کد خبر : ۳۴۹۲۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پارک ملی گلستان هوشمند می شود

گلستان به عنوان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور درگیر مشکلاتی همچون بروز آتش سوزی های بسیار است از این رو سازمان حفاظت محیط زیست با کمک وزارت ارتباطات…

پارک ملی گلستان هوشمند می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گلستان نخستین پارک ملی ایران و خاورمیانه است که در شرقی ترین قسمت استان گلستان قرار دارد و به عنوان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که در چند سال اخیر حال و روز خوشی ندارد، در واقع طبیعت ایران به حدی رنجور، افسرده و گرفتار است که به هر قسمت آن نگاه می کنی نیازمند دلجویی و کمک است؛ پارک ملی گلستان هم یکی از هزاران قطعه از سرزمین ایران است که با زیاده خواهی انسان روزهای تیره و تاریکی را می گذارند.

این پارک در سال ۱۳۳۶ به عنوان اولین منطقه تحت حفاظت سازمان شکاربانی و نظارت بر صید آن زمان در آمد و در سال ۱۳۴۲ به عنوان اولین پارک ملی کشور ثبت شد و اکنون یکی از ۵۰ ذخیره گاه زیست کره ثبت شده در جهان و یکی از ویترین های بسیار ارزشمند اکوسیستم جهانی است.

پارک ملی گلستان ویژگی های ممتازی از نظر اکوسیستم دارد؛ اختلاف ارتفاع حدود هزار و ۴۰۰ متری از دریا موجب تنوع بارندگی شده و این مساله سبب شد که تنوع زیستی بسیار متفاوتی را در آن منطقه شاهد باشیم، گونه های گیاهی متنوعی در این پارک وجود دارد به طوری که حدود یک سوم تنوع گیاهی تمام کشور را شامل می شود؛ بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، مرال، شوکا و بز وحشی است و به ویژه به دلیل جمعیت فراوان قوچ و میش اورئال معروف است، در واقع ایران از نظر تنوع قوچ و میش در دنیا یکی از متنوع ترین کشورها است به طوری که از حدود ۳۷ گونه قوچ در دنیا ۸ تا ۹ گونه آن در ایران زیست می کند که بزرگترین آن قبل از قوچ مارکوپولو که یکی از بزرگترین گونه ها در دنیا است قوچ و میش اورئال است که در پارک ملی گلستان زندگی می کند.

این پارک ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده اما چند سالی است که پارک ملی گلستان مانند بیمار رو به احتضاری است که برای ادامه حیات به حمایت نیاز دارد؛ بروز آتش سوزی های مداوم و حضور پررنگ شکارچیان غیر مجاز تا حدودی جانی برای این اکوسیستم ارزشمند باقی نگذاشته است از این رو سازمان حفاظت محیط زیست ضمن ارتقاء ساختار مدیریتی پارک در صدد حفاظت از این عرصه کم نظیر جهانی با استفاده از فناوری های روز دنیا است از این رو هوشمند سازی پارک را آغاز کرده است.

امضای تفاهم نامه میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف حفاظت الکترونیکی پارک ملی گلستان یکی از این اقداماتی است که دی ماه سال ۱۳۹۷ منعقد شد و از آن زمان تاکنون برخی از زیرساخت ها برای اجرای این طرح فراهم شده است با اجرای آن تا حد بسیار زیادی از وقوع اتش سوزی و یا گسترش آن جلوگیری می شود.

یکی از اصلی ترین مشکلات پارک ملی گلستان بروز آتش سوزی های مداومی است که با هربار وقوع بخش زیادی از پارک به همراه زیستمندانش از بین می رود، به عنوان مثال سال ۱۳۸۹ آتش سوزی در پارک ملی گلستان پرتعداد بود و با وسعت زیاد درگیری، فقط در یک فقره از آتش سوزی ها، عرصه ای هزار و ۷۰۰ هکتاری از جنگل در این زیستگاه ارزشمند سوخت و خاکستر شد، یکی از مشکلاتی که در زمان وقوعت آتش سوزی در پارک ملی گلستان وجود دارد صعب العبور بودن بخش زیادی از آن است که در زمان وقوع آتش سوزی دسترسی به آن نقاط میسر نیست و یا زمانی متوجه اتش سوزی می شوند که دیگر دیر شده است.

۱۰ سال از آن زمان گذشته و توجه به فناوری های روز دنیا، استفاده از توان الکترونیکی و هوشمندسازی حفاظت از جنگل ها در کشور بیشتر شده است تا در هنگام آتش سوزی و وقوع سایر تخلفات، محیط بان سریع تر مطلع و وارد عمل شوند.

تعداد ماموران اجرایی سازمان محیط زیست برای حفاظت از عرصه های تحت حفاظت این سازمان، بسیار کم است، به عنوان مثال فقط ۴۰ محیط بان تمام منطقه ۹۱ هزار و ۸۰۰ کیلومتری پارک ملی گلستان را حفاظت می کند و تا پایان سال مجوز استخدام ۱۰ نفر دیگر داده شده است اما این تعداد نیرو، باز هم پاسخگوی وسعت این زیستگاه نیست. بر همین اساس، سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از پنج سال پیش تفاهم نامه هایی را برای هوشمندسازی حفاظت در سازمان محیط زیست امضا کردند.  یکی از همین تفاهم نامه ها به اجرای پایلوت پروژه تشخیص زودهنگام هشدار حوادث در پارک ملی گلستان اختصاص دارد که سال ۹۷ منعقد شده است.

تعریف سه زیرپروژه برای هوشمندسازی پارک ملی گلستان

پروژه حفاظت الکترونیکی در پارک ملی گلستان در دو سال اخیر دست کم با سه زیر پروژه سامانه هشدار سریع، تکمیل شبکه بی سیم و راه اندازی بی سیم دیجیتال و تجهیز تمام خودروهای پارک ملی گلستان به ردیاب های ماهواره ای تعریف شده است.

محمدرضا کنعانی، مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان در این باره می گوید که تمام اعتبارات راه اندازی سامانه تشخیص و هشدار سریع حریق که برای نخستین بار در پارک ملی گلستان اجرا می شود از منابع وزارت ارتباطات است و سازمان و استانداری هماهنگی های لازم برای آن را انجام داده اند.

وی افزود: با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست، سه نقطه برای نصب دوربین های نظارتی، باند ترمال و سنسورها مشخص شد و وزارت ارتباطات پس از خریداری تجهیزات و مشخص کردن سه پیمانکار، هر نقطه را به یک پیمانکار واگذار کرد، مرکز کنترلی هم برای دریافت اطلاعات این سه نقطه، در نظر گرفته شد و با استفاده از فیبرنوری و انرژی خورشیدی به یکدیگر متصل شدند. 

به گفته وی پروژه تاکنون حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، تجهیزات خریداری شده، بخشی نصب شده و بخش دیگر نیز در حال نصب است اما هنوز به بهره برداری نرسیده است، پروژه هوشمندسازی در پارک ملی گلستان، حدود پنج میلیارد تومان اعتبار اولیه داشت که بعد در ادامه راه مبالغی به آن اضافه شد، به عنوان مثال سال۱۳۹۷ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به آن اختصاص یافت.

کنعانی ادامه داد: علاوه بر این پروژه مشترک، سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی اقدامات دیگری را هم انجام داده است از جمله خرید تجهیزات و نصب دوربین های پلاک خوان در دو ورودی پارک، تجهیز خودروهای پارک ملی به سیستم ردیاب، تهیه ردیاب برای محیط بانان، بی سیم دیجیتال و برخی تجهیزات انفرادی مانند دوربین که دوربین های پلاک خوان نصب شده در دو ورودی پارک، پلاک خودروهای ورودی را ثبت می کنند، سیستم های ردیابی را در اختیار محیط بانان گذاشته ایم تا بتوانیم در زمان بروز مشکل، مکان آنها را پیدا کنیم، شبکه ارتباطات رادیویی هم با همکاری شرکت صاایران در حال انجام است، بی سیم دیجیتال در دستور کار است و بخشی از آن هم خریداری شده است.

راه اندازی کامل پروژه ها با تکمیل زیرساخت ها

گلستان نخستین پارک ملی ایران و خاورمیانه است که در عرصه ۹۲ هزار هکتاری خود گونه هایی از حیوانات مختلف از جمله گوزن، غزال، قوچ، میش، پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز را در خود جای داده است اما عرصه های اطراف آن هیچ گاه منطقه مسکونی نبوده بنابراین از شبکه زیرساختی برق و اینترنت برخوردار نیست که این مساله در تکمیل پروژه های الکترونیک مشکل ایجاد کرده است. هرچند مدیرکل محیط زیست گلستان می گوید که در حال پیگیری برای انتقال برق دائمی با منابع استانداری هستند.

شرکت ارتباطات زیر ساخت در یک سال گذشته، سامانه های هشدار سریع حریق را در سه منطقه گلشن، تنگه گل و کمپینگ گلزار در پارک ملی گلستان جانمایی کرده است که به گفته وحید خیرآبادی معاون فنی محیط زیست گلستان، این سه نقطه که در منطقه جنگلی پارک هستند، از نظر طولی ۲۵ کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند و قرار است هر کدام محدوده ای به شعاع ۲۵ کیلومتر را پوشش دهند، سنسورهای تعبیه شده در این نقاط نسبت به شعله و دود حساس هستند و حریق را در کوتاه ترین زمان به ما اعلام می کنند تا پس از حضور در ساعت های اولیه وقوع خاموش شود.

وی افزود: البته این پروژه هنوز به طور کامل راه اندازی نشده و در حال تکمیل است، از طرفی به علت نبود برق سراسری در پارک ملی گلستان فعلا به جای آن از فتوسل و به دلیل دسترسی نداشتن به اینترنت، از فیبر نوری استفاده کرده ایم. مطمئنا با تکمیل زیرساخت ها، پروژه هم به طور کامل راه اندازی خواهد شد.

وی اظهار داشت: پس از این مرحله سامانه های بیشتری در سایر نقاط نصب خواهد شد تا به صورت یک شبکه کامل، تمام منطقه ۴۵ هزار کیلومتری جنگلی پارک ملی گلستان را برای حفاظت در برگیرد.

خیرآبادی ادامه داد: شبکه ارتباطی پارک هم از سوی شرکت صاایران، طراحی شده  تا زیرپروژه دوم هوشمندسازی، مرحله به مرحله تکمیل شود و بی سیم های مادر، خودرویی، دستی، انفرادی و دو ریپیتر (تکرارکننده) جزیی از آن هستند، در زیرپروژه سوم که درباره به کارگیری ردیاب های ماهواری است؛ تمام خودروهای پارک ملی گلستان به آن مجهز شده اند و در مرحله بعد هم همه همکاران تجهیز می شوند تا در حین ماموریت حمایت های لازم از آنان انجام شود، جی پی اس و ردیاب هایی نیز خریداری و نصب شده و اکنون از آنها بهره برداری می شود، مهرماه سال۱۳۹۸ محیط بانان این پارک با هدف ارتقای سطح حفاظت از این عرصه ملی، مجهز به فناوری نوینی چون دوربین های فیلمبرداری و عکاسی چشمی، شبکه بی سیم و جی پی اس شدند.

کاهش وسعت درگیری آتش سوزی ها

مسوولان اداره محیط زیست گلستان معتقدند که وسعت آتش سوزی های پارک ملی گلستان نسبت به سال های گذشته، کاهش یافته است به طوری که در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۵ فقره آتش سوزی در پارک ملی گلستان به وقوع پیوست که وسعت آن ها بیشتر از ۵۰۰ هکتار بود؛ در سال ۹۸ تعداد آتش سوزی ها تغییری نکرد اما وسعتشان کاهش یافته بود، امسال هم تا همین حالا تعداد آتش سوزی ها کمتر از قبل و مسافت درگیری عرصه جنگلی هم زیر ۱۰ هکتار بوده است.

چنین تغییراتی از نظر وحید خیرآبادی  معاون فنی محیط زیست گلستان به دلیل افزایش پایش میدانی و تاثیرات سیستم هشدار دهنده روی داده است، وی معتقد است حضور ما در منطقه بیشتر شده و همکاران مان در همان ساعت های اولیه حریق، آن را مهار می کنند، البته اگر بخواهیم تمام منطقه را پوشش دهیم، حتما به سامانه های بیشتری نیاز داریم، فعلا در مرحله نخست، ۳ نقطه را در نظر گرفتیم تا در صورت موفقیت، بقیه منطقه را هم بر اساس اهمیت مجهز کنیم، سه منطقه پایلوت هم در ارتفاعات نیستند و بیشتر حاشیه جاده را در نظر گرفتیم و حتما در مراحل بعدی مناطق کوهستانی و صعب العبور را در دستور کار قرار می دهیم.

به گفته وی بسیاری از تجهیزات مورد نیاز هوشمندسازی تامین شده است و حالا بیشترین مشکل آنها برای ادامه پروژه، تکمیل زیر ساخت هایی ارتباطی و شبکه سراسری برق است.

 

 

کلید واژه :

پارک ملی گلستان هوشمند می شود

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha