کشاورزی دقیق (DiSTAP)، و یک گروه تحقیقاتی بین رشته ای در اتحادیه تحقیقات و فناوری حسگر نوری نانوبیونیک گیاهی را به کار گرفتند تا بتوانند سطح فلزات سنگین بسیار سمی آرسنیک در محیط زیرزمینی را در زمان واقعی تشخیص داده و روی آن نظارت داشته باشند.

این فناوری مزایای قابل توجهی نسبت به روش های متداول برای اندازه گیری آرسنیک در محیط فراهم می کند و برای نظارت در محیط زیست و کاربردهای کشاورزی به منظور حفاظت از ایمنی مواد غذایی مهم خواهد بود. آرسنیک در بسیاری از محصولات کشاورزی رایج مانند برنج، سبزیجات و برگ چای موجب آلودگی می شود.

این راهبرد جدید محققان در قالب مقاله ای با عنوان حسگرهای نانوبیونیک گیاهی برای تشخیص آرسنیک در مجله Advanced Materials به چاپ رسیده است.

حسگر نانوبیونیک گیاهی غیرتهاجمی در برگ های گیاه قرار داده می شود تا میزان آرسنیک در گیاهان را اندازه گیری کند. این فناوری، امکان نظارت بر جذب آرسنیک در گیاهان زنده را فراهم می کند.

آرسنیک و ترکیبات آن تهدیدی جدی برای انسان و اکوسیستم است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک در انسان می تواند طیف وسیعی از اثرات مخرب سلامتی از جمله بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی، دیابت، نقص های مادرزادی، ضایعات پوستی شدید و سرطان های متعدد از جمله پوست، مثانه و ریه را ایجاد کند.

افزایش سطح آرسنیک در خاک در نتیجه فعالیت های انسانی مانند استخراج و ذوب منجر به آسیب به گیاهان شده، مانع رشد و در نتیجه تلفات قابل ملاحظه محصول می شود. محصولات غذایی نیز می توانند آرسنیک را از خاک جذب کنند و منجر به آلودگی مواد غذایی و محصولات مصرفی توسط انسان شوند.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این نانوحسگرهای نوری جدید که توسط SMART DiSTAP [هوشمند دقیق] تولید شده، درصورت حضور آرسنیک تغییراتی در شدت فلورسانس خود نشان می دهند. این حسگرها که در بافت های گیاهان جاسازی شده اند و هیچگونه اثرات مخربی روی گیاه ندارند و در واقع، روشی غیرتهاجمی برای نظارت بر پویایی داخلی آرسنیک است که توسط گیاهان از خاک گرفته می شود.

این تیم از این فناوری برای شناسایی آرسنیک در برنج و اسفناج و گونه ای از سرخس استفاده کرده است. پیش از این، روش های معمول اندازه گیری سطح آرسنیک شامل نمونه برداری منظم از مزرع، بافت گیاهان و تجزیه و تحلیل با استفاده از طیف سنجی جرمی بود. این روش ها وقت گیر هستند.

آرسِنیک عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با علامت As مشخص و دارای عدد اتمی ۳۳ است. آرسنیک شبه فلز سمی معروفی است که به سه شکل زرد، سیاه و خاکستری یافت می شود. آرسنیک و ترکیبات آن به عنوان آفت کش بکار می روند: علف کش، حشره کش و آلیاژهای مختلف.

کلید واژه :

نانوحسگر در رصد آلودگی آرسنیک خاک و گیاهان به کار گرفته شد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha