کد خبر : ۳۴۹۲۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بلایی که زباله بر سر آب و خاک می آورد

عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه شهرکرد گفت: زباله ها می توانند با تغییراتی که بر خصوصیات شیمیایی خاک مانند اثرات بر PH و میزان هدایت الکتریکی خاک، بر جذب آب و مواد غذایی توسط خاک اثر منفی گذاشته و سبب شوند بسیاری از گیاهان کم کم ضعیف و خشک شده و یا به طور کلی از بین بروند.

بلایی که زباله بر سر آب و خاک می آورد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رسول زمانی احمدمحمودی با بیان اینکه زباله ها به طور کلی سبب آلودگی خاک می شوند، اظهار کرد: از جمله آلاینده هایی که از طریق زباله ها می تواند وارد خاک شود فلزات سنگینی مانند سرب، کادمیم و جیوه است که هیچ کارکرد مثبتی نیز در بدن انسان ندارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه آلودگی خاک به عنوان یکی از معضلات مهم زیست محیطی در دنیا شناخته می شود، افزود: قطعا بدون داشتن خاک سالم حیات زندگی بر کره زمین امکان پذیر نیست چرا که غذای انسان ها بستگی زیادی به داشتن خاکی سالم دارد.

زمانی ورود زباله ها را سبب آسیب رساندن به حیات میکروارگانیسم ها و موجودات فعال در خاک عنوان کرد و ادامه داد: این موضوع باعث می شود کیفیت خاک تغییر کند و نهایتا خاک از حالت طبیعی خارج شود.

این دانشیار مهندسی محیط زیست اضافه کرد: زباله ها می توانند با تغییراتی که بر خصوصیات شیمیایی خاک مانند اثرات بر PH و میزان هدایت الکتریکی خاک، بر جذب آب و مواد غذایی توسط خاک اثر منفی گذاشته و سبب شوند بسیاری از گیاهان کم کم ضعیف و خشک شده و یا به طور کلی از بین بروند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه بقایای پلاستیکی که از طریق زباله ها وارد خاک می شود سالیان سال بدون تغییر باقی می مانند، یادآور شد: علت آن این است که آنزیم های ویژه ای در طبیعت وجود ندارند که این زباله ها را تجزیه کنند، به همین دلیل این زباله ها به صورت خام و بدون تغییر در محیط باقی می ماند.

وی مجاورت و احاطه شدن ریشه گیاهان به وسیله مواد پلاستیکی در خاک را سبب نرسیدن آب و غذای کافی به ریشه گیاهان دانست و گفت: به دنبال این موضوع، تعادل رطوبت، حرارت و خواص شیمیایی در اطراف ریشه گیاهان به هم می خورد و در نتیجه رشد گیاه از حالت عادی خارج می شود.

زمانی در خصوص مدیریت پسماندها توضیح داد: یک سری مقررات منسجم و سیستماتیک درباره تولید، ذخیره، جمع آوری، حمل و نقل، پردازش و دفن مواد زاید جامد منطبق بر اصول زیست محیطی و بهداشت عمومی وجود داشته و به طور کلی شامل روابط پیچیده میان بخشی بین رشته های مختلف مانند برنامه ریزی شهری، اقتصاد، جغرافیا، جامعه شناسی، آمار، بهداشت، محیط زیست، مهندسی عمران و ... است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت مواد زائد باید منجر به تولید زباله کمتر شود، گفت: اگر بازیافت زباله ها توسط ساکنان یک محله انجام گیرد باید تمامی منافع به اهالی آن محله برسد، چرا که انگیزه مردم در این امر افزایش می یابد.

این دانشیار مهندسی محیط زیست، مقرون به صرفه بودن  مدیریت پسماند از جنبه اقتصادی، معقولیت از لحاظ اجتماعی و موثر بودن از نظر محیط زیستی را ضروری عنوان کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد یکی از مهم ترین اثرات منفی زباله ها را شیرابه آن ها عنوان و بیان کرد: شیرابه می تواند خاک را آلوده کرده و بر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک تاثیر بگذارد و به طور کلی سبب تغییر کیفیت خاک شود.

وی در خصوص  تاثیر شیرابه ها بر سفره های زیرزمینی، تالاب ها و .. اظهار کرد: بخش عمده ای از نیازهای آب های آشامیدنی از طریق منابع آب زیرزمینی تامین می شود، شیرابه زباله ها یک فاضلاب پیچیده با آلودگی بسیار و حاوی فلزات سنگین مختلف، هیدروکربن های متفاوت و عناصر غذایی مختلف مانند نیتروژن است، این شیرابه پس از عبور از لایه های مختلف می تواند به لایه های زیرزمینی نفوذ کند.

زمانی ادامه داد: خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب ها توسط شیرابه تغییر کرده و یک آب زیرزمینی را غیر قابل استفاده می کند، زیرا وجود فلزات سنگین در شیرابه ها اثرات نامطلوبی بر کیفیت آب گذاشته و حتی می تواند آب را در صورت وجود مقادیر بالای فلزات غیر قابل شرب کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد وجود نیترات در مقادیر زیاد را برای سلامتی خطرناک دانست و تصریح کرد: چون شیرابه ها حاوی مواد غذایی هستند عناصری مانند نیتروژن و فسفر در تالاب ها را زیاد کرده و این روند باعث پدیده پرغذایی یا دیوتریفیکاسیون در فضاهای آبی می شود.

این دانشیار مهندسی محیط زیست افزود: زمانی که زباله ها وارد آب ها می شوند، تراکم موجوداتی مانند فیتوپلانکتون ها زیاد شده و اصطلاحا بلوم جلبکی شکل می گیرد، کم کم رنگ آب تغییر و تیره شده، میزان اکسیژن آب کاهش می یابد زیرا حجم مواد عالی در تالاب ها افزایش می یابد و این کمبود اکسیژن می تواند برای آبزیان اثرات منفی داشته باشد.

انتهای پیام

کلید واژه :

بلایی که زباله بر سر آب و خاک می آورد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha