کد خبر : ۳۴۹۲۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش بی سابقه تولید گازهای گلخانه ای در اسپانیا متاثر از شیوع گسترده ویروس کرونا

مرکز رصدخانه انتقال انرژی و تغییرات اقلیمی اسپانیا (OTEA) از کاهش تاریخی ۱۵ درصدی سطح تولید گازهای گلخانه ای در این کشور به موجب شیوع ویروس کرونا تا پایان…

کاهش بی سابقه تولید گازهای گلخانه ای در اسپانیا متاثر از شیوع گسترده ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از نشریه ال پائیس، بر اساس مطالعات مرکز تغییر آب و هوایی باسک (BC۳) و رصدخانه انتقال انرژی و تغییرات اقلیمی اسپانیا (OTEA) سطح تولید گازهای گلخانه ای در این کشور تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی متاثر از شیوع گسترده ویروس کرونا و تعطیلی های سراسری، کاهشی تاریخی را ثبت خواهد کرد.

بر اساس پیش بینی محققان هر دو مرکز زیست محیطی، سطح تولید جهانی این گازها به عنوان عامل اصلی گرمایش کره زمین، ۱۵ درصد خواهد بود که این کاهش از سال ۱۹۹۰ تا کنون بی سابقه بوده است.  

«مایکل گونزالس اِخینو» یکی از اعضای مرکز تغییر آب و هوایی باسک گفت: این مقدار از کاهش تا کنون بی سابقه بوده است. پیش از این در سال ۲۰۰۹ و در بحبوحه بحران مالی در اسپانیا، شاهد کاهش ۹.۶ درصدی بوده ایم.

در این گزارش آمده است: سال ۲۰۲۰ نخستین سالی خواهد بود که انتشار گازهای گلخانه ای، کمتر از میزان ثبت شده در سال ۱۹۹۰ می رسد. با این حال شدیدترین حجم از تولید این گازها در یکسال اخیر در ماه های ابتدایی همه گیری اعلام شده است. به طوری که این رقم کاهشی در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) به ۳۱ درصد و در ماه مه (اردیبهشت- خرداد) به ۲۲ درصد رسید.

اتحادیه اروپا در گزارش سالانه اخیر خود پیرامون محیط زیست از کاهش ۲۴ درصدی میزان تولید گازهای گلخانه ای در کشورهای عضو این اتحادیه از سال ۱۹۹۰ تاکنون خبر داد.

با این همه اتحادیه اروپا تاکید کرده است که اقدامات لازم برای به صفر رساندن میزان تولید آلاینده ها تا سال ۲۰۵۰ ادامه خواهد یافت.

کمیسیون اروپا پیش بینی می کند که به دلیل قرنطینه و توقف بخشی از فعالیت های عادی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، میزان کاهش گازهای آلاینده در سال ۲۰۲۰ به ۸ درصد برسد.

اتحادیه اروپا برای تسریع این روند از کشورهای عضو خواسته است که هدف تعیین شده برای کاهش میزان تولید گازهای آلاینده تا سال ۲۰۳۰ را از ۴۰ به ۵۵ درصد در مقایسه با میزان ثبت شده در سال ۱۹۹۰ افزایش دهند.

شمار مبتلایان کرونا در جهان در حالی از  ۶۷ میلیون و ۴۹۳ هزار نفر گذشته است که بیش از ۱۸ میلیون و ۵۱۰ هزار مورد از مجموع کل این آمار به قاره اروپا اختصاص دارد.

براساس آخرین اطلاعات ارائه شده، اسپانیا با ثبت بیش از یک میلیون و ۶۹۹ هزار مورد ابتلا و افزون بر ۴۶ هزار مورد فوت در اثر ابتلا به ویروس کرونا، به لحاظ شمار مبتلایان در جایگاه هشتمین کشور درگیر در فهرست جهانی قرار دارد.

کلید واژه :

تولید گازهای گلخانه ای در اسپانیا ۱۵ درصد کاهش یافت

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha