کد خبر : ۳۴۹۲۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جان پاکبان ها در گرو بی خطرسازی زباله های پزشکی

یکی از پاکبان های حوزه پسماند های پزشکی دیروز بر اثر ابتلا به کرونا شهید شد.

جان پاکبان ها در گرو بی خطرسازی زباله های پزشکی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از زمان ورود ویروس کرونا به کشورمان، رعایت مسائل بهداشتی بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

از همان ابتدا حساسیت ها برای رعایت بهداشت در میان گروه های پر خطر مانند کارکنان بیمارستان ها و افرادی که اقدام به جمع آوری زباله از سطح شهر می کنند بالا بود.

پاکبانان و نیروی هایی که اقدام به جمع آوری زباله می کنند، بیشتر از قبل ملزم به استفاده از ماسک و دستکش و ضدعفونی ابزار کار خود شدند.

با این حال هیچ کدام از این ادوات پیشگیری، تضمینی برای عدم ابتلای آن ها به کرونا نیست.

بویژه اینکه برخی مسئولین جمع آوری زباله در سطح شهر تهران ماموریتشان به طور مشخص جمع آوری زباله های بیمارستانی است.
این دسته از افراد بیشتر از سایر گروه های مسئول نظافت شهر در معرض ابتلا به کرونا هستند.

دیروز یک جوان ۳۷ ساله که مسئولیت جمع آوری زباله های پزشکی را بر عهده داشت، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت و شهید راه سلامت شد.

رضا حصاری اولین شهید راه سلامت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران است که مسئولیت بارگیری زباله های بیمارستان های مسیح دانشوری، ۵۰۵ ارتش و محک را برعهده داشت.

اگرچه می توان احتمالات دیگری هم در خصوص عامل ابتلای رضا حصاری به کرونا فرض کرد، اما با توجه به شرایط شغلی او بیشترین احتمال عامل ابتلای او به کرونا همین زباله های بیمارستانی فرض می شود.

اما آیا می توان به خاطر خطرات زباله های بیمارستانی از جمع آوری آن ها خودداری کرد؟ پاسخ این است که نمی توان اجازه داد تا زباله های بیمارستانی در مراکز درمانی انباشت شوند و شرایط بیماری های مختلف را تشدید کنند بلکه باید کار جمع آوری و دفن زباله های بیمارستانی همچون گذشتنه و حتی پرقدرتتر از قبل ادامه یابد.

سوال دیگر این است که آیا تنها شرط ایمن سازی جان و سلامت پاکبانان اکتفا به ماسک و دستکش است؟ پاسخ خیر است و نباید از نقش نحوه حمل زباله های بیمارستانی غافل بود.

صدرالدین علیپور رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون هیچ موردی در میان پاکبانان شهرداری تهران جان خود را به خاطر ابتلا به کرونا از دست نداده و آقای حصاری اولین نیرویی بود که به خاطر ابتلا به کرونا شهید را سلامت شد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه این یک نفر هم به خاطر فعالیت در حوزه جمع آوری پسماند پزشکی بیشتر در معرض خطر بود، ادامه داد: شهروندان باید برای حفظ جان کسانی که شغلشان جمع آوری پسماند است و بیشتر در معرض آلودگی و ابتلا به کرونا هستند، پسماند های مشکوک خود مانند ماسک ها و دستکش های آلوده را در کیسه ای جداگانه قرار دهند تا از تماس مستقیم جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه بیشترین ریسک الودگی به ویروس کرونا در حوزه پسماند های پزشکی است، اظهار کرد: در این زمینه نیازمند همکاری بیمارستان ها هستیم و آن ها باید پیش از انتقال پسماند های پزشکی به خارج بیمارستان، ابتدا آن را بی خطرسازی کنند.

علیپور افزود: کار بی خطر سازی پسماند های پزشکی باید از طریق دستگاه اتوکلاو و تحت نظارت وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست انجام شود.

وی تاکید کرد: از بیمارستان ها درخواست داریم، در تفکیک زباله های دقت کنند و تحت هیچ شرایطی پسماند های عفونی را با پسماند های عادی آمیخته نکنند و همان پسماند های عفونی را هم ابتدا بی خطر سازی کنند تا برای کسی مشکلی رخ ندهد.

توجه بیمارستان ها به ی خطرسازی پسماند ها شاید در نگاه اول به خاطر بسته بندی آن ها در کیسه های مخصوص کاری غیر ضروری به نظر برسد، اما با نگاهی به افرادی که مانند رضا حصاری شغلشان ایجاب می کند با این زباله های تماس مستقیم داشته باشند، این کار دیگر ضرور و اجتناب ناپذیر محسوب می شود.

برخی از افرادی که با جمع آوری پسماند های پزشکی سر و کار دارند، پا به سن گذاشته هستند و احتمال اینکه در صورت ابتلا به کرونا جان سالم به در ببرند، بسیار پایین است؛ لذا خودداری از بی خطرسازی زباله های عفونی قبل خروج از بیمارستان ها و مراکز درمانی تنها یک اقدام بهداشتی برای رهایی از بوی آلودگی و تعفن نیست، بلکه اقدامی حیاتی برای در حفظ جان هزاران نیروی جمع آوری زباله است که برای نظافت شهر و در امان ماندن دیگران از بوی آلودگی و تعفن جان بر کف دست گذاشته اند و به دل خطر می زنند.


بیشتر بخوانید:

ایستگاه های میانی پسماند از داخل تهران حذف می شوند

معمای زباله سوز ۸۰۰ تنی چینی روی میز ستاد ملی کرونا/ تهران یا قم؛ مقصد هدیه چین کدام است؟


انتهای پیام/

کلید واژه :

جان پاکبان ها در گرو بی خطرسازی زباله های پزشکی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha