کد خبر : ۳۴۹۲۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بیماری کرونا فقط با علائم تنفسی بروز نمی کند

دکتر محسن پور نشانه های شایع و معمول بیماری کرونا را، تب، سرفه، گلودرد، خستگی، کسالت عنوان کرد و افزود: گاهی این بیماری با علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ، اختلال در هوشیاری، خستگی مزمن، سکته های قلبی و مغزی و یا علائم عروقی خود را نشان می دهد.

بیماری کرونا فقط با علائم تنفسی بروز نمی کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر بهزاد محسن پور روز دوشنبه در گفت و گوی خبری اظهار داشت: تغذیه مناسب، مصرف ویتامین «D» و دیگر ویتامین ها در صورت نیاز بدن طبق تجویز پزشک معالج در دوران نقاهت می تواند به بهبود سریع بیماران کمک کند.

وی به استمرار علائم کوتاه مدت بیماری کرونا در بیماران بهبودیافته اشاره کرد و گفت: عمده عوارض ایجاد شده ناشی از این ویروس تغییراتی است که در ریه ایجاد می شود.

دکتر محسن پور مراجعه سریع افراد دارای علائم بیماری کرونا را در روند بهبودی بیماری مهم و حیاتی عنوان کرد و افزود: گاهی افراد با علائم شدید بیماری و درگیری ارگان های مختلف بدن یا همان درگیری چند سیستمی با تاخیر طولانی به بیمارستان مراجعه می کنند که اکسیژن خون آنان به شدت کاهش یافته و درمان بیماری با مشکلات جدی و بیشتری انجام می شود.

وی تاکید کرد: افراد پس از یک بار ابتلا به کرونا در مقابل ابتلای مجدد، مصونیت ندارند و امکان ابتلای شدیدتر به ویروس وجود دارد.

دکتر محسن پور با اشاره به اینکه ویروس کرونا بیماری چند سیستمی است و همواره علائم جدیدی از خود نشان می دهد اظهار داشت: این بیماری فقط با علائم تنفسی بروز نمی کند بلکه با نشانه های دیگری امکان مبتلا شدن فرد به این ویروس وجود دارد.

وی نشانه های شایع و معمول بیماری کرونا را، تب، سرفه، گلودرد، خستگی، کسالت عنوان کرد و افزود: گاهی این بیماری با علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ، اختلال در هوشیاری، خستگی مزمن، سکته های قلبی و مغزی و یا علائم عروقی خود را نشان می دهد.

فوکال پوینت و متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تأکید کرد: در حال حاضر بروز هر گونه علائم بیماری در بدن را نباید با آنفلوآنزا و سرماخوردگی مرتبط بدانید بلکه هر علامت تنفسی و یا سردرد، گلودرد، آبریزش بینی و بدن درد را باید کرونا تلقی کرده و سریعاً جهت تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر محسن پور با بیان اینکه تشخیص ویروس کرونا در فرد بستگی به زمان ورود ویروس در بدن وی بستگی دارد اضافه کرد: آزمایش پی سی آر، فقط ۵۰ درصد افرادی مبتلا به کرونا را تشخیص می دهد لذا تست منفی دال بر بیمار نبودن فرد نیست.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا مانند کرونا ویروس نیست افزود: بیماری کرونا بسیار سخت، زجرآور و گسترده بوده و در هر فردی متفاوت است بنابراین نمی توان مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا با آن برخورد کرد.

دکتر محسن پور با تاکید بر اینکه احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا در بهبودیافتگان وجود دارد، افزود: در ماه های اخیر بیمارانی به بیمارستان ها مراجعه کرده اند که طبق بررسی ها مشخص شد که ابتلای مجدد به کووید ۱۹ داشته اند.

فوکال پوینت و متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تاکید بر اینکه امکان ابتلای شدیدتر دوباره به این ویروس در بهبودیافتگان پیش بینی می شود، اضافه کرد: کماکان بیماران رهاشده از بند این عفونت ، اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرند.

دکتر محسن پور افزود: باوری که همیشه درباره بیماری های ویروسی مطرح بوده، بیان کننده ایمنی مادام العمر پس از ابتلا به آن است اما جهش های ایجادشده در کروناویروس جدید طی ماه های اخیر بیشتر حاکی از سرایت پذیری سریع و شدیدترشدن بیماری در فرد است.

وی به لزوم رعایت اقدامات پیشگیرانه فرد مبتلا به کرونا بعد از ترخیص از بیمارستان اشاره کرد و گفت: سیر بیماری کرونا بسیار طولانی و طبق یافته های علمی مستلزم ادامه درمان و مصرف دارو طبق تجویز پزشک تا زمان بهبودی کامل است.

فوکال پوینت و متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ترخیص بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان به معنای ختم بیماری نیست و بیمار باید طبق شرایط قرنطینگی تحت مراقبت قرار گیرد.

دکتر محسن پور بیان کرد: اگر تست پی سی آر فردی بدون علائم کرونا، مثبت باشد باید تا ۱۰ روز طبق رعایت پروتکل های بهداشتی و مصرف داروهای تجویزی قرنطینه باشد.

وی به شهروندان توصیه کرد: قرنطینه درمان نیست بلکه برای جلوگیری از انتشار ویروس فرد را به ماندن در خانه توصیه می کنند.

کلید واژه :

تنوع غذایی و مصرف مایعات در بهبود سریع کرونا موثر است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha