کد خبر : ۳۴۹۲۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویتامین A موجب چربی سوزی در سرما می شود

مطالعه اخیر دانشمندان نشان می دهد دمای سرد محیط باعث افزایش سطح ویتامین A و چربی سوزی در انسان می شود.

ویتامین A موجب چربی سوزی در سرما می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گفته محققان دانشگاه وین، دمای سرد محیط و افزایش سطح ویتامین A باعث می شود تا بافت چربی سفید "بد" به بافت چربی قهوه ای "خوب" تبدیل شود که در نهایت منجر به چربی سوزی خواهد شد.

این تبدیل چربی معمولاً با افزایش مصرف انرژی همراه است و از این رو شیوه امیدبخشی در توسعه روش های درمانی جدید چاقی خواهد بود.

در انسان و پستانداران حداقل دو نوع ذخیره چربی قابل تشخیص است: بافت چربی سفید و قهوه ای. در طول چاقی، کالری اضافی عمدتاً در چربی سفید ذخیره می شود. در مقابل، چربی قهوه ای انرژی را می سوزاند و گرما تولید می کند. بیش از ۹۰٪ از ذخایر چربی بدن در انسان سفید است که به طور معمول در شکم، ناحیه پایین و بالای ران قرار دارد. تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای می تواند یک گزینه درمانی جدید برای مبارزه با افزایش وزن و چاقی باشد.

«فلوریان کیفر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه وین اتریش، در این باره می گوید: استفاده متعادل از سرما باعث افزایش سطح ویتامین A و انتقال دهنده خونی آن در انسان و موش می شود. بیشتر ذخایر ویتامین A در کبد انباشت می شود و به نظر می رسد قرار گرفتن در معرض سرما باعث توزیع مجدد ویتامین A به سمت بافت چربی می شود. افزایش ناشی از سرما در ویتامین A منجر به تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای همراه با سرعت بالاتر چربی سوزی می شود.

او در ادامه افزود: نتایج نشان می دهد که ویتامین A نقش مهمی در عملکرد بافت چربی دارد و بر متابولیسم کلی انرژی تأثیر می گذارد. با این حال، این دلیل بر مصرف مقادیر زیادی مکمل ویتامین A در صورت عدم تجویز نیست.

فلوریان کیفر ادامه داد: مکانیسم جدیدی را کشف کرده ایم که به وسیله آن ویتامین A چربی سوزی و تولید گرما را در شرایط سرما تنظیم می کند. این می تواند به ما در ایجاد اقدامات جدید درمانی کمک کند.


بیشتر بخوانید

خواص شگفت انگیز شلغم برای تقویت سیستم ایمنی بدن در روزهای کرونایی

کمبود آهن در کودکان را جدی بگیرید!


انتهای پیام/

کلید واژه :

ویتامین A موجب چربی سوزی در سرما می شود

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha